Praca

Programiści w gronie najbardziej zadowolonych pracowników w Polsce

Czerpią satysfakcję z wykonywanej pracy, zarabiają wystarczająco dużo, by nie martwić się o finanse i mogą przebierać w ofertach pracy. Aż 76% programistów przyznaje, że obecna praca sprawia im radość. Takie wnioski płyną z badania firmy Devire przeprowadzone na zlecenie szkoły programowania online Kodilla.com.

Programiści w gronie najbardziej zadowolonych pracowników w Polsce

Według szacunków Devire programiści należą do grona najbardziej zadowolonych z pracy, a co za tym idzie – najbardziej szczęśliwych także w życiu prywatnym – pracowników w Polsce. W tej samej grupie znaleźli się też inżynierowie oraz specjaliści ds. marketingu i reklamy. To w tych specjalizacjach najczęściej spełnione są czynniki powszechnie wskazywane jako najbardziej istotne, jeśli chodzi o satysfakcję w pracy – stabilność finansową, samodzielność w wykonywaniu obowiązków, a także – możliwość realnego wpływania na realizowane projekty oraz pracę zespołu.

Jak przekonują przedstawiciele firmy Devire, to właśnie przedstawiciele wspomnianych trzech zawodów najczęściej doświadczają tzw. arbejdsglaede, czyli pracoszczęścia. “Arbejdsglaede to słowo pochodzenia duńskiego, które w 2014 roku zapoczątkowało nowy trend na rynku pracy. Idea z powodzeniem przyjęła się na zachodzie i znajduje coraz więcej sympatyków w Polsce. Pracownicy ponad połowę swojego czasu spędzają w pracy i to, czy są w niej szczęśliwi znacząco wpływa nie tylko na komfort ich życia, ale i na sytuację firmy, dla której świadczą usługi” – mówi Michalina Jabłońska-Sprawnik, chief happiness officer w Devire.

Co jednak ważne, dla pokolenia pracowników urodzonego w latach 80.-90. XX wieku najistotniejsza jest wysokość wynagrodzenia – tak deklaruje 72% ankietowanych pracowników z tej grupy wiekowej. Z kolei dla osób urodzonych po 1995 roku stabilność finansowa jest na dalszym planie, a najważniejsza jest możliwość rozwoju zawodowego. Takiego zdania jest 70% ankietowanych przedstawicieli pokolenia Z. Jednocześnie, aż 76% programistów przyznaje, że obecna praca sprawia im radość. W odróżnieniu od przedstawicieli wielu innych specjalizacji, programiści nie obawiają się postępującej automatyzacji oraz robotyzacji kolejnych zajęć wykonywanych dotąd przez ludzi. Obaw, że robot może odebrać pracę nie podziela aż 89% ankietowanych programistów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *