Elektronika użytkowaRynek
5 trendów w branży mobile na 2023 rok
Telefony komórkowe pomagają nam planować zadania, wytyczają drogę do celu, informują o niebezpieczeństwach, dostarczają rozrywki i umożliwiają komunikację. Wraz z ich rosnącymi możliwościami, rośnie również zapotrzebowanie na dane mobilne oraz energię elektryczną potrzebną do obsługi komórek, aplikacji i serwerów, które są kluczowym elementem infrastruktury. Technologiczny wyścig zbrojeń napędzają już więc nie tylko producenci telefonów, ale również dostawcy infrastruktury. Jakimi trendami będzie żyła branża mobile w 2023 roku?
1.Składane i elastyczne wyświetlacze
Możemy zaobserwować coraz więcej urządzeń mobilnych z elastycznymi i składanymi wyświetlaczami, a trend ten prawdopodobnie będzie kontynuowany w nadchodzących latach. Urządzenia te oferują większą wszechstronności i wygodę, umożliwiając użytkownikom łatwe przełączanie się między aplikacjami w zależności od potrzeb. Składane telefony często oferują większą powierzchnię wyświetlacza, kiedy jest potrzebna, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych parametrów w momencie, kiedy telefon jest złożony. To właśnie tę elastyczność coraz częściej doceniają użytkownicy. Składane telefony bez wątpienia będą hitem 2023 roku.
2. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
Urządzenia mobilne stają się coraz bardziej inteligentne, dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W najbliższych latach możemy spodziewać się szerokiej gamy nowych aplikacji i usług wykorzystujących tę technologię. Wirtualni asystenci, wydawanie poleceń głosowych czy aplikacje generujące dowolne zdjęcia na życzenie, to zaledwie początek możliwości sztucznej inteligencji w naszym telefonie.
3. Integracja z Internetem rzeczy
Urządzenia mobilne są coraz częściej wykorzystywane jako centralny hub do łączenia się i kontrolowania innych urządzeń w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Inteligentne sensory sterujące ruchem, monitorowanie stanu powietrze, podlewanie zieleni miejskiej w zależności od pogody, zarządzanie zużyciem energii przez latarnie miejskie, to tylko jedne z wielu usprawnień, które umożliwi sieć do zarządzania danymi w chmurze. Możemy spodziewać się kontynuacji tego trendu w najbliższych latach, kiedy to coraz więcej rozwiązań IoT będzie podłączonych i dostępnych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
4. Zwiększone wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
Technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) są już wykorzystywane w wielu aplikacjach i możemy spodziewać się ich szerszego przyjęcia w nadchodzących latach. Snapchat, Pokemon Go czy Google Street View, wszystkie korzystają z możliwości mieszania świata realnego z możliwościami świata wirtualnego. Z każdym rokiem przybywa aplikacji, które ułatwiają codzienność jak: dekorowanie wnętrza domu czy przystosowanie do konkretnego zawodu w wirtualnej symulacji. Urządzenia mobilne będą prawdopodobnie odgrywać główną rolę w rozwoju i wykorzystaniu aplikacji VR i AR w 2023.
5. Łączność 5G
Rozwój wszystkich wymienionych technologii będzie potrzebował szybkiego internetu obsługującego terabajty danych. Z pomocą może przyjść technologia 5G, której znaczenie dla branży mobilnej z każdym rokiem rośnie. Z biegiem czasu możemy spodziewać się większej gamy nowych urządzeń mobilnych i aplikacji, które wykorzystują większe prędkości i mniejsze opóźnienia oferowane przez sieci 5G.
“W przypadku 5G można wymienić 3 fundamentalne filary, które mają polepszyć nasze cyfrowe społeczeństwo. Pierwszym z nich jest udoskonalona mobilna łączność szerokopasmowa (eMBB). Rozwój serwisów takich jak TikTok, wideo na życzenie oraz platform streamingowych spowodował to, że potrzebujemy szerszych “autostrad”, którymi w danej jednostce czasu możemy przepuścić więcej pojazdów, jakimi są pakiety danych” – tłumaczy Maciej Nikiforuk, Software Engineer w firmie Tietoevry, która rozwija rozwiązania dla branży mobilnej. “Drugim filarem jest masowa komunikacja typu maszynowego (mMTC). Chodzi o to, żebyśmy byli w stanie obsłużyć do 1 000 000 urządzeń/km^2. Dużą rolę będą odgrywać tanie i energooszczędne urządzenia IoT jak np. różnego rodzaju zdalne czujniki kontrolujące procesy w fabrykach. Z kolei ostatnim filarem są niskie opóźnienia i niezawodność łącza (URLLC). Dlatego też 5G ma docelowo zapewniać opóźnienia poniżej 10 ms” – podsumowuje.