Rynek

Samsung, Huawei i Xiaomi największymi producentami smartfonów

Z analiz IDC wynika, że w w trzecim kwartale 2020 roku największą sprzedaż smartfonów zanotował koncern Samsung. Na drugiej pozycji uplasował się Huawei. Ze wzrostem sprzedaży na poziomie 42% w skali roku podium zamyka firma Xiaomi, która w globalnym rankingu sprzedaży urządzeń tego typu firma Xiaomi wyprzedziła koncern Apple.

Samsung, Huawei i Xiaomi największymi producentami smartfonów

Analizy IDC wskazują, że w okresie lipca do września 2020 roku największym udziałem w światowym rynku sprzedaż smartfonów firmy Samsung przekroczyła 80,4 mln sztuk. Oznacza to, że południowokoreański koncern kontroluje obecnie ok. 22,7% globalnego rynku urządzeń tego typu. Największym rynkiem, odpowiadającym za 15% sprzedaży firmy Samsung, były Indie. Wzrost sprzedaży urządzeń marki Samsung na tym rynku sięgnął 40% w skali roku.

Na drugiej pozycji, ze sprzedażą na poziomie 51,9 mln (14,7% światowego rynku) sprzedanych urządzeń typu smartphone uplasował się koncern Huawei. W ujęciu ilościowym oznacza to spadek sprzedaży na poziomie 22% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów IDC spadek sprzedaży smartfonów firmy Huawei jest m.in. efektem sankcji wdrażanych za sprawą amerykańskiej administracji.

Firma Xiaomi, wyprzedzając Apple, osiągnęła udział rynkowy na poziomie 13,1%. Według autorów analizy wzrost sprzedaży na poziomie 42% w skali roku jest m.in. efektem wzmacniania pozycji firmy Xiaomi na rynkach wschodzących, w tym w Indiach, a także wysokiej sprzedaży na rynku chińskim. W trzecim kwartale br. na rynek chiński trafiło 53% wszystkich sprzedanych w tym okresie smartfonów Xiaomi. Co ciekawe, z analiz firmy Canalys wynika, że w minionym kwartale na rynkach europejskich firma Xiaomi zwiększyła sprzedaż aż o 88% w porównaniu z podobnym okresem roku poprzedniego.

W ciągu trzech minionych miesięcy sprzedaż smartfonów firmy Apple sięgnęła ok. 41,6 mln sztuk. Oznacza to spadek rzędu 10,6% względem ubiegłego roku. Eksperci IDC podkreślają jednak, że takie wyniki nie są zaskoczeniem. Na pogorszenie sprzedaży urządzeń Apple w porównaniu z rokiem 2019 wpłynęło m.in. opóźnienie premiery nowych iPhone`ów, które zwykle trafiają na rynek właśnie w trzecim kwartale.

Na piątej pozycji znalazł się chiński koncern vivo. Przy wzrośnie sprzedaży na poziomie 4,2% rok do roku, firma ta sprzedała ok. 31,5 mln smartfonów, co odpowiada udziałom rynkowym na poziomie 8,9%.

Warto też dodać, że według analityków IDC w trzecim kwartale br. na świecie nabywców znalazło niemal 354 mln nowych smartfonów. Jest to liczba o ok. 1,5% niższa niż przed rokiem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *