StartupyRynek

AGH i KPT wspierają rozwój sektora obronności i bezpieczeństwa w Polsce

Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym starają się o utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.

AGH i KPT wspierają rozwój sektora obronności i bezpieczeństwa w Polsce

Dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności i rozwój firm w obszarze nowych i przełomowych technologii podwójnego zastosowania. Akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej AGH.

Celem akceleratora DIANA, tworzonego przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się przełomowe, nowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały.

Program powstał z myślą o rozwoju technologii z potencjałem tzw. podwójnego zastosowania, czyli  zarówno do celów cywilnych jak i obronnych. Dołączenie do programu niesie ze sobą ogromną szansę na dynamiczny ich rozwój, dalszą komercjalizację oraz szybszą adaptację przez sojuszników NATO. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski i włączeniu krajowego ekosystemu innowacji do systemu natowskiego, obejmującego już dzisiaj 12 akceleratorów w innych krajach NATO i przeszło 90 centrów testowych DIANA.

Przeczytaj również
Polacy jednym z najmniej sceptycznych narodów wobec nauki

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA uruchomiono w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *