Przedstawiciele Google zapowiedzieli dalszą rozbudowę infrastruktury wykorzystywanej na potrzeby świadczenia usług w modelu cloud computing. Platforma Google Cloud zostanie wkrótce rozszerzona o pięć nowych regionów. Plany inwestycyjne Google zakładają też m.in. budowę trzech nowych, podmorskich kabli komunikacyjnych.
Z oficjalnego, opublikowanego w blogu Google oświadczenia dowiadujemy się, że koncern jeszcze w tym kwartale zamierza oficjalnie uruchomić swoje uruchomić dwa kolejne regiony usługi Google Cloud – Montreal oraz Holandia. Później – w niesprecyzowanym na razie momencie – ruszyć mają regiony Los Angeles, Finlandia oraz Hong Kong. Na tym zresztą ambicje Google się nie kończą, firma już teraz zapowiada uruchamianie kolejnych regionów, choć żadnych informacji na temat ich lokalizacji na razie nie podano.
W przyszłym roku oficjalnie oddane do użytku mają zostać także trzy podmorskie łącza komunikacyjne, które znajdą zastosowanie na potrzeby usług Google Cloud. Będą to:
• Curie, nazwane na cześć Marii Curie-Skłodowskiej prywatne łącze pomiędzy Chile z Los Angeles – mają z niego korzystać klienci Google z całego regionu Ameryki Łacińskiej,
• Havfrue, należące do konsorcjum firm (Google, Facebook, Aqua Comms oraz Bulk Infrastructure) łącze między USA oraz Danią i Irlandią,
• HK-G (Hong Kong-Guam), należące do konsorcjum firm Google, RTI-C oraz NEC łącze pomiędzy kluczowymi węzłami komunikacyjnymi w Azji.
Wymienione wyżej łącza znajdują się obecnie na etapie projektowania i budowy. Przedstawiciele Google poinformowali przy okazji, że firma na obecnym etapie zainwestowała w 11 takich połączeń komunikacyjnych (część z nich już działa lub powstaje, część jest dopiero planowana). Zapowiadane inwestycje mają na celu zwiększenie wydajności i stabilności infrastruktury sieciowej Google. Co ciekawe, według niektórych wyliczeń obsługuje ona nawet 25% światowego ruchu internetowego.
Do tej pory inwestycje w infrastrukturę chmurową Google pochłonęły ok. 30 mld USD. Przedstawiciele firmy podkreślają również, że koncern Google był pierwszym przedsiębiorstwem z branży technologicznej, które – dekadę temu – zaangażowało się w budowę podmorskich łączy komunikacyjnych.