Branża ITInfrastrukturaRynek

Postępująca digitalizacja wymusza zmianę podejścia do zarządzania danymi

Rosnąca skala gromadzenia oraz wykorzystywania danych w biznesie, a także ogromna zmienność przechowywanych w firmach zbiorów danych powodują, że znaczenie umiejętnego i uporządkowanego podejścia do zarządzania informacjami nabiera nowego znaczenia. Bez odpowiedniej strategii, a także rozwiązań wspierających funkcjonowanie środowisk danych nie da się efektywnie przeprowadzić cyfrowej transformacji biznesu.

Postępująca digitalizacja wymusza zmianę podejścia do zarządzania danymi

Puchnące zbiory danych firmowych stają się coraz ważniejszym problemem we wszystkich organizacjach, które chcą w świadomy i jak najpełniejszy sposób wykorzystywać dostępne dane biznesowe w poszczególnych procesach biznesowych. Biznesowy potencjał wykorzystania danych jest bowiem na tyle znaczący, że zwolenników dynamicznie zyskuje koncepcja budowania organizacji opierającej swój model działania na danych. Takie podejście umożliwiać ma m.in. podniesienie efektywności decyzji biznesowych oraz reaktywności organizacji na wszystkich szczeblach. Powoduje jednak szereg wyzwań technicznych i operacyjnych. “Danych przybywa w zastraszającym tempie, zmieniają się nieustannie, staj się coraz bardziej nieustrukturyzowane i rozproszone. Wyzwaniem jest objęcie bezpieczeństwem wszystkich danych jak i zapewnienie szybkiego do nich dostępu w razie awarii. Nie bez znaczenia jest też znalezienie miejsca na przechowywanie kopii zapasowych tak dużej ilości danych” – podkreśla Sylwester Derda, Field Marketing Director na region Eastern EMEA & Middle East w firmie Veeam Software.

Duże znaczenie ma też fakt, że stały wzrost skali firmowych zbiorów danych wymusza posiadanie infrastruktury, która zapewnia elastyczność wykorzystania oraz skalowalność w długim terminie. Powinna być to jednak infrastruktura gwarantująca nieprzerwaną dostępność danych oraz ich bezpieczeństwo. W takich realiach szczególnie pomocne okazują się rozwiązania oferowane w modelu chmury obliczeniowej. “Cloud może zapewnić doskonałe miejsce na przechowywanie backupów i być „jedynką” w modelu 3-2-1 (3 kopie danych, 2 rożne nośniki, 1 poza siedzibą firmy – offsite). Może pozwolić też na uruchomienie centrum zapasowego, kiedy organizacja nie ma możliwości i środków na stworzenie fizycznej zapasowej lokalizacji. Z drugiej strony, chmura obliczeniowa wprowadza do układanki infrastruktury IT kolejny element w którym tworzone i obrabiane są dane – trzeba je zabezpieczać tak, jak każde inne środowisko” – mówi Sylwester Derda. W praktyce, wykorzystanie usług chmurowych do zapewnienia zasobów wymaganych do sprawnego obsłużenia rosnących wymagań w obszarze danych oznacza więc dodatkowe wymagania m.in. w obszarze zarządzania danymi. Z myślą o zapewnieniu narzędzi ułatwiających prace administracyjne i pozwalających zbudować nowoczesne, efektywne środowisko danych zgodne z wymaganiami typowymi dla cyfrowej transformacji rozwijane jest oprogramowanie firmy Veeam.

Postępująca digitalizacja wymusza zmianę podejścia do zarządzania danymiZapraszamy do udziału w konferencji VeeamON Tour Poland 2020, która odbędzie się 3 września i stanowi okazję do poznania najnowszych trendów branżowych oraz rozwiązań największych problemów w zakresie zarządzania danymi – w szczególności w środowiskach chmury obliczeniowej. Szczegółowa agenda oraz formularz dla osób zainteresowanych udziałem dostępne są na stronie: https://go.veeam.com/veeamon-tour-2020-online-pl

Podczas tegorocznej, internetowej edycji konferencji VeeamON Tour Poland zaprezentowane zostaną m.in. sposoby wykorzystania modelu chmury obliczeniowej do zapewnienia skalowalnej, efektywnej ochrony danych, a także wsparcia dla procesów zarządzania danymi i zapewnienia wysokiej dostępności danych pod kątem zapewnienia sprawnego przebiegu projektów cyfrowej transformacji. Nie zabraknie też informacji o możliwościach najnowszych rozwiązań firmy Veeam, w tym nowej odsłony platformy Veeam Availability Suite. “Wersja 11 pakietu Veeam Availability Suite wprowadzi wiele nowości, w tym ciągłą replikację maszyn wirtualnych VMware, wykorzystanie Google Cloud Storage jako repozytorium przechowywania backupów, a także nowe funkcje związane z natychmiastowym odtwarzaniem backupów serwerów plikowych (NAS) i baz danych (Instant DB recovery)” – zapowiada Sylwester Derda. Zapraszamy do udziału w konferencji VeeamON Tour Poland 2020.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *