BiznesRynekPolecane tematy

Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR

Po raz 22. przyznano nagrody i wyróżnienia w ramach konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. Wśród laureatów znalazły się projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii.

Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR

Konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które według oceniającej je kapituły, mają potencjał, aby zaistnieć na światowych rynkach. Do tegorocznej edycji zgłoszono 96 projektów (o 24 więcej niż rok wcześniej), które rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. zł oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

Inteligenty stetoskop oparty na algorytmach AI

Nagrodę główną w kategorii “Produkt przyszłości przedsiębiorcy” otrzymała firma StethoMe za inteligentny stetoskop zintegrowany z mobilną aplikacją oraz algorytmami sztucznej inteligencji, rozpoznającymi dźwięki pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Przy jego pomocy pacjent może sam w domu wykonać precyzyjne badanie płuc. Inteligentny stetoskop łączy się z urządzeniem mobilnym, dzięki technologii bezprzewodowej. Pacjent nagrywa dźwięki, które zapisują się w aplikacji. Zapis ten automatycznie trafia do systemu StethoMe AI, gdzie jest analizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Po analizie pacjent szybko otrzymuje informację o ewentualnych nieprawidłowościach a wyniki oraz nagranie trafiają do panelu lekarskiego.

StethoMe może być wykorzystywany w warunkach domowych oraz w ośrodkach świadczących usługi telemedyczne dostarczając, jak zapewnia producent, wynik detekcji patologii, dźwięk najwyższej jakości, spektrogram, alert o pojawieniu się nieprawidłowych dźwięków płuc. Wspiera także proces diagnostyczny czy monitoring chorób przewlekłych (np. astmy). Rozwiązanie jest w ostatniej fazie przygotowań do komercjalizacji. Trwa właśnie certyfikacja medyczna algorytmów AI, która, w zakresie osłuchiwania płuc dzieci, jest pierwszą tego typu na świecie. Rozwiązanie to otrzymało także nagrodę specjalną za produkt z branży ICT.

Wyróżnienia dla polskich innowatorów

Druga główna nagroda w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” przypadła Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia krótszą rekonwalescencję, ogranicza ryzyko powikłań i umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego. Trzeciej nagrody głównej w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy” w tym roku wyjątkowo nie przyznano.

Wyróżnienia i nagrody specjalne otrzymały:

  • ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń o 80%,
  • SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon,
  • MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k. za akumulator energii chłodu ICE-ON,
  • DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager,
  • Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA,
  • Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin,
  • M Sp. z o.o. za projekt Musicon – pomoc dydaktyczną, która zwiększa efektywność uczenia, rozwija integrację sensomotoryczną, rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

„Zacieśnianie współpracy między nauką a biznesem to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej. Dziękuję laureatom, że zdecydowali się wejść na tę trudną ścieżkę poszukiwań – przez co rzeczywiście kreują lepszą przyszłość naszego społeczeństwa” – podsumowała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *