RynekPolecane tematy
SUSECon 2015 pod znakiem sojuszy
W Amsterdamie odbyła się konferencja SUSECon 2015. Jednym z najważniejszych tematów sesji plenarnej była informacja o wejściu SUSE w obszar usług PaaS (Platform-as-a-Service) poprzez dołączenie do Cloud Foundry Foundation.
Dotychczas usługi PaaS oferowali niektórzy partnerzy SUSE i oferta ta jest nadal dostępna. Firma uznała, że Cloud Foundry Foundation (CFF) jest już jednak na tyle duża, że warto się do niej przyłączyć. CFF to niezależna organizacja non profit, której celem jest wspieranie rozwoju technologii Cloud Foundry, aby stworzyć otwarty standard rozwiązań PaaS. Umożliwia ona tworzenie i wdrażanie aplikacji dla środowisk chmurowych. W ramach tej fundacji SUSE współpracuje z SAP nad projektem BOSH OpenStack Cloud Provider Interface (CPI), który ma ułatwić użytkownikom Cloud Foundry uruchamianie aplikacji w wybranej przez nich chmurze – prywatnej lub publicznej.
SUSE zaprezentowało oprogramowanie typu Software Defined Storage – Enterprise Storage 2. Nowa wersja jest, według SUSE, pierwszym produktem powstałym na bazie Ceph, który umożliwia tworzenie połączeń iSCSI, a w konsekwencji udostępnianie blokowych systemów pamięci masowych różnym systemom operacyjnym: Unix, Linux oraz Windows.
„Jesteśmy przekonani, że współpraca z innymi członkami Cloud Foundry Foundation nad rozwojem rozwiązań dla klientów korporacyjnych zwiększy szansę osiągnięcia sukcesu biznesowego” – powiedział Nils Brauckmann, prezes i główny menedżer w SUSE. Projekt CPI jest prowadzony przez SAP, a jego celem jest uproszczenie komunikacji pomiędzy Cloud Foundry a infrastrukturą OpenStack, niezależnie czy chodzi o chmurę prywatną, czy publiczną. To ułatwi użytkownikom rozwój i testowanie aplikacji.
Pamięci masowe według SUSE
Podczas konferencji SUSECon 2015, producent zaprezentował SUSE Enterprise Storage 2. Jest to oprogramowanie typu Software Defined Storage. Nowa wersja jest, według SUSE, pierwszym produktem powstałym na bazie Ceph, który umożliwia tworzenie połączeń iSCSI, a w konsekwencji udostępnianie blokowych systemów pamięci masowych różnym systemom operacyjnym: Unix, Linux oraz Windows.
Z kolei Thomas-Krenn – we współpracy z SUSE – przygotował trzy urządzenia, przeznaczone specjalnie do współpracy z SUSE Enterprise Storage 2. Są to: uniwersalny system wyposażony w dysk SSD 3,2 TB i dysk HDD64 TB oraz wariant zoptymalizowany pod kątem wydajności wyłącznie z pamięciami Flash o pojemności 19,2 TB i wariant o dużej pojemności z dyskiem SSD 4 TB i dyskiem HDD304 TB.
Jednocześnie SUSE nawiązało współpracę z Cavium, dołączając w ten sposób do ekosystemu ARM. Ma to umożliwić działanie Enterprise Storage 2 na procesorach w tej architekturze. W roku 2014 Cavium wprowadziło na rynek serwerowe procesory ThunderX ARMv8. Rok później SUSE poinformowało o wsparciu dla 64-bitowych procesorów ARM. Obecnie obie firmy współpracują, aby promować architekturę ARM wśród głównych dostawców OEM, ODM oraz niezależnych producentów sprzętu i oprogramowania.
Nowe szkolenia
Oprócz pokazania nowych produktów producent przedstawił istotne zmiany w programie szkoleniowym. Znalazły się w nim nowe kursy SUSE OpenStack Cloud i SUSE Enterprise Storage, wprowadzono także możliwość odbycia szkoleń i uzyskania certyfikatów przez internet. Wszystkie szkolenia zostały połączone w jeden pakiet, oferowany w rocznym modelu subskrypcyjnym. Te zmiany mają ułatwić lepsze poznanie produktów firmy i sposobu ich wykorzystania.
SUSE przygotowało również wspólną ofertę z Linux Foundation, aby administratorzy Linuksa mogli w krótszym czasie uzyskać wszystkie cztery certyfikaty SUSE i Linux Foundation. W ramach zawartego porozumienia, osoby mające obecnie podstawowe certyfikaty Linux Foundation Certified Sysadmin otrzymały możliwość zdania zaawansowanych egzaminów SUSE Certified Linux Professional, które dają im od razu oba certyfikaty, jak również certyfikaty SUSE Certified Linux Administrator i Linux Foundation Certified Engineer.