PracaBranża IT

Znalezienie pracy w branży IT jest trudniejsze niż rok temu – tak uważa 47,6% badanych

Z kolei nawet 45,5% kandydatów i kandydatek w branży IT nie aplikuje na oferty pozbawione informacji o przedziale proponowanego wynagrodzenia – wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs, zebranych w raporcie „Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek IT 2023”. W przypadku osób szukających pracy na stanowiskach wyższego szczebla jest to nawet 64%. Jednym z najczęstszych powodów odrzucenia propozycji pracy jest zbyt długi czas oczekiwania na nią.

Znalezienie pracy w branży IT jest trudniejsze niż rok temu – tak uważa 47,6% badanych

Jak już wspomniano, niemal połowa ankietowanych wskazała, że znalezienie pracy w branży IT jest trudniejsze niż rok temu, a dla 40,2% respondentów sytuacja w stosunku do ubiegłego roku nie uległa zmianie. Co ciekawe, największą różnicę na niekorzyść dostrzegają osoby starające się o pracę w specjalizacjach Project Management oraz Frontend.

Najważniejsze dla kandydatów i kandydatek w IT informacje w ogłoszeniach o pracy to technologie używane i rozwijane w firmie (70,4%) oraz transparentność wynagrodzeń (64%). Ponad połowa przed wysłaniem CV sprawdza też w sieci opinie o potencjalnym pracodawcy (55,4%). Według 80% ankietowanych elementem, którego najczęściej brakuje w ogłoszeniach o pracy, jest informacja o wysokości proponowanego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znalazły się: informacja o etapach rekrutacji, opis możliwości rozwoju, opis zadań i obowiązków, informacja o trybie pracy oraz warunkach i formie zatrudnienia.

“Choć w ostatnich latach sytuacja na rynku rekrutacji IT przyniosła wiele zaskoczeń i zwrotów akcji, oczekiwania kandydatów i kandydatek pozostają bez zmian. Informacja o wysokości wynagrodzenia jest wciąż elementem ogłoszenia, którego najczęściej brakuje aplikującym. Co więcej, nawet 45,5% badanych deklaruje, że nie wysyła CV na oferty bez widełek wynagrodzenia” – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs. “Mamy nadzieję, że firmy, które wahają się, czy transparentność się opłaca, zobaczą, że zatajając zarobki, już na starcie tracą prawie połowę talentów, na co w dobie luki kadrowej nie mogą sobie pozwolić” – dodaje.

Informacja o proponowanym wynagrodzeniu nabiera znaczenia wraz ze wzrostem poziomu doświadczenia kandydatów i kandydatek. Na oferty bez widełek nie aplikuje 16,5% stażystów i stażystek oraz 24,5% osób poszukujących pracy na stanowiskach juniorskich. Wśród kandydatów i kandydatek na stanowiska o średnim doświadczeniu (tzw. mid) jest to już 49,5%, a na stanowiska seniorskie – 64%. Zbyt niskie wynagrodzenie jest najczęstszym powodem odrzucania propozycji pracy w branży IT (59,7%), kolejne miejsca zajmują złe wrażenia wyniesione z rozmowy rekrutacyjnej (57%) oraz zbyt długi czas oczekiwania na ofertę (43,2%).

Warto również dodać, że zaledwie 3,9% badanych deklaruje, że zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. Tylko 19% dostaje ją często, a 33,6% – rzadko. Najbardziej poszkodowane są osoby początkujące, aplikujące na stanowiska juniorskie – aż 42,7% z nich informację zwrotną otrzymuje rzadko.

Osobom kandydującym do pracy w IT często zdarza się również aplikować na stanowiska, których kryteriów nie spełniają lub nie do końca je spełniają. Na stanowisko wymagające wyższego poziomu doświadczenia niż aktualnie posiadane zdarzyło się aplikować 57% kandydatów i kandydatek. “To może świadczyć o niewystarczającej liczbie ofert dla osób na początku kariery, a także o tym, że kandydaci i kandydatki świadomie próbują swoich sił i liczą na elastyczność zatrudniających” – podsumowuje Magdalena Gawłowska-Bujok.

Badanie przeprowadzono w okresie sierpień-październik 2023 metodą CAWI wśród osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat brały udział w procesach rekrutacyjnych na stanowiska związane z IT. W badaniu wzięło udział 1216 kandydatów i kandydatek IT z Polski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *