Cyberbezpieczeństwo
Raport Barracuda: Największe wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci
Jak wynika z raportu „The state of network security in 2021” firmy Barracuda, nawet 81% respondentów potwierdza, że w ciągu ostatniego roku ich organizacje padły ofiarą naruszeń bezpieczeństwa. Znaczną część tych ataków stanowi oprogramowanie ransomware. Badanie pokazuje, że naruszenia sieci, wspomniane ataki ransomware oraz wyzwania związane z pracą zdalną zwiększają potrzebę wdrażania chmurowych rozwiązań typu Secure Access Service Edge (SASE).
Na potrzeby raportu „The state of network security in 2021” zankietowano 750 decydentów IT odpowiedzialnych za sieć, chmurę publiczną oraz bezpieczeństwo. Celem badania było poznanie opinii respondentów na temat wykorzystania chmury, pracy z domu, obaw dotyczących bezpieczeństwa oraz różnych kwestii i wyzwań związanych z zagrożeniami cyberbezpieczeństwa.
Najważniejsze wnioski płynące z raportu:
- 81% respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku ich organizacja padła ofiarą naruszenia bezpieczeństwa.
- Firmy, w których pracownicy pracują głównie w domu, miały znacznie wyższy wskaźnik naruszenia bezpieczeństwa sieci (85%) od tych, których pracownicy wykonują swoje obowiązki głównie w biurze (65%).
- Aż 74% ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku ich organizacja padła ofiarą przynajmniej jednego ataku ransomware.
- Zaledwie 14% pracowników badanych firm pracuje obecnie wyłącznie w biurze.
- 97% respondentów posiadających urządzenia firmowe korzysta z domowego łącza internetowego wspólnie z innymi domownikami, co oznacza, że ryzyko naruszenia bezpieczeństwa nadal istnieje.
- 73% firm posiadających wszystkie aplikacje w chmurze publicznej wdrożyło już SD-WAN – to dwukrotnie więcej, niż w przypadku firm posiadających tylko kilka aplikacji w chmurze publicznej (37%).
- 68% organizacji mających wszystkie aplikacje w chmurze publicznej wdrożyło rozwiązanie Zero Trust Network Access (ZTNA), podczas gdy na podobny krok zdecydowało się tylko 38% firm mających jedynie kilka aplikacji w chmurze publicznej.
- Przeciętnie organizacje wykorzystują 31 aplikacji typu Software-as-a-Service (SaaS).
- Zdaniem respondentów średnio 64% ich ruchu kierowane jest do dostawców chmury publicznej.
“Organizacje notują wysoki poziom naruszeń dostępu do sieci i stają przed ciągłymi wyzwaniami związanymi z łącznością i bezpieczeństwem, ponieważ dostosowują się do hybrydowych środowisk pracy” – powiedział Tim Jefferson, SVP, Engineering for Data, Networks and Application Security w Barracuda. “Zdają sobie one jednak sprawę, że przejście na aplikacje SaaS i chmurę publiczną poprawia zarówno komfort użytkowania, jak i bezpieczeństwo, więc zaczynają wdrażać nowe technologie SASE” – podsumował.
Pełną wersję raportu „The state of network security in 2021” można pobrać tu.