InfrastrukturaRynek

Superkomputer z UKSW pomoże naukowcom i przyspieszy rozwój gospodarki

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, we współpracy z IBM Polska, uruchomił superkomputer „Cato”. Ta jedna z najszybszych maszyn w Polsce przeznaczona jest do realizowania obliczeń wysokiej wydajności (HPC – High Performance Computing), rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA – High Performance Data Analytics).

Superkomputer z UKSW pomoże naukowcom i przyspieszy rozwój gospodarki

Superkomputer Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW to jedna z największych w Polsce instalacji klastrowych HPC (High Performance Computing) do wielkoskalowego przetwarzania danych. Identyczna technologia tworzy szkielet jednego z najpotężniejszych na świecie  superkomputerów o nazwie „Summit”, wyposażonego w procesory IBM POWER9. Za produkcję urządzenia – dzięki któremu UKSW dołącza do najsilniejszych ośrodków superkomputerowych w Polsce – odpowiada IBM. Dostawę i wdrożenie „Cato” również zrealizował IBM, we współpracy z polską spółką Infonet-Projekt.

Projekty przyspieszające rozwój gospodarki

Dzięki skoncentrowaniu tak dużej mocy obliczeniowej w nowoczesnym centrum UKSW, będzie można w istotny sposób wpływać na rozwój deep learning i sztucznej inteligencji. Wyższa moc obliczeniowa pozwolić ma na szybsze dochodzenie do wniosków badawczych oraz prowadzenie bardziej zaawansowanych projektów, które mogą zmienić nasze życie i przyspieszyć rozwój wielu gałęzi gospodarki – zapewniają naukowcy. W Stanach Zjednoczonych moc obliczeniowa superkomputera opartego na IBM POWER9 używana jest np. do wykrywania związków pomocnych w walce z epidemią koronawirusa.

„Nasz ośrodek badawczy realizuje projekty przede wszystkim w oparciu o zdobycze nauki z wykorzystaniem najnowszych technologii sztucznej inteligencji, zarówno na zlecenia biznesu, jak i instytucji państwowych i naukowych” – powiedział profesor Marek Niezgódka, dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

Sztuczna inteligencja pomocna w realnych problemach

Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe pozwalają na rozwiązywanie problemów, które do tej pory wymagały wielu godzin pracy specjalistów o wieloletnim doświadczeniu. Dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji komputery są w stanie wykonać te same zadania znacznie szybciej, a często skuteczniej.

Inspirowane biologicznymi strukturami występującymi w mózgu, sztuczne sieci neuronowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. Z powodzeniem stosowane są nie tylko w zagadnieniach optymalizacji czy prognozowania, ale też m.in. w medycynie, finansach. Klaster obliczeniowy ma znacząco przyspieszyć prace naukowców i otworzyć nowe możliwości wykorzystania wysokiej mocy obliczeniowej w praktyce – od modelowania matematycznego przez diagnostykę obrazową, procesowanie danych przestrzennych czy zwiększanie poziomu wykrywalności chorób, po szukanie innowacji dla przemysłu – twierdzą przedstawiciele uczelni.

„Na etapie innowacji, szczególnie istotne stają się zagadnienia tzw. głębokiego uczenia, które stanowią dynamicznie rozwijającą się dziedzinę nauk komputerowych. Budując nasze rozwiązanie w oparciu o najnowsze architektury sprzętowe oraz stosując ekosystem rozwiązań programowych zanurzonych w nurcie otwartego oprogramowania, chcemy pełnić rolę katalizatora rozwoju innowacyjności” – podsumował Michał Iwański, IT Infrastructure Manager w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *