Sztuczna inteligencjaAnalitykaRynek
SAS promuje wykorzystanie AI na potrzeby lepszego zarządzania zasobami wodnymi
Zmiany klimatyczne prowadzą do coraz częstszych i bardziej intensywnych zjawisk pogodowych, które mogą wpływać na ograniczenie dostępności wody pitnej. Dodatkowo, obserwowane jest ciągle rosnące zapotrzebowanie na czystą wodę. Tymczasem, wedle prognoz ONZ, do 2050 roku niedoborów wody doświadczy aż 5 miliardów ludzi. W usprawnieniu procesów gospodarowania tym, jakże cennym zasobem, pomóc mogą nowe technologie, w tym – jak przekonują przedstawiciele firmy SAS – sztuczna inteligencja.
Według ekspertów SAS zastosowanie analityki danych wspartej możliwościami sztucznej inteligencji pozwala dokładniejsze monitorowanie i prognozowanie zmian w ekosystemach, a także – umożliwia tworzenie bardziej precyzyjnych modeli hydrologicznych, które uwzględniają zmienne klimatyczne i antropogeniczne. Zastosowanie sztucznej inteligencji ma pozwalać m.in. na efektywne analizowanie ogromnych ilości danych – w tym meteorologicznych i topograficznych, co z kolei pozwala na tworzenie bardziej trafnych scenariuszy, przykładowo, w zakresie zapotrzebowania na wodę pitną, czy przebiegu powodzi. Rozwiązania wykorzystujące analitykę i AI pozwalają na monitorowanie poziomu wód gruntowych, identyfikację obszarów zagrożonych suszą, a także przewidywanie skutków powodzi. W sektorze rolniczym możliwa jest optymalizacja nawadniania, co nie tylko zmniejsza zużycie wody, ale także pozwala zwiększyć plony.
Przykładem zastosowania takich technologii jest współpraca SAS z amerykańską firmą Divirod, która wykorzystuje Internet Rzeczy (IoT) do zbierania i analizowania danych wodnych na dużą skalę. Dzięki integracji systemów SAS z rozwiązaniami Divirod możliwe jest przetwarzanie i analiza ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym. W efekcie, zaprzęgnięcie AI do analizy danych o zasobach wodnych pozwala na zarządzanie zasobami wodnymi w sposób bardziej efektywny i zrównoważony. Możliwość zwiększenia skali analiz oznaczać może też możliwość wcześniejszego i bardziej trafnego ostrzegania przed nadchodzącymi zagrożeniami – to zaś może uratować życie wielu osób oraz zminimalizować straty materialne.