BiznesCIOPolecane tematy
Współpraca z kontraktorem: Fixed Price vs. Time & Material
Duże przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z kontraktorów, aby wesprzeć swoje projekty. Antal International porównał dwa modele współpracy z nimi. Firma stara się odpowiedzieć na pytanie, który model najlepiej się sprawdza? W jakich sytuacjach? Na co należy zwrócić szczególną uwagę korzystając z każdego z nich?
Pierwszy model to Fixed Price, w którym z góry ustalana jest stała cena za projekt już na etapie negocjacji umowy, wraz z zakresem i harmonogramem. Zamawiający ceni sobie fakt, iż całość odpowiedzialności za projekt schodzi wtedy na firmę zewnętrzną lub kontraktora, która jest rozliczona z efektu finalnego. Druga możliwość to Time & Material. “Nawiązuję ona do takiego modelu współpracy, w którym klient płaci za faktycznie wykonaną pracę przez kontraktorów na podstawie ich kart pracy. Niesie to za sobą wiele korzyści, gdyż klient ma swobodę, co do zmiany specyfikacji projektu oraz dodania nowych elementów” – mówi Joanna Gasiorek, lider zespołu Antal IT Services.
Jaki model jest korzystniejszy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to do projektu oraz kompetencji dostawcy. Trzeba natomiast znać korzyści obu tych modeli, aby podjąć dobrą decyzję. Największą popularnością cieszy się metoda Fix Price, jednak trzeba uważać na jej pułapki. Bywają sytuacje, w których zamawiający nie jest w stanie zanalizować i wycenić całości projektu przed jego rozpoczęciem i kolejne jego fazy rzutują na coraz to nowe zmiany.
„Klienci również cenią sobie kontrole nad jakością kodu, dlatego w tym wypadku również należałoby rozważyć model T&M. Ponadto trzeba wskazać fakt, iż stawki w opcji Fix Price są znacznie wyższe od rzeczywistych. Firmy zewnętrzne zabezpieczają się w ten sposób co do ewentualnego ryzyka, np. zmian w koncepcji projektu” – wyjaśnia Joanna Gasiorek.
Kiedy wybierać Fix Price?
– kiedy mamy doskonale zdefiniowany zakres oraz harmonogram prac;
– kiedy mamy zaufanego dostawcę, bądź takiego, który posiada świetne rekomendacje z rynku;
– kiedy nie mamy niezbędnych kompetencji do realizacji tego typu projektu oraz nie są one ogólnie dostępne na rynku, a zajmują się nimi specjalistyczne firmy programistyczne.
Kiedy zastosować Time & Material?
– kiedy ciężko jest nam w początkowej fazie zdefiniować zakres, harmonogram i kształt projektu;
– kiedy mamy wewnętrznie doświadczenie i kompetencje, aby kontrolować zakres prac konsultantów pracujących w oparciu o ten model;
– kiedy chcemy mieć większą kontrolę nad jakością prac. Znacznie to obniża koszty, jako że firmy nie dodają dodatkowych kosztów ewentualnego ryzyka do stawek.
W zależności od charakteru projektu oba modele świetnie się sprawdzają – ważne jest, aby wybrać właściwie.
Dziękuję bardzo za ten artykuł. Wikipedia pisze, że “historically when fixed-price contracts are used for innovative new projects with untested or undeveloped technologies, such as new military transports or stealth attack planes, it can and often results in a failure if costs greatly exceed the ability of the contractor to absorb unforeseen cost overruns.” http://getsmall.link/138952b3 Wiem, że wielu deweloperów korzystać z tych umów.
Do rozliczania projektów Fixed Price i Time and Materials polecam Timepot.io Aplikacja służy do ewidencji czasu pracy, a dodatkowo pozwala kontrolować i porównywać opłacalność projektów rozliczanych w różnych walutach i systemach (fixed price/time & materials, stawka godzinowa/stawka miesięczna). Pracuję w tej firmie i ten post można uznać za reklamę, jednak wierzę, że może to być przydatne narzędzie dla wielu firm IT i nie tylko, które rozliczają się w dwóch modelach, o których pisze autor i potrzebują systemu do analizy finansów swoich projektów.