Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zagłosowała za przyjęciem ustawy, która może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu korzystania z TikToka, poinformował CNN. Według ustawodawców, jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji społecznościowych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, ponieważ chiński rząd może zmusić macierzystą spółkę Tik Toka, ByteDance, do przekazywania danych ok. 170 mln amerykańskich użytkowników tej aplikacji.
Jeśli ustawę – niemal jednogłośnie przegłosowaną przez Izbę Reprezentantów – poprze Senat, trafi ona na biurko prezydenta Joe Bidena, a ten zapowiedział już, że ją podpisze. Ustawa zakazałaby TikTokowi dostępu do amerykańskich sklepów z aplikacjami, chyba że platforma mediów społecznościowych zostanie wydzielona ze spółki ByteDance. Ustawa dałaby tej organizacji około pięciu miesięcy na sprzedaż TikTok. Jeśli do tego czasu TikTok nie zostanie sprzedany, udostępnianie go do pobrania przez operatorów sklepów z aplikacjami, takich jak Apple i Google, stanie się nielegalne.
Jak twierdzą eksperci antymonopolowi, rynek usług mediów społecznościowych jest wysoce skoncentrowany, co może utrudnić TikTokowi znalezienie nabywcy, który mógłby zostać zaakceptowany przez amerykańskie organy regulacyjne ds. konkurencji.
Przedstawiciele TikToka nazwali ustawę atakiem na konstytucyjne prawo do wolności wypowiedzi dla swoich użytkowników. Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin określiło dokument mianem “aktu zastraszania”. W filmie opublikowanym na X (dawniej Twitter), Shou Chew, CEO Tik Toka, podziękował społeczności użytkowników platformy i powiedział, że firma zainwestowała w utrzymanie “bezpieczeństwa danych użytkowników i naszej platformy, wolnej od zewnętrznych manipulacji”. Ostrzegł również, że jeśli ustawa zostanie podpisana, wpłynie to na setki tysięcy amerykańskich miejsc pracy i zabierze “miliardy dolarów z kieszeni twórców i małych firm”.