CyberbezpieczeństwoQuantum ComputingSztuczna inteligencjaRynek

Firmy szukają zastosowań technologii kwantowych

Kolejne badania i raporty dowodzą, że rośnie zainteresowanie, ale także wiedza oraz gotowość firm do wdrażania rozwiązań technologii kwantowych o różnych zastosowaniach. 

Firmy szukają zastosowań technologii kwantowych
FOTO: Unsplash

Badanie przeprowadzone przez SAS wśród 500 liderów biznesu z różnych branż wykazało bardzo duże zainteresowanie technologiami kwantowymi. 60% ankietowanych aktywnie inwestuje w kwantową sztuczną inteligencję albo szuka dla niej potencjalnych zastosowań. Ponad 70% menadżerów deklaruje przy tym, że jest bardzo dobrze lub częściowo zaznajomionych z koncepcją Quantum AI.

Ankietowani największy potencjał tej technologii dostrzegają w funkcjach biznesowych związanych z analizą danych i uczeniem maszynowym (48%), badaniami i rozwojem (41%), cyberbezpieczeństwem (35%), łańcuchem dostaw i logistyką (31%), finansami i zarządzaniem ryzykiem (26%) oraz marketingiem (20%).

Jako największe bariery we wdrażaniu kwantowej sztucznej inteligencji, ankietowani wskazali wysokie koszty (38%), brak pełnego zrozumienia lub wiedzy na ten temat (35%), niepewność co do faktycznych zastosowań tej technologii (31%), brak odpowiednich kompetencji wśród personelu (31%), brak jasnych wytycznych regulacyjnych (26%).

„Wraz z pojawieniem się technologii kwantowych, firmy mogą analizować więcej danych niż kiedykolwiek i błyskawicznie rozwiązywać problemy cechujące się niezliczonymi zmiennymi. Naszym celem jest uproszczenie badań nad technologiami kwantowymi i uczynienie ich intuicyjnymi dla klientów, tak aby mogli realnie wykorzystywać je w swoim biznesie” – powiedział Bill Wisotsky, Principal Quantum Architect w SAS.

W ocenie SAS, w największym stopniu z Quantum AI skorzystać mogą branże nauk przyrodniczych poszukujące nowych leków oraz usług finansowych, które będą mogły budować rozwiązania do lepszego zarządzania ryzykiem.

Przyśpieszenie kwantowe

Także wyniki innych badań opublikowanych w 2025 roku przez firmy analityczne i konsultingowe wskazują na dynamiczny, lecz nierównomierny postęp w przygotowaniu organizacji do adopcji technologii kwantowych. Według sondażu przeprowadzonego przez QuEra wśród badaczy, ekspertów i decydentów w firmach, 65% organizacji deklaruje gotowość do wdrożeń kwantowych w ciągu najbliższych 2-3 lat. Kluczowe wyzwania obejmują wysoki koszt wdrożenia, brak wykwalifikowanej siły roboczej i niejasną wartość biznesową. Przeszkody te podkreślają potrzebę współpracy w celu budowania talentów, obniżenia kosztów i zademonstrowania rzeczywistych zastosowań. Istotne różnice w gotowości obserwuje się między regionami – Stany Zjednoczone postrzegane są jako lider, podczas gdy rynek azjatycki cechować ma najszybsze tempo wzrostu (27% wobec 16% w Stanach Zjednoczonych i Europie).

Według raportu Quantum Economic Development Consortium (QED-C) „2025 State of the Global Quantum Industry”, globalny przemysł technologii kwantowych przeżywa bezprecedensowy wzrostu i napływ inwestycji. W publikacji tej oszacowano, że całkowity globalny rynek technologii kwantowych osiągnie wartość 1,88 mld USD w 2025 r., co stanowi wzrost o 27,3% z 1,48 mld dolarów w 2024 r. Prognozy wskazują, że rynek może osiągnąć wartość 4,89 mld dolarów do 2029 r., i będzie rósł w związku z popytem na mocą obliczeniową i zapotrzebowaniem na bezpieczną komunikację. W 2025 r. szacuje się, że wartość inwestycji funduszy venture capital osiągnie 2 mld dolarów.

Obecnie dominującą technologią są obliczenia kwantowe, których wartość odpowiada za ponad 60% rynku. Istotne są także postępy w różnych metodach obliczeń kwantowych, takich jak nadprzewodnictwo, uwięzione jony i fotonika. Technologie czujników kwantowych i komunikacji kwantowej cechuje z kolei szybkie tempo wzrostu, dzięki zastosowaniom czujników do obrazowania medycznego i tworzeniu bezpiecznych sieci komunikacji kwantowej.

Cyberbezpieczeństwo post-kwantowe napędza rynek

Według prognoz Gartnera, postępy w dziedzinie obliczeń kwantowych sprawią, że większość konwencjonalnych kryptografii asymetrycznych stanie się niebezpieczna w użyciu już w 2029 roku. Raport Global Risk Institute „Quantum Threat Timeline 2025” wskazuje sektor finansowy jako najbardziej dojrzały pod względem znajomości technologii kwantowych, co wynika z presji na rozwój kryptografii odpornej na ataki kwantowe. 89% instytucji finansowych deklaruje znajomość standardów NIST PQC, jednak tylko 34% rozpoczęło pełną migrację systemów. W przemyśle farmaceutycznym obserwuje się wzrost wykorzystania kwantowej symulacji molekularnej – firmy takie jak Terra Quantum odnotowały 40% skrócenie czasu projektowania leków dzięki algorytmom VQE.

Technologie takie jak Quantum Key Distribution (QKD), kwantowej dystrybucji klucza kryptograficznego, zyskują popularność w ochronie infrastruktury krytycznej. Równolegle rozwija się rynek kwantowych generatorów liczb losowych (QRNG), którego wartość ma osiągnąć 420 mln USD do końca 2025 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *