ProgramowaniePolecane tematy

Windows Server 2016 dostępny już w Polsce

Oficjalna premiera systemu Windows Server 2016 miała miejsce pod koniec września, podczas konferencji Microsoft Ignite w Atlancie. Oficjalnie rozwiązanie to dostępne jest jednak dopiero od kilku dni. Windows Server 2016 to przede wszystkim wiele funkcjonalności ukierunkowanych na przetwarzanie danych w chmurze, a także jeszcze głębsza integracja z usługami Microsoft Azure.

Windows Server 2016 dostępny już w Polsce

Wśród nowości znajdziemy przede wszystkim wsparcie dla niezwykle popularnej technologii kontenerowej Docker. W znaczący sposób ułatwia ona wdrażanie oraz uruchamianie rozproszonych aplikacji a także pozwala na komfortową wielopoziomową migrację aplikacji.

Nano Server i udoskonalony Hyper-V

W najnowszym wydaniu Windows Servera 2016 pojawia się również całkowicie nowa opcja instalacyjna – Nano Server, czyli odchudzona wersja systemu umożliwiająca instalację w kompaktowym, niemalże bezobsługowym trybie. Nano Server został pozbawiony instalatora MSI oraz interfejsu graficznego. Pozwala to osiągnąć aż o 93% mniejszy rozmiar w porównaniu do standardowej instalacji Windows Server 2016, jednocześnie pozwalając w dalszym ciągu uruchomić aplikacje napisane w .NET, Javie, a nawet Pythonie (Django) czy JavaScript (Node.js).

Z perspektywy administratorów pojawi się udoskonalony Hyper-V, który ma umożliwiać przeprowadzanie aktualizacji online całych klastrów, a także oferować zwiększoną odporność na awarie maszyn wirtualnych. Nowa wersja PowerShell 5.0 przynosi lepsze funkcjonowanie powłoki linii poleceń oraz udoskonalony język skryptowy.

Nowe komponenty w Windows Server 2016

WEB Hosting w oparciu o Windows Server 2016 – z punktu widzenia klientów – daje możliwość tworzenia i uruchamiania aplikacji w oparciu o najnowsze funkcjonalności dostarczane z serwerem WWW, jakim jest IIS10 (Internet Information Services 10). Chodzi głównie o wykorzystanie zalet, jakie niesie ze sobą nowa wersja protokołu HTTP/2. Mam tutaj na myśli przede wszystkim znaczący wzrost szybkości działania stron internetowych z punktu widzenia użytkownika końcowego. Istotne jest także to, że wzrost wydajności nie odbywa się kosztem zwiększonego wykorzystania zasobów po stronie serwera.

Windows Server 2016 dostępny już w Polsce

Nowym komponentem jest Wildcard Host Header Support.To bardzo przydatna funkcja, która pozwala na wskazanie wielu nazw hostów dla tej samej witryny. Oznacza to, że nie trzeba tworzyć odrębnych powiązań dla każdej subdomeny, którą chcemy przypisać do tego samego serwisu WWW. W Windows Server 2016 znalazł się także Environment Variables for Application Pools. Funkcja ta przydatna jest szczególnie w złożonych środowiskach hostingowych, składających się z wielu puli aplikacji, gdzie nie chcemy definiować zmiennych na poziomie maszyny.

W najnowszym wydaniu Windows Servera 2016 pojawia się całkowicie nowa opcja instalacyjna – Nano Server, czyli odchudzona wersja systemu umożliwiająca instalację w kompaktowym, niemalże bezobsługowym trybie. Nano Server został pozbawiony instalatora MSI oraz interfejsu graficznego. Pozwala to osiągnąć aż o 93% mniejszy rozmiar w porównaniu do standardowej instalacji Windows Server 2016.

Windows Server 2016 to także szereg nowych komponentów, wśród których można wymienić aktualizację protokołu http w stosunku do wersji 1.1, używanej od 1999 roku. Nowy HTTP/2 wnosi wiele ulepszeń, m.in. szybkość wczytywania stron, możliwość dłuższych połączeń oraz push dla serwerów, co pozwoli obciążonym stronom ładować się bez zauważalnych opóźnień.

Ulepszenia i zalety, które niesie za sobą wsparcie dla HTTP/2

Przede wszystkim jest to jedno połączenie dla wielu żądań. Do załadowania strony internetowej wykorzystywane jest tylko jedno połączenie z serwerem, które jest aktywne do momentu zamknięcia strony internetowej. To skraca czas potrzebny na ustanowienie kolejnych nowych połączeń oraz oszczędza zasoby, które należałoby do tego wykorzystać

Wielokrotne zapytania przesyłane do serwera mogą być obsługiwane w tym samym czasie i zakresie dzięki multipleksowaniu (multiplexing). Oznacza to, że obciążona strona, której po HTTP/1.1, gdzie przesyłanie danych jest kolejkowane, ładowanie było spowolnione, w HTTP/2 ładuje się normalnie.

Dzięki push z serwera, w momencie przetwarzania zapytania niejako „przewiduje” on, o jakie dane klient zapyta za chwilę i automatycznie dołącza je do odpowiedzi. Nowa wersja protokołu umożliwia korzystanie z tak dołączonych danych także dla żądań dotyczących innych stron.

Windows Server 2016 dostępny już w Polsce

Zapytaniom trafiającym do serwera nadawane są priorytety i według nich obsługiwane przez serwer. Ustala to kolejność, w jakiej pobierane są z serwera konkretne zasoby – arkusze stylów CSS, kod Java Script oraz pliki obrazów. Takie przetwarzanie zapytań umożliwia szybsze wysyłanie elementów związanych z wyświetleniem strony. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia i sprawić, że użytkownik będzie korzystał ze strony internetowej w bardziej komfortowy sposób.

Windows Server 2016 umożliwia przesyłanie zapytań binarnych, czyli w naturalnym języku komputerowym. Ułatwia to lepszą analizę zapytań HTTP/2 przez serwer, gdyż serwer nie potrzebuje dodatkowego czasu na przetłumaczenie zapytania. Zapytanie binarne jest również mniej podatne na błędy.

Mimo, że protokół HTTP od dawna wspiera kompresję nagłówków, to jednak są one niemal każdorazowo wysyłane bez kompresji oraz z dużą nadmiarowością. Wprowadzony w HTTP/2 schemat kompresji nagłówków http – HPACK pozawala skutecznie zmniejszyć obciążenie oraz liczbę danych przesyłanych przez sieć.

Korzyści jakie wnosi HTTP/2 dla webmasterów

Przede wszystkim korzystając z HTTP/2 nie ma już potrzeby stosowania technik, takich jak:

  • ·  Sharing domeny (rozdzielanie zasobów, CDN), który umożliwiał ładowanie plików z wielu subdomen w celu zwiększenia liczby obsługiwanych połączeń.
  • ·  Image spriting. Technika polegająca na łączenie mniejszych plików graficznych w jeden w celu zmniejszenia ilości requestów, co wielokrotnie miało negatywne przełożenie na zużycie pamięci RAM.
  • ·  Łączenie plików. Podobnie jak w przypadku elementów graficznych, również pliki CSS i JavaScript łączone są, aby zmniejszyć liczbę requestów do serwera.
  • ·  Inline. Style CSS oraz kod JavaScript, a często również pliki graficzne, są umieszczane bezpośrednio w kodzie HTML, co także miało zmniejszyć liczbę zapytań do serwera.

Korzyści dla serwerów obsługujących HTTP/2

Protokół HTTP/1.1. – pomimo stosowania technik optymalizacyjnych – wymuszał znacznie większą liczbę zapytań do serwerów, co powodowało ich obciążenie. W przypadku HTTP/2 do serwera kierowanych jest znacznie mniej zapytań. Przekłada się to na ich mniejsze obciążenie, a to z kolei na mniej nieprzewidzianych awarii, mniejsze zapotrzebowanie na pasmo, a także mniejsze obciążenie sieci i przede wszystkim niższe zużycie pamięci serwera.

Windows Server 2016 to szereg nowych komponentów, wśród których można wymienić aktualizację protokołu http w stosunku do wersji 1.1, używanej od 1999 roku. Nowy HTTP/2 wnosi wiele ulepszeń, m.in. szybkość wczytywania stron, możliwość dłuższych połączeń oraz push dla serwerów, co pozwoli obciążonym stronom ładować się bez zauważalnych opóźnień.

Z kolei w przypadku urządzeń mobilnych np. w smartfonów – czyli w grupie urządzeń generujących największy przyrost ruchu – ustanawianie wielu połączeń TCP może powodować przeciążenie lub problemy z siecią komórkową, powodując odrzucanie pakietów, a także wysyłanie ponownych żądań. Oczywiście takie dodatkowe zapytania niepotrzebnie obciążają serwer.

Windows Server 2016 a pozycjonowanie w Google

Najnowszy Windows Server 2016 – a wraz z nim serwer www IIS10 wspierający protokół HTTP/2 – wprowadza wiele usprawnień z perspektywy użytkowników sieci, webmasterów i administratorów serwerów. Korzyści te przekładają się przede wszystkim na zmniejszenie ilości połączeń TCP, łatwiejszą interpretację kodu, który jest bardziej zwarty i mniej podatny na błędy.

Warte uwagi jest również wsparcie GoogleBot dla protokołu HTTP/2, który może skutkować dodatkowym wzrostem w rankingach ze względu na szybkość ładowania. Specjaliści SEO muszą jednak pamiętać, aby zadbać o dostępność strony po HTTPS. Przeglądarki, takie jak Chrome i Firefox wspierają protokół HTTP/2 tylko po HTTPS. Również Google w ostatnim czasie kładzie duży nacisk na bezpieczne połączenia z wykorzystaniem certyfikatów SSL, dlatego już samo przejście na HTTPS może powodować wzrost w rankingach Google.

Dariusz Nożyński to CTO w dcs.pl, która jest właścicielem serwisu HostedWindows.pl, oferującego Web Hosting w oparciu o najnowszy Windows Server 2016, który dostępny będzie w połowie października 2016 r.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *