BiznesAdvertorialCIOPREZENTACJA PARTNERA

Tranformacja cyfrowa w TBI Technology

Advertorial

Firma TBI Technology, lider branży CNC, mając już świadomość korzyści, jakie zapewnia digitalizacja (firma na tej ścieżce jest już od 2008 roku), postanowiła ten proces mocno przyśpieszyć. W tym celu wykorzystała system Comarch ERP XL. Dzięki połączeniu innowacyjności rozwiązań stosowanych na co dzień w produkcji z nowoczesnym systemem do zarządzania firma może być spokojna o swoją przyszłość. Ta rysuje się w świetlanych kolorach.

Tranformacja cyfrowa w TBI Technology

TBI Technology to uznana marka w zakresie rozwiązań w branży CNC (Computerized Numerical Control/Komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi). Firma postanowiła wrzucić wyższy bieg na drodze cyfryzacji. Okazją ku temu był splot nadzwyczajnych wydarzeń, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie na świecie. Akceleratorem cyfryzacji były nie tylko kryzysy finansowe, ale także wojna na Ukrainie. Na przyśpieszenie wpływ miała także pandemia Covid-19, która doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw, a przez to zawirowań w produkcji. Nie ominęły one także TBI Technology. Choć firma w okresie pandemii nie została bez komponentów do produkcji (wykorzystywała własne zasoby magazynowe), to jednak musiała się wycofać z rynków wschodnich (Białoruś, Litwa, Rosja).

Przekuć problem w sukces

Te problemy skłoniły do przyjrzenia się wszystkim procesom w firmie. “Ten trudny okres to był moment na to, żeby spojrzeć, jak wyglądają procesy w firmie. Postawiliśmy na jeszcze większą cyfryzację. Współpracujemy z firmą Comarch od 2008 roku. Naszą ideą od początku była praca w jednym, zintegrowanym środowisku. W firmie jest wiele złożonych procesów: handel, serwis i produkcja maszyn. Nie ukrywam,  że gdy pracowaliśmy w kilku środowiskach, mieliśmy problemy z przepływem informacji, uciekały nam pewne tematy” – mówi Barbara Jacińska, wiceprezes TBI Technology.

Na początku drogi cyfryzacji firma korzystała z systemu Comarch ERP Optima. Jednak już po jakimś czasie, na skutek rozwoju firmy, system ten stał się niewydolny. Zapadła decyzja strategiczna o przyśpieszeniu cyfryzacji i implementacji bardziej rozbudowanego oprogramowania, jakim niewątpliwie jest Comarch ERP XL. Cała operacja trwała sześć miesięcy. Krótki  czas wdrożenia oraz brak problemów (szybka migracja danych) były spowodowane faktem, że firma była od początku cyfryzacji, tj. od 2008 roku, klientem Comarchu. Dzięki modernizacji systemu ERP firma zyskała możliwość zarządzania zdalnego oraz otworzyła sklep internetowy.

Handlowcy i serwisanci pod kontrolą

Cyfryzacja polega na wprowadzaniu (proces ten nie ma końca) coraz bardziej zawansowanych technologii opartych na sztucznej inteligencji do procesów produkcyjnych w celu poprawy efektywności przy jednoczesnym ograniczeniu zarówno kosztów, jak i błędów. Cyfryzacja w TBI Technology objęła nie tylko procesy, które były dotychczas dość słabo zdigitalizowane, ale także te, które do tej pory temu procesowi się wymykały. Jednym z procesów bez nadzoru było właśnie ofertowanie. Konfigurator oferty, który został wdrożony przez partnera Comarch firmę 2bsoft z Gliwic ten deficyt wyeliminował. Dzięki temu mocno spadła ilość błędów w zakresie wystawionych ofert. Pracownicy marketingu mówią, że jeśli wcześniej (tzn. przed uruchomieniem konfiguratora) w 50% ofert zdarzały się błędy i nieścisłości, tak teraz ten problem obejmuje raptem 1% ofert. Uzupełnieniem konfiguratora jest systemowa karta projektu wystawiana po sprzedaży obrabiarki, zawierająca techniczną specyfikację oraz informacje dodatkowe. Karta pełni rolę zlecenia na produkcję.

Proces cyfryzacji objął także serwis maszyn CNC. Teraz specjaliści TBI Technology szereg napraw mogą wykonać zdalnie, łącząc się z obrabiarką CNC u klienta i mając całkowity wgląd do stanu technicznego maszyny. Dzięki temu można było zwiększyć komfort pracy i obniżyć koszty (w 90% awarii nie było konieczności wyjazdu do klienta).

CNC e-shop!

TBI technology jest dostawcą nie tylko samych maszyn CNC, ale także specjalistycznych narzędzi, bez których nie mogą one pracować. Teraz znalazły się w ofercie sklepu internetowego zintegrowanego z Comarch ERP XL. Dzięki stałej dostępności online niezbędnych narzędzi, klienci nie muszą się martwić o przestoje w produkcji. Jak wskazują handlowcy, sklep internetowy był doskonałym pomysłem, od czasu pandemii jest jednym z bardziej dynamicznych kanałów sprzedaży.

Podsumowanie

Transformacja cyfrowa to nie tylko bieżące korzyści w postaci większego komfortu pracy, poprawy efektywności i oszczędności środków. Efekty cyfryzacji procentować będą w przyszłości. Nie tylko przyśpieszeniu w tym zakresie, ale także dzięki utrzymaniu kursu na rozwój i innowacje, firma ma szansę w przyszłości utrzymać pozycję niekwestionowanego lidera w branży CNC. Potwierdzeniem niech będzie zbudowana od podstaw przez TBI Technology pierwsza prototypowa polska obrabiarka CNC, która przy odpowiednich okolicznościach biznesowych może pojawić się niebawem w sprzedaży.

Wszystko o systemach ERP na stronie wiodącego polskiego dostawcy: https://www.comarch.pl/erp/co-to-jest-system-erp-faq/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *