Strategie ESGRynek

Urządzenia mobilne w polskich firmach zużywają już ponad 2 terawatogodziny prądu rocznie

To 10% rocznej konsumpcji prądu wszystkich polskich gospodarstw domowych. Skąd tak duży pobór energii? Jak wynika z badania „Polskie floty sprzętu IT” – przeprowadzonego przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care – łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych. Urządzenia te generują też niemały ślad węglowy – tymczasem jedynie 20% polskich firm stara się go niwelować.

Urządzenia mobilne w polskich firmach zużywają już ponad 2 terawatogodziny prądu rocznie

W każdej polskiej firmie znajdują się średnio 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników jest to 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. Co ciekawe, co dwa lata lub częściej, wymienianych jest nawet 61% smartfonów. Podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych wykorzystywanych jest już przez okres średnio od 3 do 10 lat.

Co dzieje się ze zużytym sprzętem? Jak wynika ze wspomnianego badania, 40% firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, przy czym najczęściej są to duże przedsiębiorstwa (61%) i co druga średnia firma. Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest natomiast najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60% firm z więcej niż 1 pracownikiem).

“Jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie używa sprzętu. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy – po 24 proc. A to właśnie droga, którą powinniśmy zmierzać, jeśli chcemy wdrażać zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń mobilnych. Na rynku dostępnych jest już wiele usług, dzięki którym można wydłużyć cykl życia sprzętu i minimalizować jego wpływ na środowisko” – mówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w Digital Care.

Redukcja śladu węglowego

Z początkiem 2024 roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ładem korporacyjnym. W perspektywie kolejnych dwóch lat te same zasady dotyczyć będą także mniejszych organizacji. Jednym z najważniejszych wyzwań polityki ESG jest redukcja śladu węglowego, ściśle powiązana z odpowiednim zarządzaniem sprzętem IT/mobilnym w firmie.

Tymczasem, jak już wspomniano, jedynie 20% polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy. Taką odpowiedź deklarują przede wszystkim przedsiębiorstwa średniej wielkości (36%) oraz duże (29%). Najgorzej wypadają jednoosobowe działalności gospodarcze (17%) oraz mikro i małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 22 i 23%).

Firma Digital Care, wspólnie z platformą Envirly, postanowiła stworzyć narzędzie ułatwiające firmom liczenie śladu węglowego sprzętu IT w firmie (smartfony, laptopy, tablety – od producentów udostępniających takie dane) oraz szukanie alternatywnych sposobów na jego redukowanie. Tak powstał bezpłatny kalkulator śladu węglowego, którego premiera będzie miała miejsce podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (20 marca 2024 roku).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *