Praca

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

Aż 35% specjalistów i menedżerów zatrudnionych w warszawskich firmach nigdy nie zapytało pracodawcy o lepsze warunki pracy – awans lub podwyżkę. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w mniejszych województwach: lubuskim, lubelskim czy łódzkim. Takie wnioski płyną z badania firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

Z badania firmy Devire – „Rynek zmian pracy” wynika również, że na decyzje zawodowe pracowników najczęściej wpływ mają możliwości rozwoju (66%) oraz wysokość wynagrodzenia (65%). Jednocześnie poziom świadomości na temat nowych możliwości zawodowych wśród pracowników jest bardzo duży – aż 9 na 10 kandydatów otrzymuje zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Coraz częściej też jest tak, że pracownik decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia bez choćby jednaj próby zmiany warunków pracy u obecnego pracodawcy.

“Mając świadomość sytuacji na rynku pracy zatrudniony podejmuje decyzję o zmianie pracodawcy bez wcześniejszego sygnalizowania swoich zamiarów. Dla części badanych osób może to być bardziej komfortowe rozwiązanie i skuteczniejszy sposób na osiągnięcie swoich celów. Skuteczniejszy zwłaszcza w organizacjach, gdzie perspektywy rozwoju nie są określone, a rozmowa o podwyżce to wciąż temat tabu” – ocenia Robert Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

Dużo ofert to mniejsza konkurencyjność

Najczęściej o wyższe stanowisko i lepsze warunki finansowe pytają mieszkańcy województw: lubelskiego, lubuskiego (po 77% wskazań), łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego (po 74% wskazań). Wynika to przede wszystkim z dużo mniejszej liczby ofert pracy w wymienionych regionach.  Dla przykładu w województwie mazowieckim jest ponad 11 tys. aktualnych ofert pracy, a w województwie świętokrzyskim jednie 754. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Łodzi, która „potrzebuje” blisko 3 tys. pracowników.

Przeczytaj również
W I kwartale 2021 roku powstało aż 2 tysiące nowych sklepów internetowych

W Warszawie co trzeci pracownik nie pyta o awans lub podwyżkę. W mniejszych miastach zatrudnieni częściej walczą o swoje

“W dużych ośrodkach takich jak Warszawa czy Kraków, szeroki wachlarz ofert pracy przekłada się na mniejszą konkurencyjność wśród kandydatów. Potwierdzeniem są dane, z których jasno wynika, że w dużych miastach rzadziej rozmawiamy o awansie lub podwyżce” – podsumowuje Robert Błażyca z Devire.

Raport „Rynek zmiany pracy” to badanie zrealizowane wśród specjalistów i managerów oraz liderów organizacji. Ankietę przeprowadzono we wrześniu 2019 roku wśród ponad 1,5 tys. respondentów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *