Rynek

Poznań drugi w Polsce w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjnym

Stolica Wielkopolski zajęła drugie miejsce, po Warszawie, wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w kraju według badania Business Environment Assessment Study, zrealizowanego przez firmy Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak jakość życia w Poznaniu, jego potencjał edukacyjny i potencjał zatrudnienia.

Poznań drugi w Polsce w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjnym

W trzeciej edycji badania BEAS, Poznań zajął wysokie miejsce. Średnia ocena miasta wynosi 7,1 punktu w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 punkty w porównaniu z rokiem 2019). To plasuje stolicę Wielkopolski na drugim miejscu (ex aequo z Trójmiastem) wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p) i potencjał zatrudnienia (7,2 p).

Jak informują przedstawiciele władz Poznania, mimo pandemii, 87% tamtejszych firm planuje wzrost zatrudnienia, a poziom powierzchni biurowej przekroczył pułap 600 000 m2. “W tym roku pozyskaliśmy 9 nowych inwestorów z branż priorytetowych dla Poznania” – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym. “Co roku przyglądamy się kolejnym przedsiębiorcom decydującym się na rozwijanie biznesu właśnie tutaj. Prężnie rozwija się sektor usług nowoczesnych, poznańskie firmy obsługują klientów z całego świata. Ogromną zaletą rynku jest również duża liczba specjalistów IT” – mówi Marieta Brzykcy, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

Jak wynika z badań GUS, co piąty z 532 tys. mieszkańców Poznania jest studentem. Z tego też powodu dynamicznie rozwijają się sektory priorytetowe dla Poznania: branża IT, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D) czy produkcja zaawansowana technologicznie, oferująca atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz rozwoju.

“Poznań to miasto bardzo innowacyjne i otwarte na nowych inwestorów. Potwierdza to fakt, że co roku pojawia się w stolicy Wielkopolski co najmniej kilka nowych inwestycji typu BPO/SSC lub IT. Miasto podejmuje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sektora usług dla biznesu czy też wsparcie procesów rekrutacyjnych. To tu bije technologiczne serce Polski i tu mają swoje siedziby takie giganty technologiczne, jak np. Allegro czy Beyond” – tłumaczy Wiktor Doktór, prezes Pro Progressio.

Rosnący potencjał edukacyjny

Dwadzieścia cztery uczelnie, a wśród nich największa państwowa uczelnia w Wielkopolsce, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Poznań liczy sobie prawie 113 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w finansach (18,5 tys.), potem w inżynierii (15,7 tys.) a następnie w obszarze lingwistycznym (10 tys.).

“Dużym potencjałem miasta jest spora liczba specjalistów IT. Przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. Sektor firm oferujących usługi z obszaru IT rozwija się dynamicznie, świadcząc usługi wysokiej jakości. Największa grupa studentów kształci się na kierunkach inżynieryjnych. Branże R&D oraz sektor produkcji zaawansowanej technologicznie stwarzają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery m.in. dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych. Studenci, dzięki współpracy uczelni z biznesem, kończą edukację mając już na swoim koncie praktyki w organizacjach międzynarodowych i doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów o zasięgu światowym. Tak przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej stają się specjalistami wspierającymi nowych inwestorów” – podsumowuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *