Rosnąca inflacja oraz wyższe koszty energii i paliwa wywierają presję na dochody rozporządzalne konsumentów, wpływając na wydatki na produkty elektroniczne, w tym komputery i smartfony. W efekcie, jak zakładają zrewidowane prognozy Gartnera, globalny wzrost sprzedaży półprzewodników spowolni w 2022 roku, a w przyszłym roku spadnie o 2,5% względem roku bieżącego.
Przedstawiciele firmy badawczej prognozują, że globalne przychody ze sprzedaży półprzewodników wzrosną o 7,4% w 2022 r. do 639,2 mld USD, w porównaniu z zakładanym wcześniej wzrostem na poziomie 13,6% i w porównaniu ze wzrostem 26,3% w zeszłym roku. Z kolei w przyszłym roku analitycy spodziewają się, że przychody na tym rynku spadną do 623,1 miliarda dolarów. „Sytuacja mogłaby być o wiele gorsza, ale prawdopodobnie najsłabsza będzie w przyszłym roku, a 2024 roku zacznie się poprawiać” – uważa Richard Gordon, wiceprezes firmy Gartner.
Pomimo dużego popytu na smartfony i komputery PC w okresie pandemii, w bieżącym roku spodziewany jest spadek sprzedaży telefonów komórkowych do 1,46 mld sztuk z 1,57 mld. “W sytuacji, gdy miliony telefonów komórkowych są wycofywane z rynku, rynek przerzuca się na nadpodaż, a ceny półprzewodników mają tendencję do drastycznego spadku” — mówi Richard Gordon.
Na tle niedoboru chipów, Unia Europejska i Stany Zjednoczone ogłosiły również duże plany dotacji, aby przyciągnąć producentów mikroprocesorów, takich jak Intel, do budowy własnych fabryk w celu zmniejszenia zależności od dostawców azjatyckich. Jednocześnie, pomimo tego, że niektórzy światowi producenci, w tym Hyundai, Nokia i ABB, twierdzą, że obserwują złagodzenie niedoboru układów scalonych, to ograniczenia w dostawach są nadal w niektórych sektorach, obejmujących np. sprzęt 5G. “Rynek znaleźć się w nieco lepszej kondycji dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku” — twierdzi Richard Gordon.