BEST100SprzętElektronika użytkowaRynekPolecane tematy
Wartość rynku używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej wyniosła 6,5 mld zł w 2023 roku
ITwiz BEST100
Najnowsze dane PMR wskazują, że wartość rynku używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej w ub.r. zbliżyła się do poziomu 6,5 mld zł, notując 13% wzrostu rok do roku.
Popyt na używane produkty kształtują przede wszystkim: cykliczna wymiana urządzeń elektronicznych, popularność wiodących platform ogłoszeniowych, a także obserwowany wzrost cen nowych produktów. Ten ostatni motywuje konsumentów do poszukiwania bardziej przystępnych cenowo alternatyw. Do tego dochodzi rozwijający się segment urządzeń odnowionych. Prognozy PMR wskazują, że rynek będzie rósł w tempie dwucyfrowym w ciągu 4 lat.
Handel C2C z największym udziałem, B2C z największym wzrostem
Handel używanym sprzętem IT i elektroniką użytkową opiera się w dużej mierze na transakcjach typu konsument-konsument (C2C), które zyskały na popularności dzięki platformom ogłoszeniowym, takim jak OLX, Allegro Lokalnie i lokalnym marketplace. Z badań PMR przeprowadzonych na potrzeby raportu wynika, że wśród osób kupujących używaną elektronikę 60% nabyło go od innej osoby prywatnej.
Trzeba mieć na uwadze, że rozwój platform ogłoszeniowych nie tylko doprowadził do upowszechnienia handlu popularnymi kategoriami produktowymi, takimi jak smartfony czy laptopy, lecz także umożliwił rozwój handlu w niszowych kategoriach, które zazwyczaj nie są obsługiwane przez sklepy i inne firmy handlowe.
Prężnie rozwijającym się segmentem w ostatnich latach jest handel typu B2C, który w perspektywie prognozy przewyższy handel C2C. Trend ten jest silnie wspierany przez profesjonalizację usług związanych z naprawą i odnową urządzeń elektronicznych. Mowa tu zarówno o firmach specjalizujących się w tym obszarze, jak i o największych platformach handlowo-ogłoszeniowych oferujących używaną elektronikę. Podmioty te nie tylko zapewniają atrakcyjne ceny, lecz także zapewniają jakość i gwarancję na swoje produkty, co przekonuje klientów do wyboru właśnie takich urządzeń. Z badań PMR wynika, że handel używaną elektroniką jest mocną stroną lombardów.
Istotne jest też wskazanie na działalność największych sieci handlowych, które również mają w ofercie urządzenia powystawowe lub pochodzące ze zwrotów konsumenckich. Nie stanowi to wysokiego procentu w obrotach dużych detalistów. Zupełnie nową propozycją jest możliwość wypożyczenia sprzętu IT.
Sprzedaż odnowionych urządzeń IT będzie sukcesywnie wzrastać. Będzie to spowodowane rosnącą świadomością konsumentów dotyczącą korzyści ekonomicznych i ekologicznych wynikających z ich zakupu.
Wzrost rynku odnowionego sprzętu IT i elektroniki użytkowej
W najbliższych latach segment sprzętu odnowionego będzie istotnym elementem budującym koniunkturę na rynku używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej. Według estymacji PMR, wydatki na sprzęt, który przed sprzedażą został poddany procesowi pełnej lub częściowej naprawy i renowacji przez producenta lub autoryzowanego sprzedawcę, stanowił w 2023 roku mniej niż 10% analizowanego rynku. W tym czasie łącznie na polskim rynku sprzedano ponad 0,5 mln odnowionych urządzeń (z kategorii smartfony, laptopy i konsole do gier).
Sprzedaż odnowionych urządzeń IT będzie sukcesywnie wzrastać. Będzie to spowodowane rosnącą świadomością konsumentów dotyczącą korzyści ekonomicznych i ekologicznych wynikających z ich zakupu. Część dużych dostawców (np. sieci handlowe i operatorzy telekomunikacyjni) dzięki tej działalności może realizować cele w ramach przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju.
Dynamiczne tempo rozwoju segmentu używanej elektroniki będzie dodatkowo napędzane przez dążenie konsumentów do oszczędności, zwłaszcza w kontekście ciągłego pojawiania się na rynku nowych modeli. Odnowiona elektronika umożliwi konsumentom nabycie urządzeń klasy premium z zaawansowanymi funkcjami, w wyraźnie niższych cenach.
Jagoda Sitek, analityczka Sektora ICT w firmie PMR
Materiał powstał na podstawie danych i wyników badań zaprezentowanych w raporcie PMR ”Rynek używanego sprzętu i elektroniki użytkowej w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029″.