Rynek

Pierwsze Cisco Innovation Days zakończone

W dniach 1-2 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Cisco Innovation Days –najciekawszych polskich start-up’ów z inżynierami Cisco Systems Polska.

Zaczęło się od prezentacji Krzysztofa Kowalczyka, Partnera w HardGamma Ventures, który doradzał na co zwrócić uwagę przy zakładaniu firmy oraz podejściu do inwestycji w start-up’y funduszy takich, jak HardGamma Ventures. Stwierdził m.in., że przed zwróceniem się o dofinansowanie warto jest mieć już działający prototyp, przetestowany na grupie pierwszych użytkowników. W sam pomysł nikt dziś już nie inwestuje. Tym bardziej, że aż 75% firm nie zwraca zainwestowanego kapitału funduszowie venture capital.

Jeśli zaś ktoś chce starać się o dofinansowanie w ramach projektu Kickstarter (kilka prezentujących się na Cisco Innovation Days start-up’ów ma takie plany), warto – zdaniem Krzysztofa Kowalczyka – wcześniej otworzyć firmę w stanie Delaware. Można to co prawda samemu w kilka godzin zrobić przez Internet, ale – jego zdaniem – lepiej wynająć miejscowych prawników, dzięki czemu uniknie się potencjalnych problemów.

Dlaczego zaś stan Delaware jest polecany do założenia firmy? „Mają tam najbardziej liberalne przepisy w USA, większość firm działa zgodnie z prawem tego stanu, więc i większość amerykańskich prawników najlepiej zna te przepisy, a dzięki temu ich usługi są tańsze” – doradza Krzysztof Kowalczyk.

Po jego prezentacji każdy z zaproszonych przez Cisco start-upów prezentował dotychczasowe osiągnięcia, demonstrował innowacyjne rozwiązania i opowiadał o trudach przechodzenia z fazy koncepcji do fazy realizacji pomysłu. W pierwszej edycji Cisco Innovation Days wzięły udział firmy: Robotics Inventions, Mechatronix, i3D, CSTM, Billon, Intelclinic, Materialination i AeroBrains.

Są to firmy, których produkty osiągają już sukcesy i takie, które dopiero zaczęły swój biznes. Z jednej strony całkiem doświadczeni przedsiębiorcy, z drugiej – studenci, których projekty zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach.

W spotkaniu wzięli też udział inżynierowie Cisco – specjaliści w dziedzinie sieci, a także osoby odpowiedzialne w tej firmie za rozwój nowego biznesu, poszukujące produktów, aplikacji, modeli komercyjnych, które mogą być komplementarne z portfolio Cisco.

Chcemy, aby spotkania w ramach Cisco Innovation Days stały się cykliczne i były platformą do wymiany doświadczeń, wzajemnych inspiracji i dyskusji o nietuzinkowych zastosowaniach technologii w naszym życiu prywatnym i biznesie” – mówi Konrad Napieralski, dyrektor ds. rozwoju rynku i innowacji w Cisco Systems Polska. „Polacy są narodem bardzo innowacyjnym a w polskich start-upach drzemie ogromny potencjał. Jako Cisco uważnie przyglądamy się wszystkim innowacyjnym przedsięwzięciom i szukamy synergii pomiędzy nimi, a naszymi działaniami, poprzez które realizujemy wizję Internetu Wszechrzeczy, czyli sieci łączącej ludzi, przedmioty, dane i procesy” – dodał.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *