Branża ITPracaRynek

Polskie spółki IT w prestiżowym rankingu Financial Times

Brytyjski dziennik Financial Times ogłosił coroczny ranking tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie. Wśród nich znalazło się 31 przedsiębiorstw pochodzących z Polski, z których ponad połowa działa w obszarze nowoczesnych technologii. O sukcesie polskiej branży IT świadczy piąta lokata wrocławskiej spółki giełdowej Spyrosoft, której przychody w latach 2016-2019 wzrosły aż o 14783,8%. Należy jednak dodać, że w poprzednim roku do rankingu zakwalifikowało się więcej, bo 44 firmy z Polski.   

Polskie spółki IT w prestiżowym rankingu Financial Times
Konrad Weiske i Tomasz Bienkiewicz ze Spyrosoft

Ranking Financial Times powstał na bazie porównania tempa wzrostu przychodów firm z 33 europejskich krajów, w latach 2016-2019. Tegoroczna edycja rankingu FT1000, przyniosła jednak zmienione zasady uczestnictwa. Do zestawienia mogły zakwalifikować się firmy, które w 2016 roku wygenerowały minimum 100 tys. euro przychodu, a na koniec 2019 roku wynik ten nie mógł być niższy niż 1,5 mln euro. W dodatku w zestawieniu nie mogą występować firmy powiązane ze sobą kapitałowo. Nowe reguły mogły więc wpłynąć na globalną liczbę spółek z Polski, które zakwalifikowały się do rankingu.

Spyrosoft rozwija się i zatrudnia coraz więcej programistów

Z zestawienia Financial Times wynika, że najszybciej rozwijające się technologiczne spółki z Polski to: Spyrosoft, ITDS Poland oraz Noctuai (do końca lipca 2021 roku działająca pod marką Semantive). „Cieszymy się z tego prestiżowego wyróżnienia i szukamy nowych programistów do kolejnych projektów” – powiedział Konrad Weiske, prezes spółki Spyrosoft. Okazuj się, że tylko w styczniu i lutym tego roku firma zdążyła zatrudnić 57 specjalistów IT – seniorów, liderów technicznych, architektów, a także ,,tradycyjnych’’ ekspertów od Javy i innych obszarów.

„Pracuje dla nas blisko sześciuset specjalistów, a do nowych kontraktów poszukujemy inżynierów IT w wielu specjalnościach, szczególnie zajmujących się obszarem DevOps oraz językiem Kotlin” – wskazuje Agata Orlik, dyrektor ds. rekrutacji w Spyrosoft. „Zatrudniamy obecnie programistów do projektów w Niemczech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i w Polsce, a ich rozpiętość tematyczna, np. Internet Rzeczy czy rozwiązana chmurowe przyciągają do nas nowe osoby” – dodaje.

Spyrosoft zatrudnia także juniorów, czyli młodych informatyków tuż po studiach, ale ze względu na niewielkie doświadczenie, muszą oni przejść dodatkowe szkolenia. „Dla nich powołujemy Akademię Spyrosoft, która będzie doszkalać specjalistów w najbardziej pożądanych segmentach IT” – zdradza Konrad Weiske.

Jak poinformował zarząd spółki, w czwartym kwartale 2020 roku Grupa Spyrosoft pozyskała 5 nowych klientów w bardzo różnych branżach: automotive, HR, media i rozrywka oraz technologicznej. Także w ostatnim kwartale minionego roku Grupa odnotowała znaczące wzrosty przychodów we wszystkich swoich spółkach i wypracowała zysk na poziomie blisko 2,2 mln zł.

Białostocki TenderHut – weteran zestawienia FT1000

Po raz czwarty z rzędu w zestawieniu FT1000 pojawiła się Grupa Kapitałowa TenderHut z Białegostoku. Spółka awansowała w stosunku do ubiegłorocznego rankingu o 62 pozycje plasując się na 565 miejscu w całym zestawieniu i na 13 wśród polskich spółek IT. „Ujęcie w rankingu FT1000 jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. TenderHut jest coraz większą spółką i cały czas utrzymuje dynamiczne tempo wzrostu. To dla mnie powód do dumy” – skomentował Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Białostocka spółka planuje w tym roku debiut na rynku New Connect. „Naszym celem jest rozwój na skalę globalną i z roku na rok skutecznie go realizujemy, mimo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Dziś, kiedy jesteśmy w przededniu wejścia na giełdę, chcemy jeszcze więcej, ponieważ zarówno możliwości zespołu, jak i potencjał rynku wskazują na to, że nasza grupa może dołączyć do największych graczy technologicznych w Polsce” – powiedział Robert Strzelecki.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku w zestawieniu FT1000 pojawiła się także spółka córka wchodząca w skład grupy TenderHut. SoftwareHut zajął wówczas pierwsze miejsce wśród polskich technologicznych spółek i 33. w ogólnym zestawieniu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *