PracaPolecane tematy
5 powodów, dla których warto uzyskać certyfikat ITIL
Certyfikat ITIL (Information Technology Infrastructure Library) jest potwierdzeniem umiejętności menadżerskich w zakresie zarządzania procesami IT. Mówi się, że to przepustka do kariery menadżera w branży IT. Dlaczego warto uzyskać certyfikat ITIL i kto najbardziej skorzysta na jego posiadaniu?
ITIL jest zbiorem najlepszych praktyk wypracowanych w latach 80. przez brytyjską agencję rządową, obecnie zarządzaną przez AXELOS. Certyfikat wydawany przez AXELOS to dokument, który potwierdza, że jego posiadacz zna te praktyki i opanował metodologię. Dlatego to prawda, że jego otrzymanie otwiera wiele dróg. Ale posiadacze certyfikatu często zgadzają się, że trzeba wyczuć odpowiedni moment na ścieżce rozwoju zawodowego, aby podejść do szkoleń ITIL i uzyskać certyfikację.
O certyfikacie ITIL powinny pomyśleć przede wszystkim osoby na stanowiskach menadżerskich, szczególnie niższego stopnia. Dokument ten poświadcza bowiem, że jego posiadacz zna najlepsze praktyki w zakresie zarządzania usługami IT i potrafi to wykorzystać, co otwiera mu drogę do kariery. Osoby z niewielkim doświadczeniem szczególnie skorzystają z wiedzy zawartej w ITIL, pomimo braku praktyki. Szkolenia, które poprzedzają przyznanie certyfikatu, służą bowiem często przede wszystkim uporządkowaniu już posiadanej wiedzy według odgórnie ustalonych wytycznych, ale pozwalają też zdobyć nowe kompetencje.
O certyfikacie ITIL powinny pomyśleć przede wszystkim osoby na stanowiskach menadżerskich, szczególnie niższego stopnia. Dokument ten poświadcza bowiem, że jego posiadacz zna najlepsze praktyki w zakresie zarządzania usługami IT i potrafi to wykorzystać, co otwiera mu drogę do kariery. Osoby z niewielkim doświadczeniem szczególnie skorzystają z wiedzy zawartej w ITIL, pomimo braku praktyki. Szkolenia, które poprzedzają przyznanie certyfikatu, służą bowiem często przede wszystkim uporządkowaniu już posiadanej wiedzy według odgórnie ustalonych wytycznych, ale pozwalają też zdobyć nowe kompetencje. Istniej pięć powodów, dla których warto zainteresować się certyfikatem.
1. Łatwość w komunikacji z innymi menadżerami IT
W pracy w IT ważna jest precyzja. Dotyczy to również komunikacji. Ponieważ certyfikat ITIL gwarantuje, że jego właściciel zapoznał się ze zbiorem najlepszych praktyk w zakresie zarządzania w branży IT, specjalista ITIL jest w stanie porozumieć się z łatwością z innymi osobami posiadającymi taki dokument. Ryzyko niespójności w zakresie terminologii fachowej w zasadzie wówczas nie istnieje. Certyfikat ITIL gwarantuje, że posiadającą go osoby będą mówić “tym samym językiem”, niezależnie od kultury, z której się wywodzą, ani kultury ich organizacji, jeśli mówimy o menadżerach reprezentujących kilka różnych firm, czy innych czynników. To ważne w przypadku pracy w środowisku międzynarodowym, co w branży IT nie jest rzadkością. Nieporozumienia potrafią być frustrujące. Dzięki ITIL można ich uniknąć.
2. Wyższe wynagrodzenie
Kandydaci posiadający certyfikat ITIL są obecnie bardzo pożądani na rynku pracy. Działy dużych firm IT powitają ich z otwartymi rękami. Stawia to takich menadżerów w lepszej pozycji podczas negocjacji warunków zatrudnienia. W zależności od stopnia uzyskanych kwalifikacji, specjalista ITIL może dzięki certyfikatowi zarabiać nawet 25% więcej niż osoby bez takiego dokumentu.
3. Warunek otrzymania awansu
Coraz częściej posiadanie certyfikacji ITIL nie będzie jedynie argumentem za podniesieniem wynagrodzenia, lecz za tym, aby w ogóle rozpatrywać kandydaturę danej osoby. Dotyczy to szczególnie w przypadku certyfikatów I i II stopnia. Podobnie, jak przedstawiciel handlowy nie znajdzie raczej pracy bez prawa jazdy, tak menadżer IT może mieć problem ze znalezieniem pracy na stanowisku seniorskim. Na zachodnich rynkach pracy ten trend już jest mocno widoczny. W Polsce zapewne minie jeszcze kilka lat, aż certyfikat ITIL rzeczywiście stanie się przepustką do kariery. Ale już teraz rekruterzy przychylniej patrzą na kandydatów posiadających wiedzę z zakresu tej metodologii.
4. Międzynarodowa kariera
O ile dyplom uzyskany w wyniku studiów często traci nieco na znaczeniu za granicą (nie dotyczy to wprawdzie absolwentów najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, ale takich uczelni jest najwyżej kilkadziesiąt), to już certyfikat ITIL jest uznawany wszędzie. Kto raz został ekspertem w zakresie metodologii ITIL i posiada dokument wydany przez AXELOS, będzie mógł z łatwością znaleźć pracę za granicą i rozwijać karierę globalnie. To ważny argument w czasach, kiedy coraz więcej osób myśli o pracy poza granicami Polski – takiej, która daje szersze możliwości rozwoju.
5. Usprawnienie pracy
Metodologia ITIL pomaga ustrukturyzować procesy w dziale IT, począwszy od reakcji na zgłoszoną awarię, a skończywszy na realizacji zamówienia. Pozwala to wyeliminować chaos przy użyciu najlepszych, bo przetestowanych przez wiele organizacji na całym świecie praktyk. Dzięki temu łatwiejsza jest praca menedżera IT, co jemu samemu przynosi większą satysfakcję z wykonywanych zadań i uwalnia czas. Po co wynajdywać koło na nowo? Wystarczy opanować metodologię, która uchodzi za uniwersalną i korzystać z niej w codziennej pracy, będąc wydajniejszym i bardziej zadowolonym z osiąganych efektów.
Szymon Bałchan, Senior Operations Manager w Capgemini
WIdze jak to dziala w Szwecji ITIL to tylko nazwa.Niby wymagany a tak naprawde pusty slogan.Njalepsze praktyki?Chyba dla menadrzerow bez wyobrazni.ITIL=Korporacyjny belkot