Programowanie
7 branż, w których znajdziesz pracę jako początkujący programista
Coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie i rozpoczęcie kariery w działach IT organizacji z różnych sektorów rynku. W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie specjalistów IT, w tym zwłaszcza programistów? W firmach z jakiego sektora najlepiej rozpocząć swoją karierę? Gdzie czeka praca dla początkującego programisty? W jakiej branży znajdziemy oferty pracy dla programisty?
Niemal każdy sektor rynku potrzebuje programistów, a ofert pracy nieustannie przybywa. Programista decydując się na nowe miejsce pracy, powinien jednak przede wszystkim przeanalizować dostęp do innowacyjnych i zaawansowanych technologii, jakie oferuje firma. Pozwoli mu to na ciągły rozwój umiejętności, który jest istotny zwłaszcza na początku kariery. Istotny jest też fakt, aby firma zapewniła nam udział w ciekawych projektach z różnych obszarów biznesowych.
Coraz częściej pracodawcy decydują się na współpracę z firmami szkoleniowymi, które kształcą przyszłych programistów. Po zakończeniu kursu firma wybiera najlepszych kursantów i zaprasza ich na rozmowę rekrutacyjną. Praca dla początkujących programistów jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.Firmy kuszą najlepszych specjalistów wysokimi zarobkami oraz licznymi benefitami. Do tego osoby, które dopiero rozpoczynają karierę, mogą często liczyć na pomoc doświadczonych specjalistów, co pozwala na spokojne wdrożenie się w projekty oraz nabycia wiedzy odnośnie tego jak zostać dobrym programistą. W jakiej branży jest najwięcej ofert pracy dla programisty?
infoShare Academy stawia na intensywną i praktyczną naukę programowania od podstaw. Kadra trenerów infoShare Academy to doświadczeni praktycy oferujący edukację w nowoczesnym systemie nauczania w modelu ALS (Accelerated Learning System), który pozwala na szybkie przyswojenie narzędzi, technik i języków programowania. Akademia ściśle współpracuje z firmami zatrudniającymi programistów, dzięki czemu dla 70% absolwentów znajduje się praca w IT dla początkujących.
Sektor IT
Oczywiście oferty pracy dla programistów w największej ilości znajdziemy w firmach z sektora IT. Rozwój technologii i takich pojęć, jak: Internet of Things, cyberbezpieczeństwo, czy wirtualna rzeczywistość, powodują, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2020 blisko 25% zadań wykonywanych do tej pory przez pracowników fizycznych i umysłowych będzie wykonywana przez roboty. Wspierane będą też przez rozwiązania powiązane z nowymi technologiami, Big Data oraz sztuczną inteligencję, w tym Machine Learning. Już obecnie na polskim rynku brakuje 50 tys. specjalistów IT, a liczby te będą nieustannie rosnąć. Specjaliści IT w Polsce są wciąż potrzebni.
Bankowość
Banki – wobec rosnącej liczby fuzji i przejęć, rosnącej konkurencji na rynku i wymagań ze strony klientów – muszą w błyskawicznym tempie podejmować strategiczne decyzje biznesowe. Stąd konieczne jest inwestowanie w rozwiązania, które w kompleksowy sposób umożliwią wsparcie wielu istotnych procesów w ich działalności. Dzięki pracy programistów i specjalnym aplikacjom, banki mogą zbudować kompleksową informację o kliencie i np. poznawać jego potrzeby w czasie rzeczywistym. Odpowiednie aplikacje mogą – na podstawie analizy trendów użycia produktu lub usługi – dostosować odpowiedni komunikat, który pozwoli reagować na zmieniające się zachowania grupy odbiorców.
Banki dzięki nowym rozwiązaniom mogą w kompleksowy sposób wspierać wiele istotnych procesów w ich działalności. Dzięki pracy programistów i specjalnym aplikacjom, banki mogą zbudować kompleksową informację o kliencie i np. poznawać jego potrzeby w czasie rzeczywistym. Odpowiednie aplikacje mogą – na podstawie analizy trendów użycia produktu lub usługi – dostosować odpowiedni komunikat, który pozwoli reagować na zmieniające się zachowania grupy odbiorców.
Telekomunikacja
Sektor telekomunikacyjny jest jednym z najbardziej konkurencyjnych na rynku. Dlatego firmy na nim działające czerpią garściami z nowoczesnych technologii. W przypadku sprzedaży i marketingu istotną kwestię odgrywa geomarketing. Dzięki zastosowaniu odpowiednich interfejsów w oprogramowaniu możliwe jest wykorzystanie informacji geograficznej i łączenie jej z pozostałymi danymi o kliencie, którymi dysponuje operator. Istotne są również narzędzia wspierające obsługę klientów w czasie rzeczywistym, oferujące wybór optymalnej decyzji biznesowej. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie efektywnych kanałów komunikacji. Programiści będą niezwykle przydatni przy obsłudze i tworzeniu takiego oprogramowania.
Agencje interaktywne
Dość popularnym miejscem wśród front-end developerów jest praca w agencji interaktywnej lub reklamowej. Charakterystyczne dla tego miejsca pracy jest bardzo intensywne tempo realizacji zleconych zadań. Daje to jednak możliwość realizowania różnorodnych i ciekawych projektów dla wielu klientów, co może przełożyć się na stworzenie ciekawego portfolio. Do zadań programisty w takiej agencji należą m.in.: projektowanie zaawansowanych systemów webowych, rozbudowa istniejących aplikacji webowych, wdrażanie nowych rozwiązań czy opracowanie dokumentacji do tworzonego oprogramowania.
Software house
Innym częstym miejscem pracy programistów są firmy, które tworzą oprogramowanie na potrzeby innych organizacji. Plusem pracy w nich – podobnie, jak w przypadku pracy w agencji interaktywnej – jest możliwość działania przy wielu projektach. Co ważne, software house daje możliwość dostępu do najnowocześniejszych technologii i tworzenia coraz to bardziej rozwiniętych projektów, ponieważ to rozwój oprogramowania jest tutaj najważniejszy. Dla głodnych wiedzy i młodych programistów może to być interesujący początek i możliwość zdobycia bardzo cennego doświadczenia.
Dość popularnym miejscem wśród front-end developerów jest praca w agencji interaktywnej lub reklamowej. Charakterystyczne dla tego miejsca pracy jest bardzo intensywne tempo realizacji zleconych zadań. Daje to jednak możliwość realizowania różnorodnych i ciekawych projektów dla wielu klientów, co może przełożyć się na stworzenie ciekawego portfolio. Do zadań programisty w takiej agencji należą m.in.: projektowanie zaawansowanych systemów webowych, rozbudowa istniejących aplikacji webowych, wdrażanie nowych rozwiązań czy opracowanie dokumentacji do tworzonego oprogramowania.
Sektor e-commerce
Branża e-commerce w Polsce znajduje się w fazie dynamicznych zmian. Niezwykłe ilości danych, który codziennie dostarczają klienci nie są w pełni wykorzystywane przez przedsiębiorców, a tymczasem wśród gromadzonych informacji znaleźć możemy rozwiązania, dzięki którym biznes stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny i lepiej dostosowany do rynku. Stąd duże zapotrzebowanie na usługi programistyczne i programistów, którzy zajmują się takimi zadaniami jak: opracowywanie nowych funkcjonalności i rozwój już istniejących rozwiązań, udział we wszystkich fazach powstawania produktu (od analizy, przez projektowanie i kodowanie, po same testy), czy przygotowanie dokumentacji projektowej.
Ochrona zdrowia
Już od kilku lat służba zdrowia przechodzi w Polsce rewolucję IT. Zwłaszcza placówki medyczne w prywatnym sektorze stosują coraz nowocześniejsze systemy, które mają za zadanie usprawnić obsługę pacjentów. W systemach informatycznych wykorzystywanych w służbie zdrowia kluczową sprawą jest możliwość wymiany danych pomiędzy ośrodkami medycznymi i to ona może okazać się kluczem do sukcesu. Do tego od połowy 2018 r. mają zniknąć papierowe zwolnienia L4. Aby ten projekt miał szanse powodzenia, muszą powstać odpowiednie systemy i aplikacje, które umożliwiają wymianę danych. Z pewnością specjaliści z IT odegrają tutaj jedną z kluczowych ról.
Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy