PracaProgramowanieRynekPolecane tematy

Python najbardziej cenionym językiem programowania wśród programistów

Z opublikowanego niedawno raportu Stack Overflow dowiedzieliśmy się, że Python jest obecnie najbardziej cenionym przez programistów i najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania. Teraz okazało się również, że to właśnie informacji o nim najczęściej szukają programiści – liczba pytań o Pythona przekroczyła bowiem właśnie liczbę zapytań dotyczących dotychczasowego lidera tego rankingu, czyli JavaScript.

Python najbardziej cenionym językiem programowania wśród programistów

O raporcie Stack Overflow pisaliśmy m.in. w artykułach Kim jest statystyczny programista? oraz Chcesz zarabiać więcej na programowaniu? Opanuj Clojure!. Ten popularny serwis dla programistów jest jednak prawdziwą kopalnią ciekawostek i interesujących faktów na temat developerów – najnowsze z nich opublikowała właśnie firma Global App Testing, która przejrzała się bliżej temu, jakie hasła wpisują najczęściej użytkownicy do wyszukiwarki Stackoverflow.com.

Okazuje się, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy liczba nowych zapytań dotyczących Pythona przekroczyła liczbę zapytań dotyczących JavaScript, czyli technologii, o która do tej pory pytano najczęściej. Oczywiście, JavaScript pozostaje wciąż na pierwszym miejscu języków, o które pytano najczęściej od początku startu serwisu w roku 2008 – od tego momentu na Stackoverflow.com zadano 1,76 mln takich pytań. Na kolejnych miejscach znalazły się Java (z wynikiem 1,510 mln zapytań), C# (1,260 mln), Python (1,107 mln), C++ (604 tys.) oraz SQL (477 tys).

Faktem jednak jest, że liczba zapytań o Pythona w ostatnim czasie rosła bardzo szybko – co zdaniem specjalistów z Global App Testing wynika z szybko rosnącej popularności tej technologii oraz jej wszechstronności. Zwracają oni uwagę również na fakt, iż to właśnie Python jest językiem najczęściej wybieranym przez specjalistów zajmujących się analizą danych i data science, a umiejętności z tych dziedzin te stały się ostatnimi czasy jednymi z bardziej poszukiwanych na rynku, co sprawia, że Pythonem interesują się coraz to nowe rzesze developerów. To prawdopodobnie właśnie dlatego jednym z najczęściej wyszukiwanych zagadnień dotyczących Pythona były biblioteki Pandas, wykorzystywane m.in. w analizie danych.

Z analiz przeprowadzonych przez Global App Testing wynika, że w ciągu ostatniego półrocza liczba zapytań dotyczących Pythona wpisywanych do wyszukiwarki Stack Overflow zwiększyła się do 11,3% (wszystkich wpisywanych tam pytań) – co obecnie stanowi o 1,1% więcej niż w przypadki JavaScript. Kolejne pod względem popularności były pytania dot. Javy (7,6%) oraz C# (5,3%). Warto odnotować, że poprawa pozycji Pythona na tej liście nie jest przypadkiem i znajduje odzwierciedlenie w innych branżowych rankingach – notowania tego języka rosły również ostatnio w indeksach TIOBE, IEEE oraz PYPL.

Więcej informacji znaleźć można w blogu Global App Testing

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Python najbardziej cenionym językiem programowania wśród programistów”

  1. Co za bzdurny tytuł. Z ankiety nie wynika, że Python jest najbardziej ceniony, tylko że jest najwięcej pytań. Co może oznaczać, że jest popularny albo trudny. Wiele osób uczy się Pythona bo musi – Python jest podstawowym językiem w szkołach. Mamy więc tabuny studentów szukających pomocy na SO. Natomiast jak się patrzy na ogłoszenia pracy to jest znacznie słabiej – dużo więcej i lepiej płatnej pracy jest w Javie albo C#.

  2. Tylko czy z faktu, że ludzie zadają pytania dotyczące jakiegoś języka, wynika, że jest on najpopularniejszy?
    Gdy do mechanika samochodowego będzie zgłaszać się wielu użytkowników samochodu marki X, powiemy wówczas, że jest on najpopularniejszy? Raczej najbardziej zawodny.
    Serwis “stack overflow” to jest portal z poradami jak sobie dać radę gdy pojawi się jakiś problem. Czyli taki warsztat mechaniczny (serwis) dla języka programowania . A zatem język Python w ostatnim czasie stwarza najwięcej problemów (a nie że jest najpopularniejszy – statystyka popularności wynikałaby z tego, ilu programistów wybiera dany język a nie ilu ma z nim problem).
    A więc wszystko tu zostało pomieszane.