BiznesInfrastruktura

Trzy banki zainwestowały w platformę do e-podpisu Autenti

Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski zainwestowały 17 mln zł w Autenti – polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. To pierwsza tego typu – przeprowadzona na równych zasadach, wspólna transakcja na co dzień konkurujących ze sobą banków – w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Trzy banki zainwestowały w platformę do e-podpisu Autenti

Wspomniane banki zainwestowały identyczną kwotę i posiadają ten sam procent udziałów w Autenti – nie jest to jednak pakiet większościowy. Inwestycja ta ma przyśpieszyć ich digitalizację poprzez wdrożenie e-podpisu przeznaczonego dla klientów i kontrahentów. Nowe cyfrowe rozwiązania mają również usprawnić procesy bankowe, uprościć i przyspieszyć wewnętrzny obieg dokumentów. Transakcja, ze względu na udział inwestorów reprezentujących ok. 30% aktywów krajowego sektora bankowego, powinna też wesprzeć proces tworzenia polskiego standardu podpisu elektronicznego wykorzystywanego do zawierania umów bankowych.

Na styku nowych technologii i finansów

“Ta wspólna inwestycja to doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, dzięki któremu wybiegamy w przyszłość. Za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem. To także kolejna inwestycja z udziałem naszego funduszu corporate venture capital RBL VC, która umożliwia nam wyjście naprzeciw cyfrowej rewolucji i tworzenie bankowości nowej generacji” – powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Bachta, Prezes Zarządu Alior Banku.

Ta inicjatywa to kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład pokazujący, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki. “PKO Bank Polski kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią, zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów” – dodał Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

W pełni cyfrowo, a poza tym szybciej, taniej i z pożytkiem dla środowiska

Według prognoz w 2023 r. globalny rynek podpisów elektronicznych wart będzie 5,5 mld dolarów, co oznacza, że w ciągu 5 lat wartość ta wzrośnie o 36,7%. Analizy wskazują, że to właśnie sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów. Z jednej strony, polskie banki są liderami w zakresie cyfryzacji, z drugiej, nadal wiele bankowych procesów wymaga złożenia podpisu na papierze. Wprowadzenie elektronicznego podpisu ma więc nie tylko przyśpieszyć tworzenie w pełni cyfrowej ścieżki obsługi klientów ale także zapewnić oszczędność czasu, jak i pieniędzy wydawanych na druk i przesyłanie papierowych dokumentów. Mniejsze zużycie papieru korzystnie wpłynąć ma także na środowisko.

Trzy banki zainwestowały w platformę do e-podpisu Autenti

“Rozwój niewymagających użycia papieru e-transakcji to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo klientów. Dla nas niezwykle ważny jest również wymierny pozytywny wpływ na środowisko. Wraz z naszymi partnerami chcemy wyznaczać i propagować nowe standardy w polskim sektorze bankowym” – stwierdził Przemek Gdański, Prezes Zarządu Banku BNP Paribas.

Dofinansowanie na rozwój i ekspansję zagraniczną

Autenti to polska firma powstała w 2014 r. Jak przypomniał podczas konferencji Przemek Gdański Prezes Zarządu BNP Paribas, w 2016 r. spółka ta, jeszcze jako startup, „wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon”. Autenti oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów online, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Od swojego rynkowego debiutu firma pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a także wysłała dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tys. Polaków.

“Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów podpisy elektroniczne ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki. Nasza platforma ma też doprowadzić do depapieryzacji w bankach. Istnieje bowiem szansa na całkowite wyeliminowanie umów papierowych w bankowości” – podsumował Grzegorz Wójcik, założyciel i Prezes Zarządu Autenti. Pozyskane przez spółkę finansowanie pozwoli także na dalszy rozwój produktu oraz ekspansję zagraniczną.

Poza trzema działającymi w Polsce bankami transakcję przeprowadziły dwa fundusze VC – Innovation Nest i Black Pearls VC. Dla nich uczestnictwo w obecnej rundzie finansowania jest kontynuacją inwestycji z 2017 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *