CDOPolecane tematy
SAS został Official Analytics Supplier Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi
Na 6 arenach o medale w 24 dyscyplinach sportu w tym największym sportowym i społecznym wydarzeniu rywalizować będzie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ponad 7500 sportowców z ok. 190 krajów świata. Olimpiady Specjalne – które odbywają się od 1962 roku – są jednym z 3. filarów ruchu olimpijskiego na świecie, obok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Uczestniczą w nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną. O udziale w tym projekcie rozmawiamy z Yigitem Karabag, dyrektorem działu Business Solutions w regionie Middle East & Eastern Europe w SAS Institute.
Dlaczego SAS angażuje się w tego typu inicjatywy, jak wsparcie Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych?
Jest to kolejny przykład zaangażowania firmy w globalny ruch społeczny Data for Good. W ramach tej inicjatywy systemy analityczne SAS są wykorzystywane do rozwiązywania problemów społecznych i walki z negatywnymi zjawiskami, takimi jak ubóstwo, nierówny dostęp do edukacji i ochrony zdrowia. Pomóc nam mają też żyć w harmonii z przyrodą oraz ograniczyć wykluczenie niektórych grup społecznych.
Od 14 marca do 21 marca w Abu Zabi odbywają się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, których celem jest właśnie to, aby przeciwdziałać wykluczeniu i integrować ze społeczeństwem osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jednym ze sposobów na to jest stworzenie świadomości społecznej i edukacja. To wydarzenie jest więc czymś więcej niż tylko imprezą sportową. Już same treningi poprzedzające zawody to okazja dla sportowców do rehabilitacji i ćwiczenia umiejętności społecznych. Z kolei kibicom Olimpiada pozwala zrozumieć, że brak pełnej sprawności nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego stylu życia.
Analizując dane chcieliśmy także poznać motywację sportowców, dowiedzieć się, dlaczego chcą zostać częścią tego typu wydarzenia. Jak się okazuje większą dla nich motywacją od wygranej jest chęć poznania nowych ludzi, zawarcia przyjaźni. W tym też chcemy im pomóc.
W jaki sposób będą na Olimpiadzie wykorzystywane narzędzia SAS Advanced Analytics?
Mają m.in. pomóc one zawodnikom w dotarciu na miejsce i w poruszaniu się na terenie wioski olimpijskiej oraz Abu Zabi. Co najważniejsze, mają jednak także zagwarantować bezpieczeństwo i zdrowie sportowców. To prawdopodobnie największa troska organizatorów. Wszyscy sportowcy uczestniczący w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych mają bowiem szczególne wymagania. Ważne jest więc, aby organizatorzy mogli śledzić informacje medyczne na ich temat i wykorzystywać te dane w czasie rzeczywistym. Wszystko, aby zapewnić sportowcom maksymalne bezpieczeństwo. Analityka danych od dawna jednak stanowi wsparcie dla klubów i stowarzyszeń sportowych w wielu aspektach ich działalności, takich jak wyszukiwanie nowych zawodników, opracowywanie założeń taktycznych i szkoleniowych oraz zarządzanie dystrybucją biletów na wydarzenia sportowe. Także dla organizatorów Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych dane te odgrywają kluczową rolę.
Wszyscy sportowcy uczestniczący w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych mają bowiem szczególne wymagania. Ważne jest więc, aby organizatorzy mogli śledzić informacje medyczne na ich temat i wykorzystywać te dane w czasie rzeczywistym. Wszystko, aby zapewnić sportowcom maksymalne bezpieczeństwo. Analityka danych od dawna jednak stanowi wsparcie dla klubów i stowarzyszeń sportowych w wielu aspektach ich działalności. Także dla organizatorów Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych dane te odgrywają kluczową rolę.
W jaki jeszcze sposób – poza zapewnieniem bezpieczeństwa i zdrowia zawodników – wspierają Państwo organizatorów?
Wykorzystujemy narzędzia SAS Advanced Analytics także w kontekście transportu i logistyki. Wymaga to efektywnego zarządzania np. pojemnością miejsc siedzących na obiektach sportowych i wymaganiami logistycznymi. Wykorzystujemy w tym celu platformę SAS zintegrowaną z systemem sprzedaży biletów. Informacje o rezerwacji – według miejsca i wydarzenia – są wykorzystywane do śledzenia zdolności przewozowych i wskaźników frekwencji. Sprawne zarządzanie miejscem i pozytywne wrażenia widzów są bowiem równie krytycznymi wskaźnikami sukcesu Olimpiady. Tysiącom sportowców towarzyszą rodziny i delegacje, a także kibice i fani. Nasze analizy są wykorzystywane do łączenia i analizowania kluczowych informacji z różnych systemów, m.in. sprzedaży biletów, informacji o lotach i zakwaterowaniu. Wszystko po to, aby zapewnić personelowi centrum operacyjnego najbardziej aktualne informacje, także o opiniach na temat zawodów.
W jaki sposób analizowane będą dane medyczne zawodników?
Każdy z zawodników otrzyma opaskę elektroniczną, która będzie śledzić najważniejsze oznaki życiowe i lokalizację sportowców. Dane te połączone zostaną z profilem każdego z nich. Będą też analizowane i wizualizowane w czasie rzeczywistym, aby pomóc zespołom operacyjnym. Analizy danych służą również do proaktywnej identyfikacji zagrożeń medycznych, takich jak np. ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Dzięki dostarczonym przez SAS narzędziom analitycznym organizatorzy mogą zapewnić, że niezbędny personel medyczny, sprzęt i pojazdy są we właściwym miejscu i czasie. Wiedza płynąca z danych jest też niezbędna do zapewnienia odpowiedniej liczby punktów cateringowych czy miejsc parkingowych.
W jakich jeszcze obszarach SAS pomaga organizatorom Olimpiady?
Jest ich bardzo wiele. Korzystamy z ponad 15 źródeł danych. Niektóre z nich analizujemy raz dziennie, inne w czasie rzeczywistym, jak dane o lotach czy zdarzeniach medycznych. Na potrzeby Olimpiady udostępniliśmy naszą platformę do zarządzania danymi, wykorzystującą sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Umożliwi to analizę informacji, takich jak dane geoprzestrzenne dotyczące kibiców i zawodników.Wszystkie informacje są prezentowane na ogromnym ekranie w centrum zarządzania. Co ważne, nasza praca nie skończy się 21 marca.
Wykorzystujemy narzędzia SAS Advanced Analytics w kontekście transportu i logistyki. Wymaga to efektywnego zarządzania np. pojemnością miejsc siedzących na obiektach sportowych i wymaganiami logistycznymi. Wykorzystujemy w tym celu platformę SAS zintegrowaną z systemem sprzedaży biletów. Informacje o rezerwacji – według miejsca i wydarzenia – są wykorzystywane do śledzenia zdolności przewozowych i wskaźników frekwencji. Sprawne zarządzanie miejscem i pozytywne wrażenia widzów są bowiem równie krytycznymi wskaźnikami sukcesu Olimpiady.
Obecnie pracujemy nad tym, aby wszystko dobrze zadziałało. Ale po zakończeniu Olimpiady będziemy analizować dane na temat tego, co się wydarzyło. Tak, aby organizatorzy kolejnej edycji mogli wykorzystać je by przeciwdziałać niepożądanym urazom i innym zdarzeniom medycznym. W tym celu stworzymy modele predykcyjne. Przed wydarzeniem otrzymaliśmy profile sportowców, ich wymagania zdrowotne oraz informacje o hotelach. Po wydarzeniu będziemy mieli dane rzeczywiste, nie tylko o liczbie uczestników Olimpiady, ale także o zdarzeniach, które wystąpiły. Do przewidywania tego typu wydarzeń wykorzystamy techniki Data Mining i algorytmy dostępne na platformie SAS. Jednocześnie wystąpienie konkretnego zdarzenia będziemy mogli skorelować z warunkami, jakie w tym momencie występowały, np. pogodowymi, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie sportowców.
Analizujemy też media społecznościowe, aby pomóc ocenić opinię na temat zawodów i śledzić trendy. Przykładowo możliwość automatycznego analizowania tweetów za pomocą SAS Text Analytics pozwoli zespołowi organizującemu opracować lepsze strategie komunikacji, także po zakończeniu Olimpiady. Nasze analizy mogą pomóc zidentyfikować brak świadomości lub błędne postrzeganie konkretnych tematów, a także pokazać czy opinia publiczna pozytywnie reaguje na określone wiadomości lub działania podczas wydarzenia.
Analizujemy też media społecznościowe, aby pomóc ocenić opinię na temat zawodów i śledzić trendy. Przykładowo możliwość automatycznego analizowania tweetów za pomocą SAS Text Analytics pozwoli zespołowi organizującemu opracować lepsze strategie komunikacji, także po zakończeniu Olimpiady. Nasze analizy mogą pomóc zidentyfikować brak świadomości lub błędne postrzeganie konkretnych tematów, a także pokazać czy opinia publiczna pozytywnie reaguje na określone wiadomości lub działania podczas wydarzenia.
Ile osób po stronie SAS zaangażowanych jest w Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych?
Samych Data Scientists – ze oddziałów SAS na wszystkich kontynentach – jest kilkunastu. Dodatkowo ponad 20 wolontariuszy z naszej firmy wspiera na bieżąco organizatorów w przygotowaniach i w samej Olimpiadzie.