BiznesSprzętPREZENTACJA PARTNERA

Czy komputery Mac i system macOS to dobry wybór dla organizacji?

Advertorial

MacBook czy PC lub laptop z Windowsem? To pytanie, które od lat zadają sobie nie tylko konsumenci indywidualni, lecz także przedsiębiorcy. Oczywiście najważniejszym kryterium wyboru jest jego docelowe zastosowanie, ale dla wielu konsumentów wybór konkretnego sprzętu jest oczywisty choćby z powodu wieloletnich przyzwyczajeń. Z kolei przedsiębiorcy, których wybór determinują kwestie, takie jak wydajność, komfort pracowników, poprawa bezpieczeństwa, a przede wszystkim koszty – dostali teraz do ręki twardy argument – wiarygodny kalkulator do obliczenia całkowitego kosztu posiadania (TCO) dla komputerów Mac i Windows opracowany przez Cisco.

Czy komputery Mac i system macOS to dobry wybór dla organizacji?

Podejmując decyzję o zakupie komputera osobistego czy smartfona, czasami ulegamy aktualnym trendom i działaniom marketingowym. Zazwyczaj wybieramy jednak urządzenia, kierując się naszymi osobistymi preferencjami. To akceptowanie i zwyczajne polubienie urządzeń, z których korzystamy na co dzień, może mieć wpływ na to, jak chętnie, jak dużo, a co najważniejsze, na ile efektywnie z nimi współdziałamy. Idea ta powinna więc znajdować się również u podstaw wyborów dokonywanych w organizacjach przez samych pracowników. Brak możliwości wyboru preferowanej technologii pogarsza doświadczenia pracowników, a to przekłada się m.in. na ich niską produktywność. Z kolei mniejsze zaangażowanie pracowników wpływa na doświadczenia klientów.

59 %

z nowych pracowników Cisco wybrało komputery Mac, a 65% z obecnych pracowników, mając możliwość zmiany używanego dotąd sprzętu, przeszło na platformę Apple. Z kolei 24% osób korzystających z laptopów z Windows zdecydowało się przejść na Maca.

Program pracowniczy Cisco

Wspomnianą ideę w praktyce zrealizowała firma Cisco, która zapewniła pracownikom możliwość wyboru komputerów z systemem Windows lub macOS. Rok po rozpoczęciu programu, przeprowadziła natomiast analizę – obejmującą ponad 130 tys. pracowników z 99 różnych krajów – aby lepiej zrozumieć wpływ wyboru pracowników na ich samych i na organizację, a także, aby poznać korzyści z tym związane.

Jak się okazało, 59% z nowych pracowników Cisco wybrało komputery Mac, a 65% z obecnych pracowników, mając możliwość zmiany używanego dotąd sprzętu, przeszło na platformę Apple. Z kolei 24% osób korzystających już z laptopów z systemem Windows, które również mogły dokonać takiej zmiany, zdecydowało się przejść na Maca. Tym samym, w Cisco używanych jest obecnie 56 tys. komputerów Mac i 68 tys. komputerów z systemem Windows (z których mniej niż 50% używanych jest przez pracowników wewnętrznych). Do tego dodać trzeba 56 tys. urządzeń mobilnych, z których 85% korzysta z systemu iOS.

Podczas trwającego rok programu, specjaliści z działu IT firmy Cisco przeanalizowali, a Fletcher Previn, CIO firmy, podał do publicznej wiadomości ciekawe dane dotyczące produktywności osób korzystających z komputerów Mac:

  • 33% mniej administratorów IT musi wspierać pracowników korzystających z komputerów Mac w porównaniu z komputerami z systemem Windows,
  • 9,8% – o tyle wzrosła liczba zawieranych transakcji przez zespoły sprzedażowe,
  • 10,9% – o tyle wzrosła liczba rezerwacji zawieranych przez te zespoły,
  • 9,9% – o tyle przyspieszyły one zamykanie transakcji,
  • 11,5% – o tyle wzrosła ilość kodu tworzonego przez inżynierów oprogramowania.

Jak ponadto poinformowano, użytkownicy ekosystemu Apple wykazali 83-proc. wskaźnik zadowolenia ze wsparcia IT. Okazało się bowiem – w oparciu o oprogramowanie Cisco Secure Endpoint Detection – że doświadczają oni prawie 5 razy mniej cyberzagrożeń i 9 razy mniej wirusów niż użytkownicy komputerów PC. Dane przedstawione przez Cisco wskazują również, że 89% użytkowników komputerów Mac korzysta z danych biometrycznych, w porównaniu do 29% osób korzystających z innych komputerów – co, jak podkreślono, jest istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo.

Komputery Mac mają zresztą wbudowany, skuteczny system zabezpieczeń. Za bezpieczeństwo danych na dysku odpowiada funkcja szyfrowania FileVault, natomiast bezpieczeństwa użytkownika pilnuje Gatekeeper, blokujący możliwość instalowania aplikacji od nieznanych deweloperów, a także X-protect – system chroniący przed zagrożeniami typu malware. System macOS dysponuje również wbudowanym rozwiązaniem do tworzenia szyfrowanej kopii zapasowej Time Machine.

Za bezpieczeństwo danych na dysku komputera Mac odpowiada funkcja szyfrowania FileVault, bezpieczeństwa użytkownika pilnuje Gatekeeper, blokujący możliwość instalowania aplikacji od nieznanych deweloperów, a X-protect chroni przed malware.

Warto też dodać, że z badania przeprowadzonego przez Atlas VPN wynika, iż choć w 2020 roku wykryto ponad 674 tys. nowych próbek złośliwego oprogramowania atakującego system macOS, to złośliwych programów atakujących komputery z Windows było 135 razy więcej.

„Posiadacze Maców z chipem Apple Silicon lub z układem zabezpieczającym Apple T2 mogą czuć, że zawartość ich dysków jest chroniona przed nieautoryzowanym dostępem nawet, gdy pamięć masowa komputera zostanie wymontowana i podłączona do innego komputera. Dzieje się tak, ponieważ dane na dysku są szyfrowane automatycznie. Natomiast włączenie FileVault zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa” – tłumaczy Grzegorz Mamorski, Business Development Manager/Mac w INNERGO. „To wbudowana w MacOS funkcja, służąca do ochrony plików i uniemożliwiająca dostęp do poufnych danych. Siłowe uzyskanie dostępu lub złamanie zabezpieczeń kryptograficznych stanowiących barierę do Twoich danych jest niemożliwe w ograniczonym czasie. Zastosowanie znajdują tutaj również sprzętowe technologie szyfrowania adekwatne do wybranego układu. Jeśli używasz starszego Maca (opartego na innej architekturze, niż wyżej wymienione), to w celu szyfrowania danych musisz włączyć FileVault” – dodaje.

Kalkulator TCO

Analiza menedżerów Cisco wykazała wreszcie, że sprzęt Apple może też obniżyć koszty posiadania. Komputery Mac, pomimo początkowych wyższych kosztów zakupu w porównaniu z komputerami PC, okazały się bowiem tańsze w eksploatacji w dłuższej perspektywie. Jak wskazał Fletcher Previn, różnica ta – w porównaniu z komputerem z systemem Windows – wyniosła 148–395 USD w ciągu trzech lat, w zależności od modelu.

W jaki sposób udało się to ustalić? Właśnie dzięki wspomnianemu na początku kalkulatorowi całkowitego kosztu posiadania TCO (Total Cost of Ownership), który opracowano w otwartym kodzie źródłowym i udostępniono branży. Kalkulator TCO Mac & Windows jest narzędziem służącym do określenia całkowitego kosztu posiadania – 3-letniego i 4-letniego TCO dla urządzeń Apple Mac i Windows, takich jak laptopy oraz komputery stacjonarne, używanych przez użytkowników końcowych. Rozwiązanie to zaprojektował zespół Rosalie Cook i Cisco Device Experience, wykorzystując wcześniejsze doświadczenia zebrane podczas budowy podobnych rozwiązań dla 3 dużych przedsiębiorstw z ponad 100 tys. urządzeń.

I tak, kalkulator ten uwzględnia m.in. następujące koszty: sprzętu komputerowego, licencji na system operacyjny, licencji do systemów zarządzania urządzeniami mobilnymi MDM (Mobile Device Managament), agentów bezpieczeństwa, oprogramowania do produktywności i współpracy oraz innych podstawowych typów oprogramowania, a także wewnętrznej inżynierii i wsparcia zasobów. Wystarczy zebrać odpowiednie dane i wprowadzić je do arkusza kalkulacyjnego programu Excel.

Oszczędności TCO wykazywane przez kalkulator Cisco odzwierciedlają w wiarygodny sposób wszystkie koszty, które przyczyniają się do zarządzania flotą. Jednym z przykładów może być aktualizacja oprogramowania. Analitycy Cisco odnotowali, iż proces aktualizacji komputerów do systemu Windows 11 w firmie musiał być rozłożony na 6 miesięcy, podczas gdy w przypadku macOS Ventura zajął tylko miesiąc, co znacząco obniżyło koszty wsparcia technicznego.

„Od zawsze zwracamy uwagę klientów, aby na zakup urządzeń Apple spojrzeli z perspektywy nie tylko kosztów zakupów, ale właśnie kosztów korzystania i obsługi ich przez użytkowników czy przez dział IT. Wtedy właśnie okazuje, że taka inwestycja jest korzystna” – podkreśla Bartek Prażmowski, Apple Enterprise Sales Director w INNERGO. „Tym bardziej, kiedy na przykładzie Cisco widać, jak bardzo skrócił się okres aktualizacji systemu operacyjnego, co przekłada się na efektywność realizacji zadań” – dodaje.

Optymistyczne dla Maca prognozy IDC

Okazuje się, że popularność komputerów Mac wśród pracowników firmy Cisco nie jest niczym wyjątkowym. Z urządzeń Apple korzystają już bowiem osoby zatrudnione u takich technologicznych gigantów jak IBM czy SAP. Z kolei IDC opublikowało niedawno prognozę wskazując, że liczba komputerów Mac sprzedanych użytkownikom na całym świecie wzrośnie o 20% w okresie od 2023 do 2024 roku, a przyrost ten w perspektywie krótkoterminowej będzie pochodził z wdrożeń komercyjnych i korporacyjnych.

Według analityków IDC, ta prognoza ma podstawy w szybkim rozwoju w zakresie procesorów. Podczas konferencji „Scary Fast”, która odbyła się z końcem października, przedstawiciele Apple zademonstrowali nową rodzinę układów M3 wykonanych w technologii 3-nanometrowej. Jak podkreślano, oferują one 15-proc. wzrost wydajności na rdzeniach typu P oraz 30-proc. na E, względem poprzedniej generacji. Cechuje je także wsparcie dla technologii ray-tracingu i mesh shadingu wraz z dynamicznym buforowaniem (Dynamic Caching). Dzięki temu, układy te osiągają nawet o 2,5 razy lepsze wyniki w renderowaniu od procesorów M2. Komputery „uzbrojone” w te procesory są już wdrażane w wielu firmach.

Drugi argument, na jaki powołują się analitycy IDC, związany jest z trwającą obecnie erą mobilności. Otóż inteligentne organizacje doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż urządzenia mobilne stanowią dużą zaletę dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie hybrydowym. A brak realnego wpływu firmy Microsoft na technologie mobilne jest jej poważną słabością, która pozwala analitykom twierdzić, że udział w sprzedaży komputerów PC dla przedsiębiorstw będzie się kurczył, właśnie na korzyść Apple. Dodatkowy impuls do rozważenia przejścia na sprzęt Apple ma nadejść wraz z 2025 rokiem, kiedy Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 10 – przekonują przedstawiciele IDC.

Komputery Mac, pomimo początkowych wyższych kosztów zakupu w porównaniu z komputerami PC, okazały się tańsze w eksploatacji w dłuższej perspektywie.  Różnica ta – w porównaniu z komputerem z Windows – wyniosła 148–395 USD w ciągu 3 lat.

Inne zalety komputerów Mac

Jak wynika z badania „Total Economic Impact” przeprowadzonego przez Forrester Consulting – raport ten powstał na bazie ankiet wypełnionych przez przedstawicieli dziesięciu dużych korporacji z różnych sektorów – kadra zarządzająca w organizacjach decyduje się na wdrożenie komputerów Mac z 3 podstawowych powodów:

  • uważają, że komputery Mac są łatwiejsze do wdrożenia i zarządzania,
  • chcą poprawić doświadczenia pracowników (EX),
  • uważają, że Mac jest bezpieczniejszą platformą niż komputer PC.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w przypadku komputerów Mac, nie ma potrzeby zakupu licencji na system operacyjny lub umowy na konserwację oprogramowania, a podstawowa architektura i dołączone funkcje bezpieczeństwa eliminują potrzebę posiadania dodatkowych licencji na zabezpieczenia punktów końcowych. Do tego dodać trzeba pełną kompatybilność z aplikacjami iOS i iPadOS oraz doskonałą współpracę z innymi urządzeniami Apple’a, czyli iPadami i iPhone’ami. W przypadku Apple nie ulega wątpliwości, że ekosystem jest na najwyższym poziomie. Ponadto nowi użytkownicy mogą zacząć korzystać z dopiero co zakupionego sprzętu praktycznie od zaraz, gdyż nie ma konieczności instalacji. Warto też wspomnieć o braku konieczności dokonywania częstych aktualizacji, co nie wpływa na jakość użytkowania komputera przez lata.

Analitycy stwierdzili również, iż urządzenia Mac zużywają mniej energii elektrycznej niż PC oraz wytwarzają znacznie mniej dwutlenku węgla. W przeliczeniu na setki lub tysiące wykorzystywanych urządzeń, oszczędności te mogą prowadzić do znacznej poprawy realizacji celów ESG organizacji. Do tego dochodzi również recykling komputerów Mac oraz wykorzystywanie starych materiałów do produkcji nowych urządzeń.

Istotną kwestią jest wreszcie to, że urządzenia z logo z nadgryzionym jabłkiem można łatwo zintegrować ze środowiskiem, które bazuje na rozwiązaniach Microsoft. System macOS bowiem doskonale integruje się z usługami świadczonymi z serwerów Windows czy Linux. A dla firm korzystających z pakietu Office dostępny jest także w pełni kompatybilny pakiet Office 365 na komputery Mac.

„Chmura obliczeniowa stanowi rewolucję w dziedzinie technologii, a jej wpływ na urządzenia mobilne jest niepodważalny. Wprowadzenie jej przekształciło sposób, w jaki korzystamy z mobilnych urządzeń, oferując wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i producentów. Udostępniane przez Microsoft rozwiązania mają globalną renomę, co w połączeniu z rosnącą popularnością urządzeń Apple wymusza na organizacjach adaptację rozwiązań MDM/MAM. Dodając do tego usługi ochrony punktów końcowych, wspieranych przez nauczanie maszynowe i sztuczną inteligencję, stajemy przed zupełnie nowymi wyzwaniami zespołów IT. Najważniejsze jest jednak, że nie ścigamy się o prym pierwszeństwa, a nasze działania skupiamy na integracji rozwiązań Microsoft i Apple. Krótko mówiąc, platformy Microsoft 365 i Microsoft Azure goszczą coraz częściej na ekranach macOS i iOS” – podsumowuje Paweł Pławiak, Microsoft Most Valuable Professional, CEO w CBSG Polska, współzałożyciel AppleCommunityPL.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *