PracaSztuczna inteligencjaRynek
5 najpopularniejszych specjalizacji w obszarze AI
Jak wynika z AI Jobs Barometer 2024, raportu przygotowanego przez PwC, przez ostatnią dekadę ponad trzykrotnie wzrosła liczba ofert pracy dla specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jakie specjalizacje są obecnie w cenie i ile można zarobić w AI?
Już w raporcie „AI i rynek pracy w Polsce” z 2023 roku (opracowanym przez Cpl Poland we współpracy z justjoin.it i rocketjobs.pl), nawet 87% badanych pracowników zadeklarowało, że rozwój AI doprowadzi do stworzenia nowych rodzajów pracy, a tym samym nowych stanowisk. Z kolei według raportu “Trendy 2024” grupy Manpower, niemal 60% uczestników rynku pracy uważa, że sztuczna inteligencja oraz rzeczywistość wirtualna będą miały pozytywny wpływ na zatrudnienie w ich organizacjach w najbliższych dwóch latach.
Te rynkowe prognozy zaczynają się potwierdzać. Stanowisk wymagających specjalistycznych umiejętności opartych na sztucznej inteligencji i machine learning’u nieustannie przybywa. W odpowiedzi na ten trend twórcy portalu justjoin.it wprowadzili więc nową kategorię zawodów – Artificial Intelligence & Machine Learning. Pracodawcy będą zatem mogli zamieszczać ogłoszenia na specjalistyczne stanowiska związane z AI, które jednocześnie są jednymi z najatrakcyjniejszych w branży pod względem wynagrodzenia. O jakich specjalizacjach mowa?
5 najpopularniejszych stanowisk w AI
Stanowiska na jakie najczęściej rekrutują firmy w obszarze AI to:
- Data Scientist – specjalista od analizy dużych zbiorów danych, który wykorzystuje modele AI do wyciągania wniosków.
- Data Engineer – tworzy, wdraża i optymalizuje algorytmy AI.
- AI Prompt Engineer – opracowuje precyzyjne zapytania, aby model AI zrozumiał kontekst i dostarczył oczekiwane odpowiedzi.
- Machine Learning Engineer – projektuje i wdraża algorytmy uczenia maszynowego.
- AI Architect – projektuje architekturę systemów opartych na AI, integrując różne technologie, narzędzia i modele AI.
Widełki finansowe na wymienionych stanowiskach wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnio są to kwoty w przedziale 20 000 – 40 000 zł miesięcznie (brutto lub w oparciu o kontrakt B2B) i z pewnością będą rosły. Dane ze wspomnianego raportu AI Jobs Barometer 2024 wskazują, że od 2016 roku na niektórych rynkach, stawki na pozycjach wymagających specjalistycznych kompetencji z obszaru AI wzrosły nawet o 25% Jest to zatem jedna z najbardziej intratnych gałęzi IT i z pewnością jedna z najbardziej przyszłościowych.
“Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja wywiera ogromny wpływ na dzisiejszy rynek pracy i przyspiesza zachodzące na nim zmiany, m.in. wskazując nowe, bardziej opłacalne kierunki rozwoju firm. Prowadzi też do powstawania nowych specjalizacji i zawodów opartych na AI, a zjawisko będzie się tylko pogłębiać. Globalnie już od 2016 roku wzrost liczby miejsc pracy w sektorze Al przewyższa wzrost liczby wszystkich miejsc pracy. W justjoin.it elastycznie odpowiadamy na potrzeby rynku i ułatwiamy pracodawcom dotarcie do najlepszych specjalistów w tym obszarze, a kandydatom znalezienie najbardziej intratnych ofert na rynku” – podsumowuje Piotr Nowosielski, CEO justjoin.it i rocketjobs.pl.