BiznesArtykuł z magazynu ITwizExecutive ViewPointCDOPolecane tematy

Pomagamy zintegrować różne światy
EVP

Executive ViewPoint

O potencjale biznesowym i wyzwaniach związanych z migracją do środowisk chmury obliczeniowej, strategii multicloud, potrzebie zapewnienia sprawnej konwersji danych i maszyn wirtualnych pomiędzy poszczególnymi usługami w chmurze oraz o możliwościach platformy zarządzania danymi i nowej ofercie dla dostawców usług mówi Ryszard Regucki, Channel Sales Director East Europe w Commvault.

Pomagamy zintegrować różne światy<br><span class=sponsorowany> EVP</span>

Platforma Commvault widzi chmurę jako zasób dyskowy i na nim opiera swoje działanie. Nie są więc potrzebne dodatkowe rozwiązania lub integracja z zewnętrznymi systemami. Nie licencjonujemy również wsparcia środowisk chmurowych w żaden dodatkowy sposób. Taki model nie wymaga więc po stronie klienta ponoszenia dodatkowych kosztów czy nakładów pracy.

Jakie są dziś główne źródła problemów związanych z wykorzystaniem modelu chmury obliczeniowej?

Największym wyzwaniem z punktu widzenia firm jest jasne określenie, po co tak naprawdę jest nam chmura i do czego chcemy ją stosować. Mimo że o modelu Cloud computing od wielu lat mówi się dużo, to wciąż trudno jest w tych rozmowach zejść do konkretów. Niezbędne staje się określenie oczekiwanych po tym modelu efektów i szczegółowego planu dojścia do nich. Taki plan powinien być jednak modelowo rozłożony na pewne etapy, ponieważ przejście z dnia na dzień do chmury nie jest możliwe. Świetną koncepcją jest chmura hybrydowa, która pozwala na przechodzenie migracji krok po kroku.

Innym wyzwaniem, o którym się mówi, jest niedobór specjalistów, którzy są w stanie zaprojektować we właściwy sposób architekturę chmury. Z tym zaś związana jest swego rodzaju pułapka kosztowa. Wchodząc do chmury, firmy często nie wnikają w szczegóły umowy z dostawcą. W efekcie, pomijają pewne aspekty kosztowe. Przykładowo, przeniesienie danych do chmury publicznej wygląda taniej niż utrzymywanie ich lokalnie. Jednak mało kto pamięta o tym, że często każdy dostęp do tych danych lub ich skopiowanie są obciążone opłatami. W takich realiach potrzebne staje się podejście procesowe i właściwy zespół, który odpowiada za stworzenie i egzekwowanie planu w sposób umożliwiający osiągnięcie pokładanych w modelu chmury obliczeniowej nadziei, ograniczając przy tym ryzyko związane z kosztami czy bezpieczeństwem.

W jaki sposób w potrzeby te wpisują się rozwiązania Commvault?

Oferujemy rozwiązanie, które pozwala faktycznie zintegrować różne światy – świat lokalnej infrastruktury ze środowiskami chmurowymi. Budujemy pomiędzy nimi pomost umożliwiający dokonywanie operacji na danych, niezależnie od tego, w jakim środowisku się aktualnie znajdują. Wspieramy w tym zakresie m.in. operacje związane z zabezpieczeniem, tworzeniem i odtworzeniem kopii zapasowych. Jednocześnie rozwiązania Commvault dają możliwość przenoszenia danych pomiędzy różnymi środowiskami, zapewniając ich konwersję w locie.

Architektura platformy Commvault jest też od początku zaprojektowana w ten sposób, aby wspierać modele chmurowe. Mam tu na myśli m.in. zaawansowane mechanizmy raportowania i wsparcie szerokiej gamy usług chmurowych. Obecnie wspieramy kilkanaście platform cloud computing. Nie ograniczamy się tylko do wiodących dostawców. Sprawia to, że platforma Commvault pozwala realizować tzw. strategię multicloud. Przykładowo, możemy bez problemu zbudować jednoczesną replikację danych do środowiska Amazon Web Services, Microsoft Azure i do własnego centrum danych. Oczywiście możliwe jest też przenoszenie danych pomiędzy usługami różnych dostawców przy zachowaniu konwersji w locie. W praktyce oznacza to, że platforma Commvault widzi chmurę jako zasób dyskowy i na nim opiera swoje działanie. Nie są więc potrzebne dodatkowe rozwiązania lub integracja z zewnętrznymi systemami. Nie licencjonujemy również wsparcia środowisk chmurowych w żaden dodatkowy sposób. Taki model nie wymaga więc po stronie klienta ponoszenia dodatkowych kosztów czy nakładów pracy.

Czy Państwa platforma ma także zastosowanie do działających aplikacji?

Nasza platforma wspiera konwersję maszyn wirtualnych i ułatwia przenoszenie środowisk aplikacyjnych między różnymi usługami chmurowymi. Jesteśmy w stanie konwertować maszyny pomiędzy różnymi hiperwizorami, w tym VMware vSphere i Microsoft Hyper‑V. Myślę, że jest to ciekawa funkcjonalność, która bardzo przyspiesza proces migracji całych środowisk do chmury i pomiędzy poszczególnymi środowiskami cloud computing. Taki proces można oczywiście zautomatyzować. Nie oferujemy jednak środowisk uruchomieniowych.

Częścią platformy Commvault są natomiast rozwiązania pozwalające na zabezpieczenie danych tworzonych lub przechowywanych na urządzeniach końcowych, a także – funkcjonalność chmurowego magazynu danych, które są łatwo dostępne dla użytkowników z poziomu laptopa czy smartfona, a równocześnie stale pozostają pod kontrolą działu IT. Mamy zresztą w Polsce kilkudziesięciu klientów, którzy korzystają z naszych rozwiązań w zakresie budowania bezpiecznej chmury prywatnej, czyli łatwo dostępnych, bezpiecznych i w pełni kontrolowanych środowisk danych.

Dla jednej z dużych firm z sektora finansowego realizujemy przykładowo projekt związany stricte z chmurą publiczną. Zakłada on stworzenie rozległego, korporacyjnego środowiska backupu, w którym platforma Commvault będzie pośredniczyć pomiędzy infrastrukturą on-premise a chmurą publiczną. Będzie ona łączyć środowisko hybrydowe w skali korporacyjnej.

Na polskim rynku obserwujemy też rosnące zainteresowanie rozwiązaniami hiperkonwergentnymi. Coraz większe jest bowiem grono firm, które zebrały doświadczenia z wirtualizowania środowisk, optymalizacji kosztów i budowania zalążków chmury prywatnej. Teraz potrzebują przeniesienia tych doświadczeń na nieco wyższy poziom. Oczywiście są to projekty realizowane wg idei chmury prywatnej. Commvault ma tu ciekawe rozwiązania. Przykładowo, niedawno wprowadziliśmy na rynek pierwsze rozwiązanie sprzętowe Commvault HYPERSCALE Appliance, czyli appliance zbudowany na podstawie idei scale-out, który pozwala organizacjom skalować zasoby w dowolny sposób, bez potrzeby budowania infrastruktury sprzętowej.

Jak rozwiązania Commvault wpisują się w potrzeby związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów utrzymania środowisk IT?

Nasza platforma umożliwia m.in. precyzyjne definiowanie uprawnień i ról osobom odpowiedzialnym za tworzenie czy odzyskiwanie danych. Co ważne, istnieje tu ogromna granulacja uprawnień, która rozumie model chmury. Warto bowiem pamiętać, że wszystkie operacje realizowane na kopiach czy dużych zbiorach danych w warunkach chmury obliczeniowej mogą wymuszać dodatkowe koszty. Można więc powiedzieć, że nasz model bezpieczeństwa dostępu do danych rozumie specyfikę takich środowisk.

Wprowadziliśmy niedawno również program Service Provider Advantage skierowany do szeroko pojętej grupy dostawców usług. Jest to oferta dostępna zarówno dla naszych partnerów biznesowych – tradycyjnego kanału partnerskiego – jak i dla różnego rodzaju dostawców usług IT, w tym operatorów centrów danych oraz dostawców usług telekomunikacyjnych. Tego rodzaju firmy mogą traktować chmurę jako zupełnie nowy model biznesowy. W ramach naszego programu dostarczamy partnerom nie tylko technologię, ale też gotowe rozwiązania chmurowe. Za ich pośrednictwem można łatwo dostosować do rynku i uruchomić nowe usługi dla klientów końcowych. Mam tu na myśli różnego rodzaju usługi – związane z obsługą backupu, Disaster Recovery, a nawet kompleksową migracją obciążeń do chmury czy szerszą ofertą IaaS.

Od strony biznesowej nasz program jest ukierunkowany na oferowanie usług bazujących na technologii Commvault dla szerokiego rynku odbiorców. Dzięki temu, nasi klienci mogą – w porozumieniu z dostawcą usług, który zostanie naszym partnerem – uruchomić np. dedykowane, chmurowe centrum Disaster Recovery. Jest to ciekawa opcja dla wielu przedsiębiorstw. Nie muszą one bowiem budować własnej infrastruktury na potrzeby zapewnienia ciągłości działania, tylko wykorzystać do tego celu zasoby chmurowe. Co więcej, mogą umówić się z dostawcą na obsługę konkretnych zakresów awarii czy określone warunki podniesienia środowiska. Myślę, że – biorąc pod uwagę wszystko to, co dzieje się na rynku w kontekście modelu chmury obliczeniowej – nasz program staje się bardzo interesujący dla dostawców usług. Mamy zresztą już partnerów oferujących technologie Commvault w formie usługi. Jednym z nich jest firma Netia.

Jak dużym wysiłkiem było dostosowanie rozwiązań Commvault do wymagań związanych z modelem chmury hybrydowej?

Platforma Commvault była od początku projektowana z myślą o obsłudze hybrydowych środowisk IT. Potwierdzają to raporty Gartnera i innych analityków rynku. Commvault nieprzerwanie od siedmiu lat jest oceniany jako lider technologii związanych z bezpieczeństwem danych. W najnowszym rankingu otrzymaliśmy dodatkowe noty właśnie za zgodność zmieniających się potrzeb klientów w zakresie chmury. Stanowi to potwierdzenie, że nasze rozwiązania w natywny sposób wspierają transformację biznesu na bazie modelu chmury obliczeniowej. Jednocześnie nie narażają naszych klientów na dodatkowe koszty, przestoje, a także utrudnienia dotyczące migracji i zarządzania hybrydowym środowiskiem danych.

Sądzę, że wyróżnia nas też forma rozliczania naszych usług. Proponujemy dwa modele rozliczeń. W pierwszym opłaty są uzależnione od ilości danych i specyfiki środowiska w ujęciu długoterminowym. Natomiast w drugim modelu koszty są zależne od faktycznego wykorzystania naszych rozwiązań i naliczane w cyklach miesięcznych. Jest to model bardziej dostosowany do potrzeb dostawców usług.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz: Usługi Cloud Computing i Data Center. Szczegóły dotyczące wydania wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem publikacji dostępne są na stronie: itwiz.pl/kiosk
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *