PracaProgramowanieRynek

Programista Blockchain lukratywnym zawodem przyszłości?

Czy rynek bitcoina i kryptowalut może stać się w niedalekiej przyszłości świetlaną ścieżką rozwoju kariery dla deweloperów? Tak prognozuje Jimmy Nguyen, prezes Bitcoin Association. Jego zdaniem na programistów Blockchain już wkrótce czekać będzie wiele ofert i duże pieniądze. Dodajmy, że oparty na tej technologii bitcoin jest jedną z najbardziej rozchwytywanych kryptowalut na  świecie, a wartość pojedynczej cyfrowej monety przekracza już 200 tys. zł i stale rośnie.

Programista Blockchain lukratywnym zawodem przyszłości?

Przypomnijmy też, że kryptowaluta bitcoin została stworzona przez Satoshiego Nakamoto w 2009 roku, aby umożliwić użytkownikom całkowitą kontrolę nad ich finansami. Bitcoin nie podlega kontroli państw, regulacjom, nie stoi za nim scentralizowany bank, a jego wartość uzależniona jest jedynie od prawu popytu i podaży. “22 maja 2010 roku po raz pierwszy dokonano płatności za pośrednictwem bitcoin. Wówczas za 10 tys. cyfrowych środków płatniczych zakupiono dwie pizze. Wtedy 10 tys. Bitcoinów miało cenę 40 dolarów. Obecnie, po 11 latach, to już równowartość ok. 547 mln dolarów” – mówi Marcin Wituś, CEO polskiej platformy giełdowej Geco.one.

Ten cyfrowy środek pieniężny został w całości oparty o technologię blockchain, czyli zdecentralizowaną, rozproszoną cyfrową księgę z informacjami dotyczącymi transakcji online. Dane te zabezpieczane są przez zaawansowane algorytmy kryptograficzne, praktycznie uniemożliwiające dostęp do nich osobom niepowołanym. Blockchain – na podstawie którego stworzono nie tylko bitcoina, ale też inne kryptowaluty, jak np. Ethereum – ma jednak więcej możliwości i zastosowań niż tworzenie cyfrowych środków płatniczych. Blockchain może być wykorzystywany do przechowywania informacji o transakcjach i użytkownikach w postaci jednokierunkowej, niemodyfikowalnej listy rekordów. Blockchain wykorzystuje się również m.in. do tworzenia cyfrowej tożsamości czy bezpiecznego i transparentnego głosowania online. Amerykański miliarder, Jeffrey Berns, ma nawet w planach stworzenie całego futurystycznego miasta w oparciu o technologię blockchain. Choć pomysł zdaje się szalony, to prezes Blockchains LLC jest już w trakcie rozmów z władzami stanu Nevada.

Wielka przyszłość kryptowalut i technologii blockchain

To właśnie z powodu wspomnianych licznych możliwości szerokiego zastosowania blockchain oraz dużego zainteresowania kryptowalutami, Jimmy Nguyen uważa, że zawód programisty Blockchain będzie wkrótce rozchwytywany. Według Nguyena świat coraz bardziej zmierza w stronę efektywnego wykorzystania płatności i danych osobowych, które pozwolą na zrobienie użytku z mikropłatności nawet mniejszych niż jeden cent. Prezes szwajcarskiej spółki Bitcoin Association przekonuje także o zrobieniu użytku z innowacyjnych funkcji biznesowych, takich jak inteligentne kontrakty czy tokenizacja aktywów w czasie rzeczywistym.

Nguyen prognozuje, że rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain będzie otwierać nowe drzwi do kariery w całym przekroju branż. Poza programistami, wkrótce wzrośnie zapotrzebowanie na badaczy naukowych, analityków czy doradców i radców finansowych oraz podatkowych, specjalizujących się stricte w aktywach cyfrowych i blockchain. Jimmy Nguyen uważa, że karierę w nowym segmencie rynku zbudują ci, którzy już teraz zaczną uczyć się, jak działa bitcoin. Według niego to coś więcej niż dokonywanie cyfrowych transakcji czy budowanie aplikacji działających na blockchain. Postrzega on bitcoin jako klucz do zrozumienia całego protokołu sieciowego, który przeplata dane i wartość pieniężną oraz zapewnia platformę do rozwoju ponad internetem” – twierdzi Marcin Wituś, CEO Geco.one.

Jak zatem zostać programistą Blockchain? Prezes Bitcoin Association przekonuje, że najważniejsza jest znajomość systemu cyfrowej waluty i blockchain. Zrozumienie, że to nie tylko system płatności, a cała potężna sieć danych ze szczegółowymi informacjami. Firma Nguyena odpowiada zresztą za platformę BItcoin SV Academy, która oferuje darmowe kursy dla osób, chcących dowiedzieć się czym jest kryptowaluta oraz jak działa technologia blockchain – zarówno od strony czysto technicznej, jak i biznesowej.

Programiści Blockchain mogą też liczyć na ulgi podatkowe

Technologią blockchain i kryptowalutami warto zainteresować się także od strony wszelkich zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem firmy, uważają specjaliści. Programiści blockchain mogą kwalifikować się do ulgi IP BOX dla innowacyjnych przedsiębiorstw, która zapewnia zmniejszenie podatku dochodowego do 5%. Ze wspomnianej ulgi skorzystać mogą też osoby spoza branży IT. Dotyczy ona również patentów czy firm, które zarejestrowały własny produkt leczniczy. Ulga podatkowa przysługuje również naukowcom, którzy zarejestrowali nowe odmiany roślin bądź rasy zwierząt.

“Nowe technologie są kluczowe dla rozwoju innowacji gospodarek na całym świecie. Zauważył to też polski rząd, który wprowadził ulgę dla firm i przedsiębiorców zajmujących się nowymi technologiami. Ulga IP BOX pozwala na opłacanie referencyjnej 5% stawki podatku CIT/PIT w odniesieniu do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Podlegają pod nią wszystkie firmy, których celem są badania i rozwój innowacyjnych technologii. Skorzystają z niej zatem programiści, naukowcy czy wynalazcy. Nasza praktyka pokazuje, że do uzyskanie pozytywnej opinii wymagane jest zebranie odpowiedniej argumentacji, a cały proces bazujący na uzyskaniu interpretacji trwa około 3-4 miesięcy” – podsumowuje Marek Czyżewski, prezes zarządu PRAVNA.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *