RynekPolecane tematy

W jaki sposób będzie wdrażany AI Act w Polsce

W Sejmie odbyło się dziś (24 lipca) posiedzenie Podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów dotyczące perspektywy wdrożenia #aiact w związku z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 12 lipca 2024 roku.

W jaki sposób będzie wdrażany AI Act w Polsce
Screenshot

Od tego momentu rozpoczęło się odliczanie do wejścia vacatio legis, czyli okresu między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Nastąpi to 1 sierpnia 2024 r.

Plan wdrożenia AI Act w Polsce zaprezentował Dariusz Sanderski, wiceminister cyfryzacji. Jak zapowiada minister Dariusz Sanderski, propozycja polskich przepisów wdrażających AI Act na poziomie Rady Ministrów powinna znaleźć się jeszcze w roku 2024. Wcześniej odbywać się będą konsultacje, w tym międzyresortowe.

Kiedy wchodzą poszczególne zapisy AI Act

  • 1 lutego 2025 roku systemów zakazanych modeli AI. Jak deklaruje Komisja Europejska, ta część nie wymaga „interwencji prawnej” państw członkowskich. KE wskazuje na bezpośrednie stosowanie AI Act.
  • 1 lutego 2026 roku prawo ma objąć pozostałe modele AI.
  • 1 sierpnia 2026 roku AI Act zacznie obowiązywać w całości z wyjątkiem algorytmów AI wysokiego ryzyka i tzw. piaskownic regulacyjnych dotyczących AI (sandbox). Te przepisy wejdą w życie dopiero 1 sierpnia 2027 roku.

Jak mówi minister Dariusz Sanderski, piaskownice regulacyjne będą wymagały szczegółowych dyskusji, więc rozmowy na ich temat zaczną się od razu. Ministerstwo Cyfryzacji będzie w tej kwestii korzystać z doświadczeń Komisja Nadzoru Finansowego.

Co ważne, piaskownice będą miały charakter transgraniczny. Będziemy więc stosować ni tylko wyłączenia prawa polskiego, ale też stosować rozwiązania wprowadzone przez inne państwa Unii Europejskiej.

Prace w Polsce nad wdrożeniem przepisów o sztucznej inteligencji

W ramach przygotowania się do wdrożenia AI Act zmiany w prawie muszą objąć:

1. Powołanie nowego urzędu „nad AI” – Komisji Nadzoru Sztucznej Inteligencji. Wyjściowa propozycja jest taka, że jego szefa powołuje Premier Rady Ministrów. Organ ten będzie m.in. współpracował z Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, nadzorował piaskownice regulacyjne i rozwój polskiego sektora AI, a współpracował z innymi tego typu urzędami w UE.

2. Stworzenie przepisów dotyczących notyfikacji algorytmów AI. Akredytacja zostanie przekazana do Polskiego Centrum Akredytacji. Polski rząd uważa bowiem, że system notyfikacji powinien pozostać spójny. Nie należy więc tworzyć nowego urzędu, który zajmie się wyłącznie algorytmami AI.

3. Dostosowanie procedur dotyczących nakładania kar za stosowanie zakazanych algorytmów AI. Przepisy ich dotyczące wchodzą co prawda już 1 lutego 2025 roku, ale kary dopiero 6 miesięcy później (1 sierpnia 2025 roku).

W polski prawie zaplanowana będzie sądowa ścieżka odwoławcza od nałożonych kar. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło uwagę, że konieczne jest „wzmocnienie kadrowe” o osoby, które będą miały kompetencje, aby orzekać w sprawach dotyczących algorytmów AI.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *