WydarzeniaRynek

Powołano Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi

Jego celem jest bliska współpraca firm oraz instytucji naukowych i edukacyjnych w zakresie kształtowania polskiej polityki kosmicznej, a także rozwoju nowych technologii obrazowania globu. Ta wspólna inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące znaczenie danych satelitarnych w obszarze gospodarki i bezpieczeństwa. Jak poinformowano, ma ona stanowić strategiczny krok w kierunku budowania autonomicznych zdolności Polski jako europejskiego lidera w zakresie satelitarnego obrazowania Ziemi.

Powołano Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi
Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi Źródło: CloudFerro

We wspólne działania zaangażowało się 7 firm: CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner, Eycore oraz 3 instytucje naukowe i edukacyjne: Centrum Badań Kosmicznych PAN; Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz budowania polskich zdolności i kompetencji w dziedzinie obserwacji Ziemi. Te z kolei mają się przyczynić do wypracowania polskiej autonomii w tym obszarze, umożliwiając skuteczne reagowanie państwa na wyzwania geopolityczne i środowiskowe, a także sytuacje kryzysowe.

„Obszar obserwacji Ziemi zasługuje dzisiaj na specjalną uwagę, zarówno biznesu, jak i administracji publicznej. Stał się on bowiem polską specjalizacją w sektorze kosmicznym, a osiągnięcia i możliwości rodzimych firm sprawiają, że Polska odgrywa istotną rolę np. przy bieżących operacjach satelitarnych zleconych przez Komisję Europejską. Jesteśmy dumni, że możemy połączyć siły z najważniejszymi graczami branży, aby wyznaczać kierunek jej rozwoju i wspólnie wzmacniać autonomiczne kompetencje Polski w tym zakresie” – skomentował Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Cztery filary współpracy

Wspomniane partnerstwo opiera się na czterech filarach, na których realizowane będą wspólne działania. Są to:

  • Kształtowanie polskiej strategii kosmicznej – celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska branży wobec kształtu Polskiej Strategii Kosmicznej oraz Krajowego Programu Kosmicznego.
  • Wzmocnienie polskich kompetencji w obszarze obserwacji Ziemi – obserwacja Ziemi ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego kluczowe jest, aby państwo polskie posiadało autonomiczne zdolności w tym obszarze. Partnerstwo ma za zadanie wzmacniać te zdolności, aby kluczowe procesy – od pozyskiwania danych po ich przetwarzanie i analizę – mogły być realizowane w kraju.
  • Zwiększenie inwestycji w technologie obserwacji satelitarnych – Partnerstwo ma promować większe wsparcie finansowe dla polskich firm działających w obszarze satelitarnych obserwacji Ziemi, szczególnie ze strony administracji publicznej, co pomoże firmom szybciej wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania.
  • Współpraca z jednostkami badawczo-naukowymi – rozwój polskiego sektora obserwacji Ziemi będzie ściśle związany z budowaniem nowych kompetencji. Partnerstwo stawia na rozwój współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi, aby wzmocnić transfer wiedzy, wspierać badania naukowe oraz kształcenie przyszłych kadr.

Obserwacja Ziemi – rodzima specjalizacja

Dziedzina obserwacji Ziemi jest kluczowa zarówno w skali krajowej, jak i globalnej. Wpływa bowiem na strategiczne gałęzie gospodarki, takie jak zarządzanie kryzysowe, monitorowanie klimatu, rolnictwo czy obronność. Zobrazowania satelitarne dają pełny i aktualny wgląd w sytuację na powierzchni Ziemi. Dzięki nim możliwe jest tworzenie map terenów, monitorowanie i prognozowanie pogody, a nawet badanie struktury ziemi, poszukiwanie surowców naturalnych, ocena stanu upraw czy śledzenie zmian w ekosystemach i monitorowanie katastrof ekologicznych.

To właśnie na dziedzinie obserwacji Ziemi skupia się Europejska Agencja Kosmiczna. Prawie 1/3 jej budżetu przeznaczana jest na ten właśnie obszar. Część z nich trafia do polskiego biznesu. Projekty związane z satelitarnymi obserwacjami Ziemi stanowią ok. 40% wszystkich kontraktów uzyskanych przez polskie podmioty w ESA. A biorąc pod uwagę 10 największych programów ESA jest to 55%. Świadczy to nie tylko o specjalizacji rodzimego przemysłu w tym obszarze, ale także o wysokim zaufaniu, jakim obdarzają go europejskie instytucje.

Polskie firmy i instytucje już dzisiaj mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w zakresie technologii satelitarnej i obserwacji Ziemi. Partnerzy dzisiejszego porozumienia są wśród nich, co pokazuje potencjał przyszłej wspólnej realizacji projektów. Są to:

  • CloudFerro – firma, o której pisaliśmy w ramach cyklu Pomysł z Polski, to główny dostawca technologii i operator największego na świecie repozytorium z danymi satelitarnymi programu Copernicus – Copernicus Data Space Ecosystem.
  • Creotech Instruments – zbudował największego i najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye, który został wyniesiony na orbitę.
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN – pionierska instytucja realizująca badania kosmiczne, geodezyjne i astrofizyczne oraz popularyzująca nauki o kosmosie w Polsce.
  • Eycore – firma specjalizująca się w technologii radarowej do zastosowań kosmicznych, która stworzyła zaawansowany sensor radarowy z syntetyczną aperturą (SAR – Synthetic Aperture Radar).
  • GISPartner – wspiera administrację publiczną, dostarczając systemy informacji przestrzennej z zaawansowanymi technologiami do przetwarzania i integracji danych satelitarnych.
  • ITTI – opracowuje oprogramowanie dla segmentu naziemnego misji kosmicznych, nawigacji i obserwacji Ziemi, rozwijając aplikacje wspierające świadomość sytuacyjną w przestrzeni kosmicznej.
  • KP Labs – firma, o której także pisaliśmy w ramach cyklu Pomysł z Polski, to polski lider w zakresie przetwarzania danych w kosmosie, a także inicjator, właściciel i operator satelity Intuition-1, pierwszego polskiego inteligentnego satelity hiperspektralnego.
  • CENAGIS – stworzyło centrum obliczeniowe do analiz geoprzestrzennych i satelitarnych, wspierając badania w dziedzinie geomatyki oraz dysponuje dużymi klastrami komputerowymi, które umożliwiają obliczenia na dużych zbiorach danych.
  • Blue Dot Solutions – specjalizuje się w ekspertyzach technologicznych i definiowaniu produktów wykorzystujących dane satelitarne oraz w obsłudze informacyjno-operacyjnej sektora kosmicznego.
  • Centrum Technologii Kosmicznych AGH – realizuje dydaktykę oraz prowadzi badania w zakresie szeroko rozumianej tematyki kosmicznej.

„Zaczęliśmy budować polski przemysł kosmiczny 12 lat temu praktycznie od zera. Dziś, razem z innymi firmami wchodzącymi w skład Partnerstwa, dostarczamy kompletne systemy satelitarne do pozyskiwania i przetwarzania danych satelitarnych o najwyższym poziomie zaawansowania. Z powodzeniem konkurujemy z innymi firmami i instytucjami z Europy Zachodniej” – podsumował Jacek Kosiec, wiceprezes zarządu Creotech Instruments.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *