CIOProgramowaniePolecane tematy

Python drugim najpopularniejszym językiem programowania na świecie

Python od kilku lat szybko rośnie w siłę, podbijając serca programistów swoją przejrzystością i zwięzłością. Robi to na tyle skutecznie, że właśnie został uznany za drugi pod względem popularności najpopularniejszy język programowania na świecie, jeśli chodzi o liczbę używających go developerów. Ze statystyk przedstawionych przez firmę Slashdata wynika, że Python zastąpił na tej pozycji Javę.

Python drugim najpopularniejszym językiem programowania na świecie

Z analiz Slashdata dowiadujemy się, że swoje projekty w Pythonie tworzy obecnie stale ok. 8,2 mln programistów z całego świata. W Javie – właśnie wylądowała na 3. miejscu zestawienia najpopularniejszych języków – programuje 7,6 mln developerów. Co ciekawe, oznacza to również, że w ciągu ostatnich miesięcy popularność obydwu języków wyraźnie się zwiększyła, jednak Python popularyzował się znacznie szybciej. We wrześniu ubiegłego roku korzystanie z Javy deklarowało 7,1 mln programistów – Python plasował się wtedy za nią (korzystało z niego 7 mln programistów). Od tego czasu liczba użytkowników Javy wzrosła o 0,5 mln, zaś developerów kodujących w Pythonie – aż o 1,2 mln, co pozwoliło mu wyprzedzić konkurenta.

Co więcej, przedstawiciele Slashdata twierdzą, że w całym ubiegłym roku Python zdobył ok. 2 mln użytkowników, którzy regularnie korzystają właśnie z tego języka w swoich projektach. Zdaniem analityków, jest to bezpośrednio związane z ogromną – i wciąż rosnącą – popularnością aplikacji i usług wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, ponieważ to właśnie w tych zastosowaniach Python sprawdza się szczególnie dobrze. „Obecnie ok. 69% specjalistów data science i programistów specjalizujących się w sztucznej inteligencji programuje w Pythonie – na drugim miejscu znajduje się język R, z które korzysta 24% deweloperów z tych branż” – czytamy w opracowaniu Slashdata.

Pierwszą pozycję rankingu najpopularniejszych języków wciąż utrzymał JavaScript, z którego różnych wersji i odmian obecnie korzysta 11,7 mln developerów. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się m.in. C# (6,7 mln użytkowników), C / C++ (6,3 mln), PHP (5,9 mln), Visual (3,1 mln), Swift (2,1 mln) oraz Ruby (1,7 mln).

W całym ubiegłym roku Python zdobył ok. 2 mln użytkowników, którzy regularnie korzystają właśnie z tego języka w swoich projektach. Zdaniem analityków, jest to bezpośrednio związane z ogromną – i wciąż rosnącą – popularnością aplikacji i usług wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, ponieważ to właśnie w tych zastosowaniach Python sprawdza się szczególnie dobrze.

Zestawienie najpopularniejszych języków programowania zostało przygotowane przez analityków Slashdata na podstawie ankiety wypełnionej przez ok. 20 tys. programistów z całego świata. Jej wyniki ekstrapolowano na całość społeczności developerów w oparciu o szacunki GitHuba oraz firmy IDC, które oceniają, że obecnie na świecie aktywnych jest od 18,5 do 20 mln programistów, zajmujących się zawodowo kodowaniem. Oczywiście, opracowanie uwzględnia fakt, iż jeden programista może wykorzystywać kilka różnych języków.

Warto wspomnieć, że raport Slashdata jest kolejnym opublikowanym w ostatnim czasie opracowaniem potwierdzającym szybki wzrost popularności Pythona . Z opublikowanego niedawno raportu Stack Overflow dowiedzieliśmy się, że Python jest obecnie najbardziej cenionym przez programistów i najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania – pisaliśmy o tym w artykule: „Python najbardziej cenionym językiem programowania wśród programistów”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Python drugim najpopularniejszym językiem programowania na świecie”

  1. Pythonowi będzie raczej ciężko wygryźć Jave, ponieważ jest zbyt wolny, ma kacze typowanie i jest to język skryptowy nie kompilowany. A używanie Numba z Pythonem, to chyba nie o to chodzi. Ja od siebie mogę polecić dość nowoczesny język programowania jakim jest Crystal. Jest kompilowany jak C++, ma prostą składnie jak Python, Ruby, ma odśmiecanie pamięci i pozbywa się null jak Scala, Kotlin.

  2. “Nie samym Stackiem człowiek żyje”

    Dane na dziś z indeksu TIOBE :
    1.Java
    2.C
    3.C++
    4.Python

    Python faktycznie zebrał złoto, ale za ubiegły rok.
    Java dajmy na to w 5 lat od 1999 z 13 pozycji zrobiła nr. 1 i tak już pewnie z potknięciami zostanie.