PracaRynek

Portal No Fluff Jobs rozszerza swą działalność o Ukrainę i Białoruś – czy polskie firmy sięgną po tamtejszych specjalistów IT?

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami o pracę dla branży IT, kontynuuje zagraniczną ekspansję. Po Polsce, Węgrzech i Czechach, przyszedł czas na rozszerzenie działalności o Ukrainę i Białoruś. W ubiegłym roku około 1,7% aplikacji pochodziło z Ukrainy, a 0,5% z Białorusi, co pokazuje potencjał do rozwoju, zwłaszcza że polskie firmy usilnie poszukują źródeł pozyskiwania specjalistów z branży IT. Jak informują przedstawiciele portalu, wiele krajowych organizacji od razu zdecydowało się rozszerzyć swoje rekrutacje na osoby z Białorusi i Ukrainy.

Portal No Fluff Jobs rozszerza swą działalność o Ukrainę i Białoruś – czy polskie firmy sięgną po tamtejszych specjalistów IT?

Fakt że No Fluff Jobs jest już obecny w 5 krajach, daje większe możliwości zarówno firmom poszukującym doświadczonych pracowników IT poza granicami swoich krajów, jak i samym specjalistom IT, uważają specjaliści portalu. Z ich danych wynika, że programiści z zagranicy w I kwartale 2021 roku aplikowali głównie na oferty kierowane do osób ze średnio zaawansowanym doświadczeniem (80%) i starszych specjalistów (74%). Trendem, działającym na ich korzyść jest wzrost udziału ofert pracy zdalnej – pod koniec ubiegłego roku wyniósł on 40%.

“Zauważamy, że specjaliści IT z Ukrainy i Białorusi wciąż stanowią niewielki odsetek aplikujących na oferty dostępne na No Fluff Jobs. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że na ukraińskim rynku obecnych jest ponad 200 tysięcy programistów, a około 70% ukończyło studia informatyczne. W Kijowie odsetek seniorów jest wyższy niż juniorów” – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. “Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie swojej usługi w tych krajach, co umożliwi kandydatom znalezienie pracy w sektorze IT również w Polsce, a firmom z tych krajów promowanie się na rodzimych rynkach według najwyższych standardów transparentności płac, które są znakiem rozpoznawczym ofert na No Fluff Jobs. To oznacza także większe możliwości dla naszych rodzimych firm na pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – dodaje.

Kandydaci z zagranicy aplikują na stanowiska midów i seniorów

Ciekawie prezentuje się rozkład dotyczący poziomu stanowisk, na które aplikowały osoby z zagranicy w roku 2020. Według danych No Fluff Jobs, większość zagranicznych kandydatów odpowiadała na ogłoszenia, które dotyczyły stanowisk na poziomie MID, czyli osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym (63%) lub starszych specjalistów, tzw. seniorów (59%). Przy czym w pierwszym kwartale liczby te wzrosły kolejno do 80 i 74%

W wypadku naszych wschodnich sąsiadów podobnie prym wiodły te same stanowiska. Na Ukrainie około 63% wszystkich aplikacji stanowiły te dedykowane dla osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym, zaś 55% dla seniorów, a jeśli chodzi o Białoruś było to odpowiednio 80 i 70%. Z przygotowanego przez firmę raportu, podsumowującego rok 2020 wynika, że zdecydowana większość ogłoszeń kierowana była do starszych specjalistów (49%) oraz pracowników z doświadczeniem średnio zaawansowanym (46%).

Według ekspertów No Fluff Jobs spowodowane pandemią przejście w tryb pracy zdalnej będzie miało realny wpływ na wzrost liczby aplikacji nadsyłanych przez kandydatów z zagranicy. W pierwszym kwartale 2020 roku oferty pracy zdalnej w IT stanowiły 10% wszystkich ogłoszeń, ale pandemia wywróciła rynek do góry nogami i w czwartym kwartale udział tych ofert stanowił już 40%.

“Pierwsza informacja zwrotna z rynku, jaką otrzymaliśmy od naszych klientów, jest świetna – wiele firm od razu zdecydowało się rozszerzyć swoje rekrutacje na osoby z Białorusi i Ukrainy” – podsumowuje Tomasz Bujok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *