Praca

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

Aż 35% specjalistów i menedżerów zatrudnionych w warszawskich firmach nigdy nie zapytało pracodawcy o lepsze warunki pracy – awans lub podwyżkę. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w mniejszych województwach: lubuskim, lubelskim czy łódzkim. Takie wnioski płyną z badania firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

Z badania firmy Devire – „Rynek zmian pracy” wynika również, że na decyzje zawodowe pracowników najczęściej wpływ mają możliwości rozwoju (66%) oraz wysokość wynagrodzenia (65%). Jednocześnie poziom świadomości na temat nowych możliwości zawodowych wśród pracowników jest bardzo duży – aż 9 na 10 kandydatów otrzymuje zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Coraz częściej też jest tak, że pracownik decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia bez choćby jednaj próby zmiany warunków pracy u obecnego pracodawcy.

“Mając świadomość sytuacji na rynku pracy zatrudniony podejmuje decyzję o zmianie pracodawcy bez wcześniejszego sygnalizowania swoich zamiarów. Dla części badanych osób może to być bardziej komfortowe rozwiązanie i skuteczniejszy sposób na osiągnięcie swoich celów. Skuteczniejszy zwłaszcza w organizacjach, gdzie perspektywy rozwoju nie są określone, a rozmowa o podwyżce to wciąż temat tabu” – ocenia Robert Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

Dużo ofert to mniejsza konkurencyjność

Najczęściej o wyższe stanowisko i lepsze warunki finansowe pytają mieszkańcy województw: lubelskiego, lubuskiego (po 77% wskazań), łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego (po 74% wskazań). Wynika to przede wszystkim z dużo mniejszej liczby ofert pracy w wymienionych regionach.  Dla przykładu w województwie mazowieckim jest ponad 11 tys. aktualnych ofert pracy, a w województwie świętokrzyskim jednie 754. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Łodzi, która „potrzebuje” blisko 3 tys. pracowników.

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

“W dużych ośrodkach takich jak Warszawa czy Kraków, szeroki wachlarz ofert pracy przekłada się na mniejszą konkurencyjność wśród kandydatów. Potwierdzeniem są dane, z których jasno wynika, że w dużych miastach rzadziej rozmawiamy o awansie lub podwyżce” – podsumowuje Robert Błażyca z Devire.

Raport „Rynek zmiany pracy” to badanie zrealizowane wśród specjalistów i managerów oraz liderów organizacji. Ankietę przeprowadzono we wrześniu 2019 roku wśród ponad 1,5 tys. respondentów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *