AplikacjeBiznesRynekPolecane tematy

Światowy boom na oprogramowanie wspierające pracę zespołową

Globalne wydatki na systemy, usługi i aplikacje wspomagające pracę i komunikację zespołów – takie jak np. Slack, Basecamp czy Microsoft Teams – prawdopodobnie przekroczą w tym roku 45 mld USD. Zdaniem analityków z firmy Synergy Research Group trwający od kilku lat boom na takie rozwiązania utrzyma się również w tym roku, a sektor odnotuje 9-proc. wzrost przychodów

Światowy boom na oprogramowanie wspierające pracę zespołową

Z wyliczeń firmy Synergy Research Group wynika, że przedostatni kwartał 2018 roku był rekordowy dla branży specjalizującej się w oprogramowaniu do pracy grupowej i komunikacji. Na całym świecie na korzystanie z takich aplikacji i usług wydano ponad 11 mld USD. To najwyższe kwartalne przychody ze sprzedaży takich rozwiązań w historii, a zdaniem ekspertów ostatnim kwartał minionego roku mógł przynieść kolejny rekord, choć szczegółowe analizy nie są jeszcze gotowe.

Analitycy prognozują, że wyraźny wzrost przychodów w tym segmencie rynku utrzymać się może jeszcze przez nawet 5 lat. Tylko w 2019 roku tempo wzrostu ma wynieść 9 proc. Oznacza to, że w skali roku globalne obroty dostawców rozwiązań wspierających pracę zespołową i projektową powinny przekroczyć 45 mld USD. Zjawisko to napędzać będą użytkownicy biznesowi, którzy masowo wdrażają aplikacje do współpracy. Przemawiać mają za tym przede wszystkim potencjalne korzyści wynikające z usprawnienia pracy grupowej, komunikacji oraz wymiany informacji.

Specjaliści Synergy Research Group spodziewają się, że największy wzrost wydatków odnotują producenci wszechstronnych, wielofunkcyjnych aplikacji do pracy grupowej – w szczególności tych, oferowanych w modelu chmurowym lub hybrydowym, takich jak np. Microsoft Teams czy Slack. Wzrost w tym segmencie wynieść może nawet 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś łączne wydatki na takie produkty sięgną 500 mln USD.

Przedstawiciele firmy wyjaśniają, że pierwsi użytkownicy takich aplikacji wywodzili się zwykle z firm technologicznych, startupów i tym podobnych organizacji – gdy ten rynek nasycił się, producenci narzędzi do pracy grupowej skierowali swoje działania promocyjne do odbiorców z innych segmentów i specjalizacji. To zdecydowanie okazało się dobrym posunięciem, a obserwowany dziś szybki wzrost zainteresowania aplikacjami oraz usługami wspierającymi pracę zespołową jest tego ewidentnym dowodem. Analitycy zwracają też uwagę, że w pierwszej fazie rozwoju rynku narzędzia tego typu wdrażane były zwykle w mniejszych firmach i zespołach, zaś dziś coraz częściej znajdują one zastosowanie w średnich i dużych organizacjach, na znacznie większą skalę.

W raporcie wskazano również, że zdecydowanym liderem wzrostu w tym segmencie jest firma Slack Technologies. Z oprogramowania Slack korzysta obecnie ok. 8 mln płatnych użytkowników, a przychody firmy Slack Technologies w ciągu ubiegłego roku praktycznie się podwoiły. Jednocześnie, jak oceniają analitycy Synergy Research Group największym potencjałem do rozwoju cechują się m.in. projekty Twilio, BroadCloud, Zoom, Fuze, RingCentral oraz LogMeIn.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *