Biznes

3 kluczowe makrotrendy, które firmy powinny wpisać w swój biznes

Aż 90% polskich firm przyznaje, że przejście procesu transformacji cyfrowej jest niezbędne dla odkrycia przed biznesem nowych możliwości rozwoju, pokazał raport „Przyszłość w erze cyfrowej zmiany”. Te same firmy oceniły jednak skuteczność tych procesów średnio na 70%. Tym, co obniża ich wydajność, ma być m.in. pominięcie kontekstu społecznego i środowiskowego. Jak uniknąć tego błędu i odnieść sukces w zmieniających się warunkach rynkowych?

3 kluczowe makrotrendy, które firmy powinny wpisać w swój biznes

Konsumenci na całym świecie stają się coraz bardziej świadomi. Niestety, wiele firm nie dostrzega tej zmiany. Tracą one w ten sposób kontakt z kluczowymi grupami docelowymi, które wykazują coraz częściej aktywne postawy proekologiczne i wymagają tego samego od biznesu. Co więcej, klienci chcą też wygody użytkowania produktów i korzystania z usług. Oczekują od firm proaktywnego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, a potem wdrażania ich w taki sposób, by były łatwo dostępne.

Z pomocą przychodzą nowe technologie, które adresują te potrzeby i pozwalają firmom poszukiwać innowacji, zwiększać łączność danych i ludzi oraz rozwijać biznes w sposób nie tylko odpowiedzialny społecznie, lecz całkowicie zrównoważony, czyli uwzględniający potrzeby przyszłych pokoleń. I to właśnie w te trzy makro trendy firmy powinny wpisać swój biznes możliwie szybko, jeśli chcą wypłynąć na fali obecnych zmian rynkowych, a nie dać się jej zatopić.

Innowacje pochodzą z wewnątrz

Istnieją zasadniczo dwa powody, dla których przedsiębiorcy poszukują innowacji. Po pierwsze, chcą modyfikować ofertę, maksymalnie dopasowując ją do potrzeb klientów, a przy tym starając się tworzyć nowatorskie rozwiązania pozwalające na wyprzedzanie konkurencji. Po drugie, często poszukują obszarów wewnątrz firmy, które można zoptymalizować dzięki innowacjom – przyczyniając się tym samym na przykład do oszczędności.

Korzyści wynikające z innowacji są dla przedstawicieli biznesu jasne. Niestety często nie wiedzą oni, skąd je pozyskiwać. Pokutuje mit, że należy w tym celu skorzystać z pomocy z zewnątrz. I że prawdziwe innowacje to wyłącznie duże, przełomowe projekty. Okazuje się jednak, że innowacji można, a nawet trzeba poszukiwać wewnątrz organizacji. Wystarczy dać pracownikom przestrzeń na kreatywność i stworzyć warunki wspierające jej rozwój, czytamy w publikacji Cybercom „Zrównoważony cyfrowy rozwój”.

Chmura to nie tylko przechowywanie

Według badania przeprowadzonego przez Oktawave, 52% polskich przedsiębiorstw przeprowadziło lub zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie migrację do chmury. Mamy w tym zakresie jeszcze sporo do zrobienia. Średnia dla świata plasuje się na poziomie ponad 90%. Mamy też sporo do nadrobienia w zakresie zrozumienia prawdziwych korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań chmurowych. Przechowywanie danych to tylko 10% jej faktycznych możliwości.

Z pozostałych szans, jakie daje chmura publiczna, wielu przedstawicieli polskiego biznesu wciąż jeszcze nie zdaje sobie sprawy. Tymczasem nie tylko mogą one przynieść olbrzymie oszczędności dla biznesu (chociażby dzięki funkcjom serverless, czyli budowaniu aplikacji bez konieczności powoływania i zarządzania infrastrukturą serwerową). W połączeniu z potrzebami społeczeństwa, a zatem klientów, które oczekuje łączności na najwyższym poziomie (nie tylko między sobą, lecz także z danymi zbieranymi i przechowywanymi przez coraz więcej urządzeń, od laptopów i telefonów aż po lodówki i pralki), wdrożenie rozwiązań chmurowych może przenieść nasz biznes na nowy poziom.

Myśl o konsekwencjach działań

Biznes na świecie nie ma już wątpliwości – zrównoważony rozwój (sustainability) to kolejny makro trend o bardzo dynamicznie rosnącym wpływie na globalną gospodarkę. Po raz pierwszy w historii biznes zadaje sobie pytania o konsekwencje swoich działań. I nie chodzi wyłącznie o ochronę środowiska.

Świadomi konsumenci oczekują od firm, że ich strategia obejmować będzie to zagadnienie w sposób bardziej kompleksowy, zawierając się między dwiema kluczowymi wartościami: fundamentem społecznym (gwarantującym równy dostęp do zasobów, opieki medycznej, edukacji, a także równe prawa dla wszystkich) oraz dbałością o dobro planety, twierdzą autorzy publikacji „Zrównoważony cyfrowy rozwój”.

Cyfryzacja także i tutaj przychodzi z pomocą, odpowiadając na te potrzeby dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *