CIOPolecane tematy
VMworld 2015: wirtualizacja pod znakiem chmury obliczeniowej
Jak stwierdzili organizatorzy konferencji VMworld Europe 2015, kiedyś mówiło się, że sieć to komputer, teraz aplikacje stały się „uosobieniem” sieci. To one także zaczęły odróżniać jedne przedsiębiorstwa od innych. Chmura zaś zapewnia niezbędną skalowalność.
Oprogramowanie przekształca dziś niemal każdą branżę, pozwala firmom wyróżnić się i bardziej efektywnie konkurować z pomocą aplikacji i usług, które zapewniają klientom nowe doświadczenia. Ta cyfrowa transformacja biznesu jest okazją dla CIO i zespołów IT do wsparcia organizacji, aby stała się ona bardziej zwinna. Wymaga to tworzenia i dostarczania aplikacji, zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w chmurze, aby dokonywać tego szybciej i taniej, a jednocześnie bez utraty kontroli nad zarządzaniem całym środowiskiem. W tym roku VMware postawił na integrację środowisk cloud computing i zarządzanie chmurami hybrydowymi.
Obecnie jednym z ważniejszych wyzwań dla profesjonalistów IT jest fakt, że mamy do czynienia z silosami aplikacji tradycyjnych i chmurowych. Tymczasem firmy chcą dziś mieć dostęp do jednej chmury – zarówno prywatnej, jak i publicznej; dowolnej aplikacji – tradycyjnej i tej oferowanej w modelu cloud, a w dodatku wszystko na dowolnym urządzeniu – mówi Carl Eschenbach, CEO VMware.
To właśnie najnowsze trendy związane z rozwojem rozwiązań mobilnych oraz usług cloud computing kształtują kierunki rozwoju rozwiązań VMware. Przedstawiciele firmy przedstawili prognozy, z których wynika, że za 10 lat do sieci podłączonych będzie 5 mld osób. Będzie to prawie 62% całej populacji Ziemi. Najwięcej mieszkańców z dostępem do internetu będzie w Australii i Nowej Zelandii (88%), Ameryce Północnej (87%) oraz Europie (70%). Z kolei liczba urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie z 2,9 mld do 5,9 mld. Natomiast wartość tzw. internetowej ekonomii wyniesie 8 bln USD, 21% całego, światowego PKB.
„Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla profesjonalistów IT jest fakt, że mamy do czynienia z silosami aplikacji tradycyjnych i chmurowych. Tymczasem firmy chcą dziś mieć dostęp do jednej chmury – zarówno prywatnej, jak i publicznej; dowolnej aplikacji – tradycyjnej i tej oferowanej w modelu cloud, a w dodatku wszystko na dowolnym urządzeniu” – przekonywał Carl Eschenbach, CEO VMware. Wymaga to stworzenia nowej architektury aplikacji, architektury natywnie dostosowanej do chmury, opartej na rozwiązaniach open source, mikroserwisach, kontenerach.
Właśnie na potrzeby łatwiejszego zarządzania kontenerami – takimi jak Docker, Mesos, EMC Pivotal Cloud Foundry – VMware przygotował platformę Phyton. Dostępna ona będzie w trzech modelach licencyjnych. Jako open source – Phyton Controller, w modelu subskrypcyjnym jako niezależny produkt – VMware Phyton Platform oraz jako zintegrowany pakiet Pivotal Cloud Foundry i VMware Photon Platform.
„Rok temu 95% z Was mówiło, że korzysta z aplikacji lub przestrzeni dyskowej w chmurze publicznej. Mówiliście wówczas o konieczności integracji tych rozwiązań z własną infrastrukturą, konieczności budowy chmury hybrydowej. Obecnie przedstawiamy Wam koncepcję Unified Hybrid Cloud opartą na rozwiązaniach vCloud Air oraz sieci naszych partnerów vCloud Air Network” –mówi Carl Eschenbach. W Polsce usługi tego typu oferują trzej partnerzy: anexia, beyond oraz K2.
65% działów IT w największych przedsiębiorstwach do końca 2015 roku zdecyduje się – wg IDC – na budowę chmur hybrydowych.
W odpowiedzi na te potrzeby VMware udostępnił m.in. narzędzie NSX for Amazon Web Services, które pozwala dodać do wewnętrznych zasobów dodatkowe maszyny wirtualne pozyskane w chmurze AWS. Jednocześnie można też zadecydować, że ich bezpieczeństwo przejmie i będzie nadzorować właśnie VMware NSX. Elementem tego pakietu jest NSX Distributed Firewall, który dba o bezpieczeństwo, kontrolując nawet przepływ danych pomiędzy poszczególnymi instancjami – dotyczy to nie tylko maszyn wirtualnych, ale także kontenerów.
W celu zaś łatwiejszego zarządzania chmurą prywatną i publiczną VMware udostępnia EVO SDDC – pakiet do budowy zintegrowanych centrów danych o hiperkonwergentnej i definiowanej programowo architekturze. Parametry wydajnościowe centrum danych zarządzanego na bazie tego narzędzia to: 1000 IaaS VM, 2000 VDI VM, 2 mln IOPS per rack. Do zaprojektowania zdefiniowanego programowo centrum danych służy zaś VMware Validated Designs (vmware.com/go/v2d).
Jednym z najnowszych pakietów udostępnionych przez tę firmę jest także VMware Workspace Suite, który pozwala używać dowolnej aplikacji na dowolnym urządzeniu z dowolnym systemem operacyjnym. Rozwiązanie to zapewnia również możliwość pojedynczego logowania (Single-Sign-On) zarówno do aplikacji zainstalowanych w środowisku Windows, jaki i ich wersji webowych oraz mobilnych. Dla administratorów, w ramach tego pakietu przygotowano narzędzie VMware Horizon FLEX oraz AirWatch Enterprise Mobility Management do zarządzania urządzeniami mobilnymi.
Nowe wersje oprogramowania VMware:- · VMware vRealize Automation 7
- · VMware vRealize Business Standard 7
- · VMware vRealize Operations 6.1
- · VMware vRealize Log Insight 3
Partnerów vCloud Air Network jest w Polsce dużo więcej, a trzech o statusie Hybrid Cloud Powered, zupełnie innych, niż wskazani w tekście, można znaleźć tutaj http://vcloudproviders.vmware.com/find-a-provider