Branża ITRynek

Wilk Elektronik SA i tajwański Phison Electronics Corp. zawarły strategiczne partnerstwo

Dotyczy ono wzajemnej współpracy, której podstawą ma być spółka joint venture z Wilk Elektronik w roli większościowego udziałowca. Jak poinformowano, nowy podmiot skoncentruje się na rozwijaniu i projektowaniu bezpiecznego oprogramowania firmware dla nośników pamięci opartych o technologię NAND Flash. Specjalizacja ta ma umożliwić Europie zajęcie strategicznej pozycji na światowym rynku półprzewodników.

Wilk Elektronik SA i tajwański Phison Electronics Corp. zawarły strategiczne partnerstwo

Umowę pomiędzy Wilk Elektronik a Phison podpisano w Biurze Polskim w Tajpej, podczas targów Computex. Porozumienie zakłada współpracę na kilku polach. Obejmuje między innymi stworzenie zespołu R&D, który ma rozwijać kompetencje w obszarze opracowywania firmware’u, czyli najważniejszego elementu zarządzającego pamięcią dla dysków SSD i pamięci NAND Flash. To umożliwić ma z kolei tworzenie bezpiecznych, specjalistycznych rozwiązań dostosowanych do zaawansowanych potrzeb aplikacji przemysłowych. Tych wykorzystywanych m.in. w automatyce, transporcie oraz sektorach medycznym i obronnym.

“Porozumienie o współpracy jest spójne z naszą długoterminową strategią, zakładającą inwestycje
w innowacje i rozwój technologii” – powiedział Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik SA. “Firmware jest kluczowym komponentem łączącym hardware urządzenia z oprogramowaniem na poziomie systemu operacyjnego. Azja poczyniła ogromne postępy w budowaniu przewagi na globalnym rynku sprzętu komputerowego dzięki swojej wydajności operacyjnej. Stany Zjednoczone zaś od dawna przodują w dziedzinie oprogramowania na poziomie systemów operacyjnych. Firmware staje się zatem coraz ważniejszym komponentem i obszarem, w którym Europa wciąż ma szansę zbudować centrum kompetencji, stając się tym samym istotnym graczem na globalnym rynku półprzewodników. Polska firma odegra kluczową rolę w rozwoju łańcucha dostaw półprzewodników w Europie” – dodał.

Phison współpracuje z Wilk Elektronik SA już od prawie dwóch dekad. Partnerstwo, początkowo oparte o produkcję pamięci konsumenckich, w ostatnich latach rozszerzyło się o aplikacje pamięci masowej w systemach przemysłowych, transportowych i automatyki.

“Podpisane porozumienie świadczy nie tylko o ciągłym doskonaleniu i transformacji Wilk Elektronik, ale również pokazuje zaangażowanie Phison we wspieranie swojego długoletniego partnera. Perspektywiczna współpraca umocni fundament zaufania między Phison a Wilk Elektronik oraz będzie sprzyjać rozwojowi naszej współpracy na rynku europejskim” – skomentował K.S. Pua, CEO Phison Electronics.

Cel to suwerenność półprzewodnikowa UE

Partnerstwo między Wilk Elektronik a Phison ma również kluczowe znaczenie dla całego europejskiego sektora elektronicznego i technologicznego, zmierzającego ku suwerenności na polu produkcji i patentów. W świetle European Chips Act, cel Unii Europejskiej to zapewnienie bezpieczeństwa i odporności łańcucha dostaw oraz wiodącej pozycji technologicznej w zakresie technologii i zastosowań półprzewodników. Zawarte porozumienie o współpracy zakłada, że większościowym udziałowcem spółki joint venture będzie Wilk Elektronik SA. Dzięki temu wypracowana własność intelektualna zostanie mocno zakotwiczona w Polsce, torując drogę do przyszłej suwerenności półprzewodnikowej UE.

“Dzięki planowanej współpracy Wilk Elektronik i Phison, Polska zyskuje nie tylko technologiczną przewagę, ale także nową platformę do współpracy międzynarodowej. To partnerstwo otwiera nowe możliwości dla przemysłu półprzewodników, stanowiąc fundament pod dalszy rozwój i wzmacniając pozycję Polski na globalnym rynku” – zaznacza Cyryl Kozaczewski, dyrektor Biura Polskiego w Tajpej.

Rewolucja w przetwarzaniu danych

Osią porozumienia jest m.in. dostęp do technologii aiDAPTIV+ należącej do Phison. Łączy ona frameworki AI ze specjalistycznymi dyskami SSD. Umożliwia to tworzenie lokalnych centrów obliczeniowych przeznaczonych do doskonalenia (fine tuning) oraz trenowania dużych modeli AI.

To rozwiązanie pozwala przykładowo na budowanie własnych serwerów mogących obsługiwać fine tuning dużych modeli językowych (LLM), eliminując konieczność przekazywania poufnych danych zewnętrznym podmiotom. A to ma istotne znaczenie w szczególności dla podmiotów o charakterze strategicznym czy infrastrukturalnym, wymagających zachowania najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa.

Zaletą technologii aiDAPTIV+ jest niski koszt wdrożenia i użytkowania w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań opartych na klastrach GPU.

“Technologia ta przełamuje barierę kosztu, powodując, że małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki badawcze nie będą wykluczane z postępu technologicznego, jaki wiąże się z przyspieszającym rozwojem sztucznej inteligencji w biznesie. To otwiera nowe możliwości dla innowacji i postępu w wielu różnych sektorach. Zwłaszcza tam, gdzie przetwarzane dane są poufne bądź tajne, takich jak branża medyczna, prawnicza. To także kluczowy aspekt z punktu widzenia podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą obronnością czy instytucji rządowych” – podsumowuje Monika Wilk, dyrektor ds. strategii i rozwoju Wilk Elektronik SA.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *