Rynek

Rozstrzygnięto konkurs IBM Watson AI XPRIZE – 3 mld dolarów nagrody dla technologii opracowanej przez Zzapp Malaria

XPRIZE oraz IBM Watson ogłosiły zwycięzcę konkursu IBM Watson AI XPRIZE Challenge – została nim izraelska firma Zzapp Malaria, za opracowanie technologii, która przy pomocy sztucznej inteligencji dąży do wyeliminowania zachorowań na malarię. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę wysokości 3 mln dolarów.

Rozstrzygnięto konkurs IBM Watson AI XPRIZE – 3 mld dolarów nagrody dla technologii opracowanej przez Zzapp Malaria

Zainicjowany w 2016 roku przez XPRIZE oraz IBM Watson, pięcioletni międzynarodowy konkurs miał na celu przyspieszenie procesu wdrażania technologii sztucznej inteligencji oraz tworzenia kreatywnych, innowacyjnych i śmiałych zastosowań technologicznych, które mogą realnie posłużyć do rozwiązywania różnorodnych wyzwań społecznych.

I tak, pierwsze miejsce zajęła w nim wspomniana firma Zzapp Malaria, drugie Aifred Health, a trzecie Marinus Analytics. Finalistów wyłoniono spośród 10 półfinalistów po zaprezentowaniu swoich rozwiązań przed panelem sędziowskim podczas wydarzenia, które odbyło się w siedzibie TED w Nowym Jorku w zeszłym roku. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody w wysokości odpowiednio: 3 milionów dolarów za pierwsze miejsce, 1 miliona dolarów za drugie miejsce oraz 500 tysięcy dolarów za trzecie miejsce. W sumie do konkursu przystąpiło ponad 150 zespołów z całego świata.

“Zzapp Malaria, Aifred Health i Marinus Analytics przodują w rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego nie możemy się doczekać, aby bezpośrednio doświadczyć ich pozytywnego oddziaływania na naszą przyszłość” – powiedziała Anousheh Ansari, dyrektor generalna XPRIZE.

„Każdy z trzech finalistów konkursu IBM Watson AI XPRIZE dowiódł ogromnych możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja w kontekście eliminowania najpoważniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się świat” – dodał Daniel Hernandez, dyrektor generalny Działu Danych i Sztucznej Inteligencji w IBM.

Zwycięskie rozwiązania

Opracowana przez zespół Zzapp Malaria technologia sztucznej inteligencji ukierunkowana jest na rozwiązywanie zasadniczych problemów, z jakimi mierzą się realizatorzy kampanii na rzecz eliminowania zachorowań na malarię, poprzez tworzenie niestandardowych modeli przy użyciu narzędzi takich jak IBM Watson Studio for Cloud Pak for Data, które służy do przewidywania liczby małych zbiorników wodnych powstałych wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, co z kolei umożliwia optymalizację czasu rozpoczęcia działań larwobójczych.

Amerykański Marinus Analytics to firma, której misją społeczną jest zwalczanie handlu ludźmi. Opracowany przez nagrodzony zespół pakiet narzędzi analitycznych Traffic Jam pozwala znacznie skrócić czas niezbędny do przeprowadzenia śledztwa, ujęcia handlarzy i oswobodzenia ofiar, dzięki przekształcaniu dużych zbiorów danych w  informacje możliwe do bezpośredniego użycia. Firma wykorzystała moduły IBM Watson Discovery i IBM Watson Assistant do rozbudowania wspomnianej własnej aplikacji, która wspomaga prowadzenie śledztwa w sprawie oszustw finansowych i nielegalnego przepływu dochodów do międzynarodowych grup przestępczych.

Z kolei kanadyjski Aifred Health to firma działająca w sektorze cyfrowej służby zdrowia, która koncentruje się na wsparciu decyzji klinicznych w zakresie zdrowia psychicznego, począwszy od depresji. Zespół wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby dopasować skuteczniejsze leczenie w oparciu o dane dotyczące tysięcy pacjentów i skrócić czas niezbędny do osiągnięcia remisji. IBM Watson Health dostarcza Aifred Health miliony rekordów danych obserwacyjnych dotyczących depresji, aby ulepszyć modele machine learning.

Aby wyłonić zwycięzcę konkursu, firma XPRIZE powołała globalną kapitułę, w skład której weszli przedstawiciele krajów z całego świata. Jury oceniało każdy zespół na podstawie osiągnięć w następujących czterech wymiarach: realne oddziaływanie techniczne, udowodnione oddziaływanie w warunkach rzeczywistych, skalowalność oddziaływania  w warunkach rzeczywistych oraz etyka i bezpieczeństwo.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *