BiznesCDOPolecane tematy
SAP Business One wsparciem w cyfrowej transformacji sektora MSP
Nowe możliwości biznesowe wynikające z digitalizacji kluczowych procesów nie omijają sektora MSP. Dzięki nowym technologiom oraz za sprawą małej inercji biznesu małe i średnie organizacje mogą z powodzeniem rywalizować z nawet największymi graczami. Okazją do poznania możliwości modernizacji biznesu w sektorze MSP w oparciu o rozwiązania SAP był tegoroczny cykl konferencji SAP Business One Roadshow.
Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać funkcjonalności systemu SAP Business One, możliwości platformy SAP HANA w kontekście specyfiki sektora MSP, a także – przykłady wdrożeń oraz dobre praktyki, którymi dzielili się eksperci firmy Supremis, złotego partnera SAP. SAP Business One Roadshow był też okazją do poznania trendów związanych z technologiami wspierającymi zmiany biznesowe sektora MSP. Obecnie IT nie tylko pomaga w biznesie, ale odpowiada także za jego konkurencyjność, a decyzja o wyborze rodzaju wsparcia technologicznego staje się już koniecznością. Spotkania z cyklu SAP Business One Roadshow mają na celu pokazanie małym i średnim firmom pomysłów na prowadzenie biznesu oraz zachęcenie ich do przeprowadzenia transformacji cyfrowej przy pomocy konkretnych funkcjonalności rozwiązania SAP Business One. To także dobra okazja by podpowiedzieć przedsiębiorcom na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o najbliższe zmiany w przepisach prawnych.
Po konferencjach w Krakowie i Rzeszowie, 28 maja br. Roadshow dotarł do Warszawy. Stołeczne spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dyrektora wsparcia sprzedaży w SAP, Tomasza Niebylskiego, który przedstawił strategiczne priorytety przedsiębiorstw w dobie cyfryzacji – ekspert SAP mówił zatem o konsumentocentryczności (budowaniu doświadczenia klienta), konieczności przestawienia się na indywidualne dopasowywanie oferty (Segment Of One), cyfrowym łańcuchu dostaw, usługowości i nowych modelach biznesowych. Zaprezentowano również przykłady rozwiązań dotyczących sztucznej inteligencji – np. wykorzystywania chatbotów w miejsce usług call center. „Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie traktować klientów jako masę. Klientów cechuje dziś wysoka świadomość, są wymagający i jeśli tylko oferta nie będzie dostosowana do ich potrzeb, zrezygnują z zakupu. W szczególności dotyczy to nowego pokolenia – tzw. generacji Y” – podkreślał Tomasz Niebylski.
Podczas prezentacji pokrótce przedstawiono również strategię SAP dla małych i średnich firm. „Mamy wizję, która pozwala przygotować ofertę dla firmy z każdego segmentu. Małe i średnie firmy znajdują się w głównym obszarze naszego zainteresowania i właśnie dla nich mamy przygotowane rozwiązanie SAP Business One” – dodał Tomasz Niebylski. Wśród najważniejszych zalet rozwiązania SAP Business One przedstawiciel firmy SAP wymienił: elastyczną i szybka opcję wdrożenia (trwającego średnio 3 miesiące), łatwą integrację i użycie w różnych środowiskach biznesowych oraz stosunkowo krótki czas do uzyskania wartości. Tomasz Niebylski mówił również o zasadach dostosowania systemu do zmieniających się przepisów prawnych oraz mapie rozwoju systemu w perspektywie kolejnych 5 lat.
Innowacyjny system potrafi wywindować biznes
O tym w jaki sposób certyfikowane rozwiązania firm Dell i SUSE ułatwiają proces migracji systemu SAP Business One do platformy SAP HANA mówili również Dominik Themerson, Regional Business Development Manager HCI Sales CEE w firmie Dell EMC oraz Marcin Madey, Country Manager SUSE i Micro Focus w Polsce. Eksperci zgodnie zwracali uwagę, że platforma HANA może być z powodzeniem wykorzystywana w połączeniu z innymi rozwiązaniami. Ostrzegali jednak przed nadmiernie złożonymi projektami. „Zacznijmy od małych kroków, rośnijmy razem z narzędziami informatycznymi. Zacznijmy od małych rozwiązań, aby z czasem realizować wyższe cele” – radził Dominik Themerson. Podczas prezentacji przywołał on również dane mówiąc o tym, iż nawet trzy czwarte firm opiera swoje procesy produkcyjne na przestarzałych systemach informatycznych, ponieważ informatycy boją się nowych rozwiązań i uważają, że jeśli wszystko funkcjonuje, to zmiany są niepotrzebne.
Zdaniem ekspertów takie myślenie naraża organizację na niebezpieczeństwo w postaci nieplanowanych przestojów w produkcji czy wręcz wycieki danych. ”SAP Business One możemy dostosować do każdej branży i obudować dowolnymi technologiami. I to jest właśnie system innowacyjny. Taki, który potrafi wywindować firmę ponad inne organizacje, a poprzez narzędzia integracyjne pozwolić jej przejść na poziom wyżej, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania” – podkreślał z kolei Konrad Gruchała, programista SAP z firmy SUPREMIS. Zaprezentował on działanie platformy SAP Leonardo, która dzięki połączeniu inteligentnych technologii pozwala na optymalizacje procesów w firmie. Konrad Gruchała przedstawił również praktyczne przykłady w jaki sposób rozwiązania informatyczne (min. związane z IoT czy Big Data) popychają firmy do rozwoju biznesowego. Takim przykładem jest wykorzystująca różnego rodzaju czujniki aplikacja, która w oparciu o rozwiązania SAP Business One oraz SAP Leonardo jest w stanie na bieżąco dopasować ofertę dla klienta, który akurat znajduje się w sklepie.
Warto wejść w chmurę
Przedstawiciele firmy SUPREMIS zaprezentowali również zalety wdrożenia SAP Business One w chmurze obliczeniowej. Według nich, przede wszystkim ze względu na łatwość dostępu, optymalizację kosztów, skalowalność i przyjazne zarządzanie, na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm. „Chmura, w której pracuje SAP Business One posiada wszystkie systemy ISO, które gwarantują bezpieczeństwo na najwyższym, światowym poziomie” – zapewnił Tomasz Niemiec, dyrektor IT w firmie SUPREMIS.
Model chmury obliczeniowej ułatwia też bieżące dostosowywanie oprogramowania do zmieniających się potrzeb lub uwarunkowań prawnych. I tak, w latach 2012-2014 Polska wprowadziła 56 razy więcej regulacji prawnych niż Szwecja. Niedawne zmiany jak choćby RODO czy konieczność przesyłania e-deklaracji, stają się sporymi wyzwaniami dla rozwiązań informatycznych. Polska jest pod tym względem jedną z najtrudniejszych lokalizacji SAP na świecie. Z kolei, w 2020 roku w Polsce zacznie obowiązywać e-paragon – potwierdzenie transakcji będzie cyfrowo wysyłane na adres e-mail, a pierwsza objęta tym programem będzie branża motoryzacyjna. Także w przyszłym roku ma zostać wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK, który zastąpi plik JPK_VAT i deklarację VAT. Zdaniem przedstawicieli firmy SUPREMIS w związku z tego typu zmianami warto dysponować systemem, który będzie w stanie szybko zareagować na wszelkie nowe regulacje prawne. Wedle zapowiedzi system SAP Business One jest na bieżąco dostosowywany do lokalnych wymogów prawnych, co daje klientom taką gwarancję.
Podczas konferencji SAP Business One Roadshow nie zabrakło przykładów zrealizowanych już wdrożeń oprogramowania SAP Business One. Omówiono m.in. projekt zrealizowany w firmie Schomburg Polska, producenta i dystrybutora specjalistycznej chemii budowlanej. Wśród realnych korzyści płynących z zastosowania SAP Business One i platformy SAP HANA w firmie Schomburg Polska wskazano m.in. na usprawnienie i możliwość bieżącego monitorowania procesów, sprawną analitykę, a także możliwość tworzenia własnych raportów oraz integrację – od przenoszenia danych do Excela i obsługi rachunków bankowych po pełną integrację danych z poprzedniego systemu. Przedstawiciele firmy Schomburg Polska chwalili też działanie kreatora MRP na potrzeby planowania produkcji i zakupów.