AplikacjeRynekPolecane tematy
Windows 10 dostępny już 29 lipca
Powrót Start Menu oraz nowe funkcje mają stworzyć bardziej osobiste, produktywne i rozrywkowe doświadczenie dla użytkowników korzystających z Windows – twierdzą przedstawiciele Microsoft. 29 lipca system Windows 10 będzie dostępny jako bezpłatna aktualizacja.
Windows 10 będzie dostępny od razu w 190 krajach. 29 lipca, użytkownicy mogą otrzymać Windows 10 dla komputerów PC korzystając z oferty bezpłatnej aktualizacji (z Windows 7 i Windows 8.1) lub kupując nowe urządzenia z Windows 10. Windows 10 na inne urządzenia będzie dostępny w tym roku w późniejszym terminie. Zaczynając od dziś, użytkownicy mogą też zarezerwować bezpłatną aktualizację. Więcej informacji na Windows.com.
“Windows 10 to kolejna generacja systemu Windows, zaprojektowana, aby wspomagać Was w tworzeniu wielkich rzeczy. Windows 10 pokazuje naszą wizję bardziej osobistego korzystania z komputera, zdefiniowaną przez zaufanie do tego jak chronimy i szanujemy Wasze dane osobowe; mobilność pracy pomiędzy Waszymi urządzeniami i naturalnymi interakcjami z urządzeniami opartymi na systemie Windows, wliczając w to głos, dotyk, pismo i hologramy” – przekonuje Terry Myerson, Corporate Vice President w Microsoft.
Powrót Menu Start… i The Rolling Stones?
Windows 10 przywraca Menu Start, do których większość z nas się przyzwyczaiła. Dodatkowo menu to będzie umożliwiać również wyszukiwanie plików oraz “przypinać” ulubione aplikacje i linki. Windows 10 ma się błyskawicznie uruchamiać, wznawiać działanie oraz umożliwiać dłuższą niż kiedykolwiek pracę na baterii.
Swoją drogą ostatnio Intel przeprowadził badanie, z którego wynika, że użytkownicy tradycyjnych dysków talerzowych (HDD) w porównaniu do SSD tracą na tego typu “działania” 6 dni w ciągu roku.
Aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników, Windows 10 zawiera Windows Defender, który bezpłatnie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem oraz zapewnia darmowe aktualizacje przez cały cykl wsparcia urządzenia. Nowy system Microsoft pozwala im zalogować się na komputerze bez konieczności podawania hasła. Wszystko dzięki dostępowi do urządzeń z Windows 10 poprzez biometryczne uwierzytelnienie.
Wbudowany, cyfrowy asystent Cortana
Cortana, pierwszy na świecie, w pełni cyfrowy asystent, pomaga użytkownikom wykonywać zadania na wszystkich posiadanych urządzeniach. System ten uczy się indywidualnych preferencji użytkownika, aby sugerować rozwiązania, zapewnić szybki dostęp do informacji i ważnych przypomnień poprzez głos lub tekst. Windows 10 umożliwia również interakcje z urządzeniem przy pomocy tradycyjnej myszy i klawiatury, lub bardziej naturalnymi metodami jak głos, pismo czy gest. Windows 10 ma witać użytkowników po imieniu. Windows 10 ma adaptować się do użytkownika, “aby pozwolić mu na jak najbardziej osobiste doświadczenie”.
Nowa przeglądarka Edge i zmiany w Office
Microsoft Edge, nowa przeglądarka, została zaprojektowana do pracy online w nowej formie. Oferuje wbudowane opcje pisania, udostępniania i tryb czytania. Integracja z Cortaną sprawia, że Microsoft Edge szybciej dostarcza wyniki wyszukiwania i treści bazujące na indywidualnych preferencjach i zainteresowaniach użytkownika. “Microsoft Edge umożliwia użytkownikowi skupienie się wyłącznie na najbardziej angażujących treściach, które mają znaczenie w sieci” – przekonują przedstawiciele Microsoft.
Z Windows 10 zintegrowano także nowe wersje Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook. Zaprojektowany od podstaw na potrzeby Windows, pakiet Office pozwala użytkownikom tworzyć i edytować dokumenty Word, dodawać komentarze na slajdach w czasie rzeczywistym przy pomocy opcji pisania lub przedstawiać prezentacje PowerPoint oraz tworzyć lub aktualizować arkusze kalkulacyjne bez użycia klawiatury i myszy. Wszystko dzięki przyciskom zaprojektowanym z myślą o obsłudze dotykowej.
Windows 10 na wielu platformach
Windows 10 ma pozwalać na spójną pracę na wielu urządzeniach. Continuum umożliwia wygodne przełączanie z tabletu na komputer PC i na odwrót – ta funkcja będzie dostępna również dla telefonów z nową wersją systemu Windows#. Z kolei użytkownicy Xbox będą mieli dostęp do platformy Xbox Live zarówno dla komputerów, jak i tabletów z Windows 10. Użytkownicy mogą komunikować się ze znajomymi za pośrednictwem komputerów z Windows 10 oraz konsol Xbox One podczas gry w dowolną grę na PC, oraz dzielić się treściami z wykorzystaniem Game DVR. Użytkownicy mogą również streamować rozgrywki na ich komputery i tablety z Windows 10 bezpośrednio z konsol Xbox One. W Windows 10 gry tworzone pod DirectX 12 będą zauważalnie szybsze, wydajniejsze i lepiej wykorzystają możliwości graficzne.
Trudno oceniać Windows 10 po próbie na wirtualnym dysku. Ma plusy i minusy, ale nasuwa mi się inna refleksja. Mam nieodparte wrażenie, że to tak naprawdę Windows 8.2. Nie udało się Microsoftowi zmusić klientów do masowego kupowania wersji nr 8 i 8.1, to teraz dostaniemy 8.2 🙂 Pomijam wspomniane plusy i minusy systemu, ale sam pomysł z ujednoliceniem oprogramowania na przyszłość jest w zasadzie słuszna. Po co tworzyć oprogramowanie na różne systemy, jak można na jeden?