Pomysł z PolskiStartupyRynek
Sunmetric – sieci neuronowe w służbie odnawialnym źródłom energii
Sunmetric, polski startup wykorzystujący sztuczną inteligencję do przeprowadzania precyzyjnej i zautomatyzowanej analizy danego obiektu oraz terenu w celu oceny wydajności potencjalnej instalacji fotowoltaicznej, znalazł się w gronie finalistów tegorocznej edycji World Summit Awards (WSA). Firma ruszyła także po drugi etap finasowania. Pozyskane fundusze mają zostać wykorzystane do dalszego rozwoju technologii opartej na sieciach neuronowych i skalowania sprzedaży w Polsce i poza nią.
Spośród 293 nominacji nadesłanych z 68 krajów, jury tegorocznej edycji WSA wybrało do ścisłego finału 119 startupów pogrupowanych w 8 kategoriach tematycznych. Sunmetric, którego rozwiązanie zaledwie po 7 miesiącach rozwoju wykorzystywane jest już w branży OZE, trafił do grupy Środowisko i Zielona Energia. Startup ma szansę znaleźć się w gronie 40 zwycięzców (po 5 w każdej kategorii).
„Nominacja ta dowodzi, że nasza praca i narzędzie, które wspólnie tworzymy, przysłuży się społeczeństwu, aby realnie, świadomie i racjonalnie mogło ono korzystać z odnawialnych źródeł energii. Cieszymy się też, że zostaliśmy docenieni przez niezależnych, międzynarodowych ekspertów” – mówi Michał Kułaczkowski, jeden z założycieli i współwłaścicieli sunmetric.
Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać o tym, że odnawialne źródła energii to przyszłość. Zwłaszcza teraz, w dobie rosnącej świadomości na temat postępujących w coraz szybszym tempie zmian klimatycznych, ekologiczne rozwiązania jeszcze bardziej zyskują na popularności. Warto również dodać, że według Solar Power Europe, w 2020 roku Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Dzięki przeprowadzanej przez sunmetric analizie danego budynku, a także estymacji obiektów, budynków sąsiadujących i ich zacienienia, otrzymujemy dokładny raport dostępu do słońca, co pozwala precyzyjnie ocenić wydajność potencjalnej instalacji fotowoltaicznej.
„Chciałbym podkreślić, że jako sunmetric zajmujemy się wyłącznie preaudytem gruntu lub dachu, który ma być przeznaczony pod farmy lub mikroinstalacje fotowoltaiczne, zarówno dla firm instalujących fotowoltaikę jak i potencjalnych inwestorów. Dostarczamy możliwie najwięcej danych dla odbiorców naszej technologii, które mogą usprawnić ich pracę. Nie zajmujemy się natomiast montażem ani serwisem, które leżą już po stronie tychże firm” – tłumaczy Amadeusz Kordasiński, drugi z założycieli i współwłaścicieli sunmetric.
Jak to działa?
Analiza techniczna, na podstawie której obliczana jest moc instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego budynku, jest dość skomplikowana i czasochłonna. Jak wskazują przedstawiciele sunmetric, tworzy się ją przy wykorzystaniu uczenia maszynowego, trenowaniu modeli opartych o działanie wielowarstwowych sieci neuronowych, a także dzięki skorzystaniu z Pythona, Reacta, Reduxa, i ML. Wymaga ona także konieczności zaangażowania wielu osób. Zapleczem technicznym do realizacji projektu stały się więc nie tylko osoby zatrudnione bezpośrednio w sunmetric, ale także specjaliści z software house-ów: Hand2band (założonego przez Amadeusza Kordasińskiego) i Devopsby (założonego przez Michała Kułaczkowskiego). Razem tworzą one od jakiegoś czasu jedną Grupę Kapitałową zarządzaną przez powołanych do tego menedżerów, co pozwala obu właścicielom skupić się w stu procentach na rozwoju sunmetric.
Zespół startupu opracował więc analizę zbiorczą, która obejmuje zautomatyzowaną detekcję budynków, analizę topografii terenu oraz powierzchni dachowych. Raport, który tworzony jest dla klienta, zawiera m.in. powierzchnię dachu, długość jego krawędzi, nasłonecznienie i zacienienie, kąty nachylenia dachu czy ewentualne przeszkody. Tak kompleksowa ocena najistotniejszych elementów to jedyna w swoim rodzaju szansa, aby szybko, sprawnie i skutecznie określić, jak wydajna będzie instalacja fotowoltaiczna w danym miejscu. Warto dodać, że tyczy się to także gruntów, które potencjalnie chcą wydzierżawić lub zakupić inwestorzy pod farmy fotowoltaiczne – dostarczony raport na temat potencjału rentowności farmy dla inwestorów jest w stanie znacząco przyspieszyć decyzję o rozpoczęciu inwestycji na danym gruncie, zapewniają przedstawiciele sunmetric.
1 mln zł finansowania ze strony funduszu Czysta3.vc
Zanim jednak zrealizowano pierwszy etap projektu, okazało się, że jest on bardziej wymagający finansowo niż początkowo zakładano. Dlatego też założyciele i współwłaściciele sunmetric, zdecydowali się na wykorzystanie wsparcia inwestora. I tak w grudniu 2020 roku startup pozyskał finansowanie ze strony funduszu Czysta3.vc, który zainwestował w niego milion złotych.
„Odnawialne źródła energii są niezwykle istotnym sektorem rynku. Rozwijają się z dużą dynamiką. Sunmetric pracuje nad rozwiązaniem, z którego będą mogły skorzystać nie tylko firmy oferujące fotowoltaikę, lecz także miasta. Dostrzegliśmy więc potencjał projektu – zwłaszcza że bazuje on na bardzo przyszłościowej technologii sieci neuronowych. Obecnie w Polsce jest jeszcze niewielu specjalistów z tej dziedziny” – komentuje Szymon Janiak, managing director w Czysta3.vc.
Rzeczywiście, zainwestowaną przez fundusz kwotę miliona złotych wykorzystano przede wszystkim na zbudowanie sieci neuronowej, pozwalającej uzyskiwać jak najdokładniejsze pomiary na podstawie zdjęć satelitarnych. Stworzono także własny zestaw danych do uczenia sieci oraz weryfikacji pomiarów. Dodatkowo firma opracowała metody pozwalające na szacowanie wszystkich parametrów takich jak natężenie światła dla poszczególnych segmentów dachu czy sugerowanie lokalizacji modułów fotowoltaicznych, a także innych niezbędnych danych oczekiwanych przez rynek.
W lipcu 2021 roku zakończono pierwszy etap projektu, co błyskawicznie przełożyło się na liczbę podpisywanych i negocjowanych umów. „Jesteśmy po testowych wdrożeniach u 3 dużych komercyjnych klientów i negocjujemy warunki z 50 kolejnymi” – wskazuje Michał Kułaczkowski.
Kolejny etap finansowania i plany na przyszłość
Trwające nadal duże zainteresowanie rozwiązaniem, kolejne podpisywane umowy, a także fakt że sieć nieustannie rozwija się i uczy, spowodowały, iż sunmetric zdecydował się ruszyć po kolejny etap finansowania. Ma on zagwarantować jeszcze szybszy rozwój. Jak wskazują przedstawiciele spółki, oferowane przez nią rozwiązanie to bowiem szansa nie tylko dla firm zajmujących się instalowaniem fotowoltaiki, ale również dla tych energetycznych czy ciepłowniczych, a także dla miast, gmin, powiatów i wielu innych podmiotów.
„Zdecydowaliśmy się podejść do 2 rundy finansowania dosyć szybko – budowaliśmy tę technologię 7 miesięcy, a teraz z sukcesem wchodzimy z nią na rynek. To na razie 1/3 planu i już widzimy, że mamy ogromny potencjał. Zaledwie pół roku wystarczyło, żeby odnosić pierwsze, konkretne sukcesy, więc odważnie stawiamy kolejny krok” – mówi Amadeusz Kordasiński, Chief Operations Officer w sunmetric.
Obecnie specjaliści sunmetric skupiają się na dalszym rozwoju raportów dotyczących gruntów
o kluczowe parametry funkcjonalne i ekonomiczne tak, aby były one jeszcze bardziej wartościowe dla inwestorów szukających gruntów pod inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Ponadto, udostępniają API ze stworzoną technologią do zdalnej analizy dachów wykorzystującą zdjęcia satelitarne i dane publiczne.
„Zależy nam również na dokończeniu technologii dotyczącej dachów oraz udoskonaleniu tej przeznaczonej dla działek. Chcemy dopracować te dwa segmenty, aby w pełni odpowiadać na potrzeby rynkowe potencjalnych klientów lub inwestorów” – wskazuje Michał Kułaczkowski. „Póki co działamy jeszcze tylko na polskim rynku, ale chcemy rozpocząć w tym roku ekspansję zagraniczną” – podsumowuje.
Oprócz uruchomienia platformy dla klientów indywidualnych, która będzie dla nich miejscem, gdzie będą mogli zweryfikować czy mogą korzystnie wydzierżawić swoją działkę pod instalacje PV lub czy otrzymana oferta na mikroinstalację dachową jest dla nich korzystna, sunmetric w długofalowych planach chce także wyjść ze swoją technologią poza branżę OZE i zaadresować wyzwania branży nieruchomości oraz budowlanej.