StartupyRynek

Polski sektor obronny szuka startupów

Ruszył nabór do drugiej edycji programu IDA Bootcamp, organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. To pierwszy w Polsce bezpłatny program w modelu otwartych innowacji dla zespołów naukowych i startupów, które chcą rozwijać innowacyjne projekty o zastosowaniu cywilnym i wojskowym. Druga edycja koncentruje się na wzmocnieniu bezpieczeństwa polskich granic na lądzie i morzu. Oferuje uczestnikom warsztaty oraz spotkania biznesowe z funduszami inwestycyjnymi i sektorem obronnym. Rekrutacja trwa do 23 września. 

Polski sektor obronny szuka startupów

Program IDA (Innovative Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp) powstał z myślą o wspieraniu innowatorów w poszukiwaniu możliwości zastosowania cywilnych rozwiązań technologicznych na potrzeby sektora obronnego. Uczestnicy, wyłonieni w procesie rekrutacji, wezmą udział w 3-dniowym bootcampie, na który składa się szereg warsztatów i spotkań. Będą one szansą na zdobycie praktycznej wiedzy o specyfice sektora obronnego, konsultacji z ekspertami oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

W tegorocznej edycji można zgłaszać rozwiązania w ramach wyzwań podzielonych na dwie ścieżki tematyczne i dwa bootcampy.

1. Technologie autonomiczne (Bootcamp w Krakowie):

  • Zapewnienie akustycznego wykrywania i identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
  • Rozwiązania dla bezzałogowych systemów lądowych (BSL/UGV) oraz roboty modułowe.
  • Budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowy dla pododdziałów powietrzno-desantowa.
  • Niskokosztowa budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowych typu FPV.

2. Technologie morskie (Bootacamp w Gdańsku):

  • Komunikacja torem kablowym w warunkach morskich (integrator komunikacyjno-zasilający).
  • Podwodna łączność bezprzewodowa.
  • Wysokowydajne morskie zasilacze elektryczne.
  • Nawigacja dla morskich pojazdów autonomicznych.

Chcąc aplikować do programu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejnym etap to dołączenie prezentacji w formie pitch deck. Zgłoszenia będą oceniane pod kątem spełnienia kryteriów formalnych, potencjału wykorzystania technologii, potencjału biznesowego i inwestycyjnego.

Program organizowany jest przez PFR w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Partnerami przemysłowymi są: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Obrum S.A. oraz Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM PGZ). Z kolei partnerami merytorycznymi odpowiedzialnymi za akcelerację są: Krakowski Park Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *