Rynek

Nowa spółka w Grupie Atende rozwija Smart Grid i IoT

Z początkiem 2021 roku, w ramach Grupy Atende, rozpoczęła działalność nowa spółka Atende Industries. Zajmuje się rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych i programistycznych opartych na sztucznej inteligencji, robotyce, Internecie Rzeczy (IoT) oraz technologii Big Data. Spółka powstała w wyniku wydzielenia z firmy Atende Software zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ta część działalności posiada 10-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, w zakresie wdrażania inteligentnych sieci energetycznych (Smart Grid), informują przedstawiciele Grupy Atende.

Nowa spółka w Grupie Atende rozwija Smart Grid i IoT

Jednym z głównych kierunków działalności nowej spółki jest rozwój wyspecjalizowanych platform chmurowych dla Przemysłu 4.0. Czołowymi produktami firmy są: redGrid (system klasy MDM i HES) do zarządzania inteligentnymi licznikami energii w nowoczesnych sieciach energetycznych Smart Grid, który wdrożono m.in w Energa-Operator, a także besmart.energy – platforma chmurowa dla energetyki rozproszonej, pozwalająca na funkcjonowanie spółdzielni energetycznych i mikrosieci. Jak wskazują specjaliści spółki, rozwija ona także platformę besmart.vision służącą do sterowania robotami współpracującymi (cobotami) bazującą na inteligentnej analizie otoczenia oraz besmart.dev – platformę do gromadzenia i przetwarzania danych z urządzeń Internetu Rzeczy.

„W związku z nową polityką europejską opartą na budowie nowego, zielonego, cyfrowego ładu, rynek nieuchronnie zmierza w kierunku energetyki rozproszonej i inteligentnych urządzeń stosowanych w dużej skali. Jako jedna z nielicznych polskich firm jesteśmy dzisiaj gotowi dostarczać w tym zakresie technologię, która w niczym nie ustępuję globalnym dostawcom” – powiedział Paweł Pisarczyk, prezes zarządu Atende Industries.

Kluczowym elementem wszystkich produktów Atende Industries jest TStorage (Time Storage) czyli zaawansowana baza danych. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, to ewenementem na polskim rynku – jego globalny odpowiednik to Amazon Timestream. Archiwum TStorage pozwala na eliminację podstawowych problemów, czyli ograniczonej wydajności, skalowalności i pojemności. System ma kilkadziesiąt razy większą wydajność od przeciętnej hurtowni danych i pozwala na przetwarzanie dużych zbiorów danych z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego.

Odbiorcami produktów Atende Industries mogą być klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne i mikrosieci oraz duże podmioty takie jak Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD), ale także firmy czy fabryki wykorzystujące zaawansowaną automatykę i inwestujące w inteligentne urządzenia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *