BiznesRynekPolecane tematy
Rekordowy Szczyt Cyfrowy ONZ w Polsce już za nami
Do Katowic, na obrady Szczytu Cyfrowego IGF 2021, przyjechało blisko 2700 osób, a łącznie – również online – zarejestrowało się ponad 10 tys. uczestników. Wydarzenie odbyło się w dniach 6-10 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Uczestnicy szczytu obradowali na temat najważniejszych wyzwań we współczesnym Internecie.
IGF (Internet Governance Forum) odbył się w tym roku po raz 16. Polska po raz pierwszy była gospodarzem tego wydarzenia, które cieszyło się rekordową frekwencją. Szczyt odwiedzili przedstawiciele firm, rządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz akademickich. Za organizację forum po stronie polskiej odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przy wsparciu firmy NASK.
W szczycie uczestniczyło blisko 200 ministrów z całego świata, parlamentarzystów i innych liderów wysokiego szczebla z sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności technicznej, agencji ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Panele dyskusyjne odbywały się w 32 salach konferencyjnych, w których zainstalowane zostało ponad 2200 odbiorników do tłumaczenia. Montaż całego niezbędnego sprzętu zajął cztery dni. Szczyt obsługiwało – w tym dbało o bezpieczeństwo uczestników – 900 osób.
“W tegorocznej edycji IGF wzięło udział ponad 140 krajowych, regionalnych i młodzieżowych inicjatyw IGF (NRI). Świadczy to o lokalnym, integracyjnym i wielostronnym charakterze dialogu internetowego” – powiedziała Francesca Maria Spatolisano, zastępca sekretarza generalnego z Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. “W ciągu całego tygodnia w Forum uczestniczyło 39 zdalnych, lokalnych hubów z różnych krajów – od Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Ghany, Libii, Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy i Zambii w regionie Afryki, przez Boliwię, Kolumbię, Haiti i Wenezuelę w Ameryce Łacińskiej, po Malezję i Indie w Azji” – dodała.
W ostatnim dniu Szczytu Cyfrowego Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu ds. Szczytu Cyfrowego zaprezentował dokument, zawierający rekomendacje, wynikające z dyskusji w ramach poszczególnych sesji. Wnioski zawierają wskazówki dla autorów strategii i polityki publicznej na całym świecie. To jednak nie koniec prac nad finalnym dokumentem Przesłanie z Katowic, IGF 2021. Do 20 grudnia każdy zainteresowany może przesłać opinię na temat zawartych tam tez. Później, razem z innymi ustaleniami z IGF 2021 zostaną one ogłoszone jako część podsumowania dorocznego szczytu, informują organizatorzy.
IGF Youth Summit
Szczególnym wydarzeniem, odbywającym się po raz pierwszy w historii IGF, był cyfrowy Szczyt Młodych – IGF Youth Summit. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z całego świata. Tematem ich obrad były te same wyzwania, wokół których toczyła się debata na głównych panelach IGF, wśród nich:
- rozwój sieci i umożliwienie dostępu mieszkańcom krajów i regionów, stanowiących białą plamę na mapie połączeń z globalną siecią,
- bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo transakcji finansowych, odporność instalacji przemysłowych na cyberataki i międzynarodowa współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości w sieci,
- ochrona prywatności i danych osobowych,
- przeciwdziałanie dezinformacji i manipulacji społeczeństwami w sieci,
- współpraca z globalnymi korporacjami cyfrowymi i regulacje dotyczące ich działalności,
- zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianie klimatu i adaptacja do jej skutków.
Dodatkowo uczestnicy Szczytu Młodych przyjęli swoje oddzielne cele do zrealizowania przez najbliższy rok do czasu kolejnego szczytu IGF zaplanowanego na 2022 rok w stolicy Etiopii Addis Abebie.
“Motto tegorocznego IGF brzmi „Zjednoczony Internet”. Jeśli chcemy, żeby było ono czymś więcej niż tylko sloganem, aby było ideą, która może być zrealizowana w praktyce, musimy pamiętać o jednym – o przeciwdziałaniu wykluczeniu. Bez włączenia wszystkich głosów, wszystkich punktów widzenia do dyskusji, zawsze będzie istniało poważne ryzyko, że każdy pozostanie w swojej własnej bańce, łącząc się z tymi którzy już w niej są, a pozostałych zostawiając z tyłu. Z tego powodu my, młodzi ludzie, domagamy się włączenia we wszystkie obszary i poziomy zarządzania Internetem. Prosimy, abyście nas wysłuchali, ponieważ mamy wiele do powiedzenia, co udowodniliśmy podczas IGF Youth Summit” – mówiła w swoim wystąpieniu na zakończenie szczytu cyfrowego przedstawicielka szczytu młodych Emilia Zalewska.