Sztuczna inteligencjaRynek
Zbliża się premiera Operatora – agenta AI od OpenAI
Chodzi o narzędzie AI, które może przejąć kontrolę nad komputerem i wykonywać działania w imieniu użytkownika – m.in. pisać kod, zarejestrować się u dostawcy usług w chmurze czy zarezerwować podróż. O tym systemie agentowym informował już Bloomberg, a według doniesień The Information, jego premiera ma być jeszcze w styczniu br.
Jak poinformował na platformie X Tibor Blaho, inżynier oprogramowania cytowany m.in. przez portal TechCrunch, aplikacja ChatGPT na pulpicie macOS ma ukryte opcje definiowania skrótów dla programu uruchamiającego pulpit do „Toggle Operator” i „Force Quit Operator”.
Poza tym OpenAI miało już dodać na swojej stronie internetowej, odniesienia do Operator/OpenAI CUA (Computer Use Agent), które nie są jeszcze widoczne publicznie. Według Blaho, witryna OpenAI zawiera również niepublikowane jeszcze tabele porównujące wydajność Operatora z innymi tego typu systemami sztucznej inteligencji. Tabele te mogą być jednak wypełnione wartościami zastępczymi. Gdyby jednak liczby byłyby dokładne, sugerowałyby, że Operator nie jest narzędziem niezawodnym.
Według Bloomberga, Operator może przybrać formę narzędzia ogólnego przeznaczenia, które wykonuje zadania w przeglądarce internetowej. Mówi się również, że OpenAI początkowo uruchomi to rozwiązanie w wersji poglądowej dla programistów, za pośrednictwem interfejsu API.
Jednym z powodów długiego cyklu rozwoju Operatora mają być podobno testy bezpieczeństwa. W niedawnym poście na X, współzałożyciel OpenAI, Wojciech Zaremba, skrytykował firmę Anthropic za wypuszczenie agenta, który jego zdaniem, nie posiada zabezpieczeń.
„Mogę sobie tylko wyobrazić negatywne reakcje, gdyby OpenAI wydało podobną wersję” – napisał Wojciech Zaremba.
Warto przypomnieć, że OpenAI zostało skrytykowane przez badaczy sztucznej inteligencji – w tym byłych pracowników – za rzekome zaniedbanie prac nad bezpieczeństwem na rzecz szybkiej produkcji technologii.
Według różnych prognoz, Generatywna AI wkracza obecnie w erę „agentifikacji” – systemy AI przekształcają się z narzędzi realizujących pojedyncze zadania w wyspecjalizowanych, wzajemnie połączonych agentów. Giganci technologiczni reklamują agentów AI jako kolejny wielki przełom w tej technologii. Firma analityczna Markets and Markets prognozuje, że rynek agentów AI może być wart 47,1 miliarda dolarów do 2030 roku.